Quantcast
Channel: PFSSK
Viewing all 543 articles
Browse latest View live

Nagroda dla prof. dr hab. inż. Ryszarda Krystka

$
0
0

Pierwsi "Zasłużeni dla sprawy drogowej"

 

Podczas uroczystości jubileuszu PKD, która odbyła się 13 maja w Kielcach,  wręczone zostały po raz pierwszy honorowewyróżnienia stowarzyszenia "Zasłużony dla sprawy drogowej". Uhonorowani zostali w ten sposób: Konrad Jabłoński,  prof. Ryszard Krystek,  Zygmunt Pater i Kazimierz Strach.   To forma podziękowania  dla najgodniejszych z nas wszystkich - powiedział wręczając statuetki prezes PKD Zbigniew Kotlarek.

 

PKD ustanowił to honorowe wyróżnienie z okazji obchodów jubileuszu 90-lecia Kongresów Drogowych w Polsce i 10-lecia wznowionej działalności PKD. Jego nazwa nawiązuje do definicji misji Kongresów Drogowych sprzed wojny, którą określano jako "przyczynianie się do rozwoju sprawy drogowej". Ma ono nagradzać tych, którzy całym swoim zawodowym życiem dobrze zasłużyli się dla polskiego drogownictwa, stali się dla środowiska prawdziwymi autorytetami w swoich dziedzinach. Nagroda ma formę szklanej statuetki, z wygrawerowanym trójwymiarowym symbolem trudu drogowca - walcem

Ryszard Krystek przez 51 lat był związany z Politechniką Gdańską, a obecnie jest zastępcą dyrektora ds. naukowych Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie. Objęcie przez niego w roku 1986 kierownictwa Katedry Inżynierii Drogowej na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Gdańskiej rozpoczęło w Polsce poważne prace naukowe w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. W latach 90. kierował zespołem, który przygotował:

“Zintegrowany program poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce", znany jako GAMBIT 96, a później GAMBIT 2000.

W czasie pracy w administracji rządowej, jako wiceminister Infrastruktury, współtworzył ważne dokumenty: “Politykę Transportową Państwa na lata 2006-2025" i “Krajowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego GAMBIT 2005".

Gratulując wyróżnionym prezes PKD Zbigniew Kotlarek podkreślił, że te powszechnie szanowane osobistości branży drogowej zostały wyróżnione nie za zasługi dla Polskiego Kongresu Drogowego, ale dla drogownictwa, a w zasadzie dla całego kraju. Ostatecznym oceniającym ich dorobek jest każdy korzystający z sieci drogowej.

 

źródło (Polski Kongres Drogowy, foto ITS)

 


Ogólnopolska konferencja - Kompleksowy system wsparcia mobilności osób niepełnosprawnych ruchowo

$
0
0

Ogólnopolska konferencja

Pod patronatem honorowym

 

    

Centrum Usług Motoryzacyjnych dla Osób Niepełnosprawnych AMC-2

działające w Instytucie Transportu Samochodowego

21 maja 2015 r.

Instytut Transportu Samochodowego, ul. Jagiellońska 80, Warszawa 

  9.30 – 10.00    Rejestracja

10.00 – 10.10    Powitanie uczestników

                            dr hab. inż. Marcin Ślęzak, Dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego

10.10 – 10.40    Podsumowanie wyników projektu „Kompleksowy system wsparcia mobilności osób

                             niepełnosprawnych ruchowo w oparciu o Auto Mobility Center AMC-2” i koncepcji usług AMC-2

                             Małgorzata Zysińska, Instytut Transportu Samochodowego

                             Monika Ucińska, Instytut Transportu Samochodowego

                             Adam Sowiński, Instytut Transportu Samochodowego

10.40 – 11.00    Wyniki badań związanych z ergonomią i bezpieczeństwem pojazdów zaadaptowanych

                             dr hab. inż., prof. WAT Jerzy Małachowski, Wojskowa Akademia Techniczna

                             dr inż. Kamil Sybilski, Wojskowa Akademia Techniczna

11.00 – 11.30    Prezentacja floty pojazdów AMC-2

                             Zygmunt Fabisiak, Prezes AMZ BIS Sp. z o.o.

                             Adam Sowiński, Instytut Transportu Samochodowego

                             Robert Politowski, EFEKTOR Sp. z o.o.

11.30 – 11.50    Prezentacja demonstratorów detali adaptacyjnych wraz z wynikami analiz

                             Zbigniew Pączek, Instytut Odlewnictwa

                             Andrzej Gil, Instytut Odlewnictwa

11.50 – 12.30    Dyskusja

12.30 – 13.00    Lunch

13.00 – 13.20    Postulaty i potrzeby środowiska niepełnosprawnych kierowców

                             Beata Stasiak, Prezes Stowarzyszenia Zrzeszenie Kierowców Niepełnosprawnych

13.20 – 13.40    Prezentacja programu Autonomy i oferty dla osób niepełnosprawnych

                             Piotr Wróbel, Fiat Auto Poland S.A.

                             Tomasz Chojecki, Fiat Auto Poland S.A.

13.40– 14.00     Kawa, herbata

Z konferencją połączona jest wystawa pojazdów i sprzętu dla osób niepełnosprawnych

 

  

W ramach projektu opracowano koncepcję innowacyjnego systemu wsparcia mobilności osób niepełnosprawnych. Zaadaptowano, na potrzeby dziewięciu konkretnych rodzajów dysfunkcji narządów ruchu i kręgosłupa, pilotażową flotę samochodową Auto Mobility Center /AMC-2/. Dzięki nowym technologiom i narzędziom możliwe będzie uruchomienie seryjnej produkcji urządzeń, które posłużą do modyfikacji pojazdów. 

               

Projekt, a następnie późniejsza komercjalizacja jego wyników, przyczyni się do lepszej aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych /ON/ w Polsce.  

              

  W ramach projektu wykonano innowacyjne  adaptacje dziesięciu pojazdów, na podstawie  przeprowadzonej diagnozy potrzeb i oceny  możliwości zmian technicznych.  Dzięki przeprowadzonym w warunkach  rzeczywistych testom oraz analizom  numerycznym zachowania się kierowcy  i pasażera w pojeździe, opracowano wytyczne  w zakresie optymilizacji konstrukcji  i wyposażenia pod względem funkcjonalności,  ergonomii i bezpieczeństwa oraz prowadzenia  badań technicznych zaadoptowanych  pojazdów.

 

              

Do realizacji projektu zaangażowano  aktywne osoby niepełnosprawne z różnymi  dysfunkcjami ruchowymi.  Główne modyfikacje w pojazdach objęły  systemy układów sterowania, pozycję kierowcy  oraz urządzenia umożliwiające wsiadanie  i są ściśle związane z dysfunkcjami, które  uniemożliwiają prowadzenie standardowych  pojazdów.  Wszystkie zmiany wykonano z uwzględnieniem  zasad ergonomii kierowcy, nie naruszając  zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

              

Kontynuację projektu będzie uruchomieni  ogólnopolskiego punktu informacyjnego  dla osób niepełnosprawnych, związanego  z ich mobilnością motoryzacyjną.  Do inicjatywy zapraszamy: osoby  niepełnosprawne, środowisko medyczne,  firmy motoryzacyjne, w szczególności  adaptujące pojazdy, ośrodki szkolenia  kierowców oraz WORDy.

              

W planach jest otwarcie, na terenie  Instytutu Transportu Samochodowego,  nowoczesnego ośrodka nauki jazdy  dla osób niepełnosprawnych oraz  wypożyczalni pojazdów zaadoptowanych.

 

 

Projekt "Kompleksowy system wsparcia mobilności osób niepełnosprawnych ruchowo w oparciu o Auto Mobility Center /AMC-2/" Członkowie Konsorcjum AMC-2:

 

- Instytut Transportu Samochodowego /koordynator/

- Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego

- AMZ Kutno BIS Sp. z 0.0.

- Instytut Odlewnictwa

Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu INNOTECH.

 

Prezentacje multimedialne członków konsorcjum AMC-2

 

 Powitanie uczestników dr hab. inż. Marcin Ślęzak, Dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego

  

 

Podsumowanie wyników projektu „Kompleksowy system wsparcia mobilności osób  niepełnosprawnych ruchowo w oparciu o Auto Mobility Center AMC-2” i koncepcji usług AMC-2 

Małgorzata Zysińska, Instytut Transportu Samochodowego

 

 

Monika Ucińska, Instytut Transportu Samochodowego

 

 

Adam Sowiński, Instytut Transportu Samochodowego 

 

  

Robert Karwicki ITS

 

 

 

 Wyniki badań związanych z ergonomią i bezpieczeństwem pojazdów zaadaptowanych Wojskowa Akademia Techniczna

 

 

Prezentacja floty pojazdów AMC-2  AMZ BIS Sp. z o.o.  Producent Pojazdów

Henryk Wojciechowski

 

 

 
 Robert Politowski, EFEKTOR Sp. z o.o.  
 
 

 W trakcie dyskusji poświęconej problemom związanym z wykorzystaniem samochodów przystosowanych do różnych dysfunkcji niepełnosprawnych kierowców zwracano uwagę na potrzebę koordynacji działań niezbędnych do opracowania jednolitych standardów dotyczących dodatkowego wyposażenia. Przedstawiciele środowiska reprezentującego organizacje pozarządowe zwracali uwagę na podstawowe problemy socjalne związane z brakiem możliwości finansowania zakupów drogiego i niezbędnego w dzisiejszych czasach sprzętu, którego posiadanie umożliwiłoby niepełnosprawnym pełną aktywność zawodową oraz prawidłową adaptację w otaczającym świecie.

Nadzieją na poprawę stosunku państwa do problemów tej grupy uczestników ruchu jest fakt, że nasze społeczeństwo na skutek zmian demograficznych jest zmuszone do zwrócenia coraz większej uwagi na tę grupę obywateli. W krajach UE ten problem jest o wiele skuteczniej i od dawna postrzegany z pożytkiem dla tej grupy społecznej.

Dyskutanci podkreślali, że trendy promujące działania na korzyść niepełnosprawnych są coraz częściej zauważane praktycznie we wszystkich działaniach Rządu, Sejmu i jego agend takich jak na przykład organizator konferencji ITS. Tematem, który pojawiał się w wystąpieniach wielu mówców, było szkolenie i egzaminowanie tej grupy kandydatów. Wielokrotnie zwracano uwagę na ograniczenia i specyficzny indywidualny tok nauczania dostosowany do ograniczeń wynikających z dysfunkcji poszczególnych kursantów.

     

Dariusz Gil i Wojciech Szemetyłło, którzy reprezentowali PFSSK w swoich wystąpieniach zwracali uwagę na bezwładność naszego ustawodawstwa dotyczącego szkolenia i egzaminowania, które nie zauważa, że mimo możliwości szkolenia najnowocześniejszymi pojazdami szkoleniowymi wyposażonymi w gadżety ułatwiające zarówno prowadzenie, jak i parkowanie pojazdem egzaminy państwowe odbywają się na podstawie ustawy i obowiązującej instrukcji. Praktycznie uniemożliwia to stosowanie nowoczesnych technologii w trakcie egzaminu. Zadeklarowali chęć współpracy w ramach prac prowadzonych w ITS nad likwidacją barier nie tylko technicznych, ale również legislacyjnych niezbędnych i co istotne działających z powodzeniem już dzisiaj w krajach UE. Zostało to pozytywnie ocenione przez zebranych na sali w tym również przedstawicieli dyrekcji ITS.

 

Komisja Infrastruktury 27.05.2015

$
0
0

 

 

Rozpatrzenie sprawozdania Podkomisji nadzwyczajnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami (druk nr 3333)  - przedstawia przewodnicząca podkomisji poseł Aldona Młyńczak.

Minister Rynasiewicz odchodzi z MIiR

$
0
0

 

Z dniem 30 maja 2015 r . z funkcji sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju odchodzi Zbigniew Rynasiewicz.Rezygnacja, złożona przez ministra Rynasiewicza z przyczyn osobistych, została w piątek 29 maja przyjęta przez Prezesa Rady Ministrów, Ewę Kopacz.

Zadania realizowane w MIiR przez ministra Rynasiewicza od 1 czerwca 2015 r. przejmie sekretarz stanu w MIiR, Paweł Olszewski. 

Zbigniew Rynasiewicz został w czerwcu 2013 r. powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. W listopadzie 2013 r. został sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz pełnomocnikiem rządu ds. zarządzania infrastrukturą drogową. 

 

                                                                                     Źródło  

KODEKS ETYCZNY INSTRUKTORA NAUKI JAZDY

$
0
0

KODEKS ETYCZNY INSTRUKTORA NAUKI JAZDY

WPROWADZENIE

   Ogólne normy postępowania, których nie wolno przekraczać i które należy przestrzegać w codziennym życiu, choć obowiązują również w zawodzie instruktora nauki jazdy, dotychczas nie zostały uporządkowane i spisane. Wynika to m.in. z faktu, iż środowisko instruktorów nauki jazdy nie jest wystarczająco skonsolidowane, a zbyt duża liczba ośrodków szkolenia kierowców na rynku, zmusza niekiedy do bezpardonowej walki o przetrwanie. Nieuczciwa konkurencja (zaniżanie cen, przerost reklamy nad jakością usług, brak programów lub niedostosowane programy szkolenia i niska jakość ich realizacji itd.) z jednej strony i poszukiwanie przez klientów ośrodków oferujących niskie ceny z drugiej strony, prowadzą do wypierania z rynku ośrodków dobrych, dbających o jakość wykonywanych usług, a tym samym o bezpieczeństwo na polskich drogach.

   Taka sytuacja nie sprzyja tworzeniu kodeksu etycznego, który uzupełniłby przepisy prawne, kształtował odpowiedzialność za społeczne następstwa wykonywanego zawodu, porządkował stosunki międzyludzkie. Wśród instruktorów nauki jazdy jest wielu zwolenników utrzymania status quo, nie tylko w sensie prawnym, ale także w odniesieniu do zasad postępowania, przyjętych w określonych środowiskach za właściwe. Nie może to być jednak przeszkodą do stworzenia kodeksu etycznego instruktora nauki jazdy Instruktor każdego dnia jest stawiany wobec konieczności dokonywania wyborów i podejmowania ważnych decyzji. Trzeba, aby robił to w oparciu o normy etyczne przyjęte w cywilizowanych społecznościach oraz zgodnie z własnym sumieniem. Każdy bowiem wybór i decyzja, zarówno wobec siebie, jak i innych, zawiera elementy etyki. Dlatego ważne jest, aby kierować się społecznie wypracowanymi i akceptowanymi zasadami postępowania wobec siebie, drugiego człowieka i społeczeństwa.

   Etyka ma szczególne znaczenie w zawodach, od których zależy los poszczególnych ludzi, grup zawodowych i społeczeństwa. Od dawna stawia się wysokie wymagania lekarzom, prawnikom, nauczycielom. Zawody te dysponują skodyfikowanym systemem norm etycznych, jak np. Kodeks Etyki Lekarskiej czy Karta Nauczyciela.

   Instruktor nauki jazdy znajduje się pod ustawiczną kontrolą społeczną. Każde jego potknięcie jest natychmiast dostrzegane i ocenianie. Szczególnymi jego sędziami – trzeba nadmienić, że surowymi – są kursanci, których nie tylko uczy, ale i wychowuje. Łatwo można stracić ich szacunek i zaufanie, bardzo trudno jednak je odzyskać. A przecież rezultaty pracy instruktora w ogromnym stopniu zależą od jego autorytetu, który nie może być narzucony czy sztucznie wykreowany, ale powinien wynikać z jego kompetencji i postaw etycznych.

   Zasady zawarte w Kodeksie zostały sformułowane na poziomie dużego uogólnienia. Są to przemyślenia instruktorów nauki jazdy, jakie zrodziły się podczas szkoleń na certyfikat kompetencji personelu w latach 2002 – 2003, a następnie zostały skonsultowane z Polską Federacją Stowarzyszeń Szkół Kierowców oraz Radą Ośrodków Szkolenia Kierowców pod patronatem ITS.

   Kodeks zawiera 32 dyrektywy, czyli normy (zasady), których przestrzeganie ma służyć poprawie wizerunku instruktora nauki jazdy oraz pomagać w dokonywaniu bardziej trafnych wyborów etycznych. Kodeks składa się z 6 następujących części:

 

I. Zasady ogólne.

II. Powinności wobec kursantów.

III. Powinności wobec własnej grupy zawodowej.

IV. Powinności wobec społeczeństwa.

V. Powinności reprezentantów instruktorów nauki jazdy.

VI. Powinności właścicieli ośrodków szkolenia kierowców.

 

I. ZASADY OGÓLNE

Instruktora nauki jazdy obowiązują ogólnie przyjęte zasady etyczne. Jest on odpowiedzialny za życie i zdrowie kursantów i innych uczestników ruchu, bezwzględne przestrzeganie przepisów prawa o ruchu drogowym, poszanowanie godności osobistej kursantów, dbałość o środowisko naturalne. Zasady zawarte w kodeksie etycznym instruktora nauki jazdy powinny obowiązywać go zarówno w działalności zawodowej, jak i w życiu prywatnym.

Instruktor nauki jazdy:

  1. Nie może żądać od kursantów ani współpracowników zachowania sprzecznego z ogólnie przyjętymi zasadami oraz zasadami       określonymi w kodeksie etycznym instruktora nauki jazdy.
  2. Powinien stale poszerzać i doskonalić swoją wiedzę i umiejętności.
  3. Nie powinien podejmować się wykonywania czynności z zakresu praktyki zawodowej, które wykraczałyby poza jego wiedzę i       kompetencje zawodowe.
  4. Nie toleruje i przeciwdziała negatywnym zjawiskom (korupcja, zaniżanie cen, bylejakość usług itp.) występujących w                 szkoleniu kandydatów na kierowców.
  5. Jest odpowiedzialny za rozwój ośrodka szkolenia kierowców, którego jest właścicielem lub w którym pracuje. Dba o                 wizerunek firmy.
  6. Jest uczciwy i lojalny wobec pracodawcy i współpracowników. Nie prowadzi działalności konkurencyjnej.
  7. Nie działa na szkodę innego instruktora nauki jazdy, ani ośrodka szkolenia kierowców.
  8. Czynnie uczestniczy w działalności stowarzyszeń, organizacji itp., których celem jest nobilitacja zawodu, poprawa jakości          szkolenia oraz bezpieczeństwa drogowego.

II. POWINNOŚCI INSTRUKTORA NAUKI JAZDY WOBEC KURSANTÓW

1. Instruktor nauki jazdy w swojej pracy kieruje się przede wszystkim dobrem kursanta.

2. Podejście instruktora nauki jazdy do kursantów powinny charakteryzować następujące cechy:

 otwartość i umiejętność nawiązania kontaktu,

 kompetencje zawodowe,

 

 umiejętność indywidualnego podejścia do kursanta,

 poszanowanie godności ludzkiej,

 równe traktowanie mężczyzn i kobiet,

 tolerancja,

 empatia,

 partnerstwo i podmiotowy stosunek do uczniów,

 życzliwość,

 dyscyplina,

 sprawiedliwa i obiektywna ocena pracy i postaw kursantów,

 kultura, przejawiająca się m.in.: kontrolowaniem własnych emocji, używaniem poprawnego języka polskiego, dbałością o wygląd zewnętrzny i estetykę pomieszczeń oraz czystość pojazdu szkoleniowego, a także zachowaniem odpowiedniego dystansu fizycznego wobec kursanta.

3. Instruktor nauki jazdy powinien być autorytetem dla kursantów. Autorytet instruktora powinien wynikać z jego cnót moralnych, mistrzostwa pedagogicznego, wiedzy i kultury umysłowej oraz kultury osobistej.

 

III. POWINNOŚCI INSTRUKTORA NAUKI JAZDY WOBEC WŁASNEJ GRUPY ZAWODOWEJ

Instruktor nauki jazdy:

1. Solidaryzuje się ze swoją grupą zawodową. Poczuwa się do współodpowiedzialności oraz identyfikuje się z poglądami głoszonymi przez stowarzyszenia, organizacje zrzeszające instruktorów nauki jazdy, o ile nie są one sprzeczne z ogólnie obowiązującymi w społeczeństwie zasadami etycznymi i zasadami określonymi w kodeksie.

2. Identyfikuje się z własną grupą zawodową, eksponuje dyplomy, certyfikaty, odznaki, itp.

3. Współdziała ze swoimi współpracownikami. Służy im radą i pomocą.

4. W miarę swoich możliwości przeciwdziała szkodliwemu dla zawodu egoizmowi. Propaguje i utrwala rzetelność i sumienność zawodową.

 

IV. POWINNOŚCI INSTRUKTORA NAUKI JAZDY WOBEC SPOŁECZEŃSTWA

Instruktor nauki jazdy:

1. Przejawia szacunek dla innych ludzi i troszczy się o mienie społeczne.

2. W relacjach międzyludzkich, instruktor wykazuje wyższy niż przeciętny poziom kultury osobistej.

3. Wspiera inicjatywy społeczne na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego.

4. Przejawia zainteresowanie sprawami regionu i społeczeństwa lokalnego.

 

V. POWINNOŚCI REPREZENTANTÓW INSTRUKTORÓW NAUKI JAZDY

Reprezentant:

1. Przyjmuje z odpowiedzialnością powierzone mu przez środowisko funkcje i nie uchyla się od podejmowania działań na rzecz środowiska instruktorów nauki jazdy.

2. W swoich działaniach kieruje się dobrem ogółu środowiska instruktorów nauki jazdy, a nie interesem wąskiej ich grupy. Poszukuje rozwiązań uniwersalnych.

3. Nie wykorzystuje pełnionej funkcji do nieuczciwego wzmacniania swojej pozycji na rynku (branżowym).

4. Jest autorytetem dla innych instruktorów nauki jazdy.

 

VI. POWINNOŚCI WŁAŚCICIELI OŚRODKÓW SZKOLENIA KIEROWCÓW

Właściciel ośrodka szkolenia kierowców:

1. Organizuje okresowe szkolenia i seminaria podnoszące kompetencje pracowników (instruktorów).

2. Stosuje uczciwą konkurencję – nie zaniża cen i nie prowadzi sprzedaży usług poniżej kosztów ich świadczenia.

 

3. Nie rozpowszechnia nieprawdziwych konkurencyjnej firmie.

4. Nie nakłania osoby lub osób świadczących pracę na rzecz firmy konkurencyjnej do niewykonywania lub nienależytego wykonywania obowiązków          pracowniczych.

5. Nie stosuje reklamy sprzecznej z prawem, dobrymi obyczajami i uchybiającej godności człowieka.

6. Nie wprowadza w błąd klientów co do tożsamości swojego ośrodka, używając zmodyfikowanego oznakowania, nazwy lub charakterystycznego             symbolu innego ośrodka.

7. Czynnie zwalcza objawy korupcji w swoim ośrodku.

8. Dba o wysoką jakość wykonywanych usług.

9. Nie organizuje własnej siedziby w bezpośrednim sąsiedztwie innego ośrodka szkolenia kierowców.

 

Zawód Instruktor Nauki Jazdy

$
0
0
Na liście polskiej klasyfikacji zawodów znajduje się m.in. instruktor nauki jazdy, nauczyciel/instruktor praktycznej nauki zawodu, nauczyciel instruktor, nauczyciel nauczania na odległość, wykładowca na kursach (edukator, trener). Jest też kierowca technik, kierowca autobusu, kierowca ciągnika siodłowego.

XIV Międzynarodowa Konferencja Statystyków Pracy w Genewie w 1987 roku przyjęła Międzynarodowy Standard Klasyfikacji Zawodów (ISCO-88). Następnie w 1994 roku powstała jej nowa edycja tzw. ISCO-88 (COM), ta dostosowana do potrzeb Unii Europejskiej. To pięciopoziomowy, hierarchicznie usystematyzowany zbiór zawodów i specjalności występujących właśnie na rynku pracy. W tej strukturze pojawiają się takie pojęcia jak: zawód, specjalność, umiejętność, kwalifikacje zawodowe i inne. Stanowi wzorzec, na podstawie którego kraje mogą tworzyć swoje narodowe klasyfikacje zawodów, uwzględniając specyfikę własnych rynków pracy.

Nasza, polska klasyfikacja zawodów i specjalności została opracowana właśnie w podstawie europejskich standardów. Co 2-3 lata minister właściwy do spraw pracy w drodze rozporządzenia systematycznie ogłasza zmiany. Ostatnie ogłoszone zostało latem 2014 r. (Dziennik Ustaw opublikowany 28 sierpnia 2014 r., poz. 1145) i obowiązuje od 1 stycznia 2015 r.

 

Pełna informacja dostępna w portalu Polskiego Klastra Edukacyjnego

http://www.pke.org.pl/kzis/

 

Klasyfikacja ta jest stosowana w: pośrednictwie pracy, poradnictwie zawodowym, szkoleniu zawodowym, gromadzeniu danych, badaniach, analizach, prognozach i innych opracowaniach. Zawody i specjalności zostały uporządkowane, a ich nazewnictwo ujednolicone.

Wśród urzędowo opisanych zawodów są m.in.: instruktor nauki jazdy (516502); nauczyciel/instruktor praktycznej nauki zawodu (232001); nauczyciel instruktor (235106); nauczyciel nauczania na odległość (235907), czy wykładowca na kursach (edukator, trener) (235915).

Instruktor nauki jazdy (516502)

Synteza: Prowadzi naukę kierowania pojazdem silnikowym lub tramwajem dla określonej kategorii uprawnień - na kursach prowadzonych przez ośrodki szkolenia kierowców i motorniczych, w szkołach, w celu wykształcenia u słuchaczy (uczniów) umiejętności kierowania pojazdem silnikowym lub tramwajem w zakresie wymagań egzaminacyjnych. 

Zadania zawodowe: · prowadzenie zajęć dydaktycznych na kursach programowych, kursach nauki kierowania pojazdem oraz kursach dokształcających dla określonej kategorii prawa jazdy (kat. A, B, C, D, E i T oraz trolejbusowej), ze szczególnym zwróceniem uwagi na poprawne opanowanie umiejętności w zakresie: rozmieszczenia przyrządów przeznaczonych do sterowania pojazdem, przygotowania się do jazdy, uruchamiania silnika, ruszania i zatrzymywania pojazdu, jazdy po prostej i łuku (do przodu i do tyłu) oraz zatrzymywania pojazdu w określonych miejscach, parkowania pojazdu, ruszania pod górę i zawracania na drodze o ograniczonej szerokości, jazdy w ruchu miejskim, jazdy w ruchu zamiejskim; · prowadzenie zajęć dydaktycznych w szkołach kształcących w zawodach o kierunku samochodowym, rolniczym itp. w zakresie kategorii A, B, C i T, ze szczególnym zwróceniem uwagi na ww. umiejętności; · prowadzenie zajęć dydaktycznych na kursach dla motorniczych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na opanowanie umiejętności w zakresie: przygotowania wagonu (wagonów) tramwajowych do jazdy, uruchamiania wagonu, jazdy wstępnej po torze w zajezdni tramwajowej (ruszanie i zatrzymywanie), manewrowania, jazdy w ruchu miejskim; · prowadzenie zajęć zgodnie z wymogami współczesnej metodyki i z uwzględnieniem poziomu intelektualnego uczniów i słuchaczy; · zwracanie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo użytkowników dróg i pieszych podczas prowadzenia zajęć; · dbanie o prawidłowy stan techniczny pojazdów, na których prowadzone jest szkolenie; - poprawna eksploatacja i terminowe wykonywanie czynności kontrolno-obsługowych pojazdów używanych do nauki jazdy; · rygorystyczne przestrzeganie przepisów ruchu drogowego podczas prowadzenia zajęć. 

Dodatkowe zadania zawodowe: · nauczanie innych przedmiotów występujących w programach szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi i do prowadzenia tramwajów; · egzaminowanie (po uzyskaniu dodatkowych uprawnień) osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi i do prowadzenia tramwajów.

Wykładowca na kursach (edukator, trener) 235915

Synteza: Organizuje i prowadzi różne formy szkolenia i doskonalenia na kursach różnych grup zawodowych, uczestniczy w koordynowaniu działań w zakresie przygotowania, opiniowania i udostępniania słuchaczom materiałów metodycznych i pomocy dydaktycznych. 

Zadania zawodowe: · prowadzenie bezpośredniej działalności dydaktycznej na kursach specjalistycznych, organizowanych przez różne instytucje szkoleniowe; · organizowanie szkoleń, pogadanek, konsultacji ze słuchaczami w zakresie reprezentowanej specjalizacji i wg ustalonych indywidualnych potrzeb, dla różnych grup zawodowych; · prowadzenie prac związanych z szeroko pojętą orientacją zawodową w swojej specjalności, opracowywanie poradników, informatorów; · gromadzenie i upowszechnianie różnego typu informacji pedagogicznych, merytorycznych i organizacyjnych w środowiskach zainteresowanych problematyką oświatową; · gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie słuchaczom materiałów metodycznych i merytorycznych oraz pomocy dydaktycznych; · uczestniczenie w komisjach programowych opracowujących i aktualizujących dokumentacje programowe; · współdziałanie z autorami podręczników oraz jednostkami przygotowującymi pomoce dydaktyczne, filmy i inne materiały metodyczne; · opracowywanie koncepcji i propozycji kierunków kształcenia i doskonalenia pracy dydaktyczno-wychowawczej w placówce organizującej działalność szkoleniową; · organizowanie i prowadzenie badań w zakresie przydatności programów nauczania, podręczników i innych pomocy dydaktycznych; · organizowanie i prowadzenie badań w zakresie skuteczności szkolenia i wyników nauczania; · uczestniczenie w seminariach i konferencjach specjalistycznych i z zakresu pedagogiki.

Dodatkowe zadania zawodowe: · pełnienie funkcji kierownika kursu.

Projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 5 stycznia 2011r. o kierujących pojazdami

DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

$
0
0

 

DYREKTYWA 2006/126/WE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

z dnia 20 grudnia 2006 r.

w sprawie praw jazdy (przekształcenie)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)


ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU-PROJEKT

XVI Ogólnopolski Konkurs „Instruktor Roku 2015”

$
0
0

XVI Ogólnopolski Konkurs „Instruktor Roku 2015”

 

Patronat honorowy obejmują:

Prezydent Miasta Bełchatów

 Mariola Czechowska

 

Starosta Bełchatowski

Waldemar Wyczachowski

Polska Federacja Stowarzyszeń Szkół Kierowców w Warszawie

oraz

Regionalne Stowarzyszenie Ośrodków Szkolenia Kierowców i Instruktorów w Piotrkowie Trybunalskim z siedzibą w Bełchatowie

 

Z A P R A S Z A J Ą

instruktorów nauki jazdy na

XVI Ogólnopolski Konkurs „Instruktor Roku 2015”

który odbędzie się w dniach 26 – 27 czerwca 2015

97-400 Bełchatów, Plac Narutowicza

Celem konkursu jest integracja środowiska szkoleniowego, instruktorów i wykładowców oraz działaczy zajmujących się problemami związanymi ze szkoleniem kandydatów na kierowców w całym kraju. Organizowany konkurs ma na celu podniesienie poziomu szkolenia przyszłych uczestników ruchu drogowego oraz poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach.

Rangi naszej imprezie dodaje fakt objęcia patronatem honorowym przez Prezydent Miasta Bełchatowa oraz Starostę Bełchatowskiego.   

 

PROGRAM KONKURSU

 

26 czerwca 2015 r. (piątek) – Dzień  I
97-415 Kluki,  Hotel Turmot

14:00 – 16:00 zakwaterowanie uczestników konkursu

17:00 – przedstawienie programu Konkursu

17:30 – sprawdzian z przepisów ruchu drogowego

19: 00 – uroczysta kolacja dla zawodników i gości zaproszonych połączona z obchodami XX – lecia 

Stowarzyszenia Ośrodka Szkolenia Kierowców Regionu Piotrkowskiego

27 czerwca 2015 r. (sobota) – Dzień II

07:30 – 08:30 śniadanie dla gości hotelowych

08:30  zbiórka uczestników przed recepcją i wyjazd autokarem do Bełchatowa 97-400 Bełchatów, Plac Narutowicza

09:00 – 9:30 zbiórka uczestników konkursu i omówienie poszczególnych konkurencji

9:30 –  rozpoczęcie Konkursu

14:30 – 15:00 zakończenie XVI Ogólnopolskiego Konkursu Instruktora Roku 2015

 

Potwierdzeniem udziału w konkursie będzie przesłana karta zgłoszenia uczestników do dnia 14 czerwca 2015 r. na adres jkusmierek@wp.pl, tel. 691 391 577

 

Z A K W A T E R O W A N I E

Uczestnikom konkursu oraz ich osobom towarzyszącym proponujemy nocleg 
w Hotel Turmot, 97-415 Kluki
Hotel mieści się ok. 8 km od Bełchatowa
Koszt noclegu ze śniadaniem  – 60,00 zł / os.
Doba hotelowa zaczyna się o godz. 14:00, a kończy dnia następnego o godz. 11:00

     

Rezerwacji noclegu należy zgłosić indywidualnie do Wicekomandora Janusza Kuśmierka do 

dnia 12 czerwca 2015 r. na adres  jkusmierek@wp.pl, tel. 691 391 577 

 

KARTA ZGŁOSZENIA UCZESTNIKÓW

na XVI Ogólnopolski Konkurs Instruktora Roku 2015,
który odbędzie się w dniach 26 – 27 czerwca 2015,
w Bełchatowie, Plac Narutowicza 

Opłata za uczestnictwo w konkursie:
- 100,00 zł od uczestnika Regionalnego Stowarzyszenia będącego członkiem Polskiej 
Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców (PFSSK)
- 300,00 zł od uczestnika niebędącego członkiem PFSSK
Wpłaty za udział w konkursie oraz za ewentualny nocleg należy uiścić do dnia 12 czerwca 
2015 roku na konto Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców 
i Instruktorów Regionu Piotrkowskiego

 

Bank : Credit Agricole

Nr konta: 1319 4010 7630 7893 9700 0000 00

Tytułem: uczestnictwo instruktor roku 2015

Kartę zgłoszenia należy przesłać do dnia 14 czerwca 2015 roku na adres   jkusmierek@wp.pl

 

 

R E G U L A M I N

I. Organizator Konkursu

1. Organizatorami Konkursu są:

a) Polska Federacja Stowarzyszeń Szkół Kierowców (PFSSK) w Warszawie
a) Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego
b) Regionalne Stowarzyszenie Ośrodków Szkolenia Kierowców i Instrurtorów w Piotrkowie Trybunalskim z                   siedzibą w Bełchatowie
 

1. Organizatorzy powołują Komitet Organizacyjny stanowiący najwyższą władzę w skład, którego wchodzą:

 

Przewodniczący Prezes PFSSK – Krzysztof Bandos

 

Komandor Członek Zarządu SOSKiJ Regionu Piotrkowskiego – Józef Kowalski

 

Wicekomandor Prezes  SOSKiJ Regionu Piotrkowskiego – Janusz Kuśmierek

 

1. Komitet Organizacyjny powołuje Komisję Sędziowską w składzie:

 

Sędzia Główny – Marcin Gąciarek

 

Sędzia Pomocniczy  - Jan Sańczyk

 

2. Zespoły sędziowskie składające się z egzaminatorów WORD

3. W ramach Konkursu zostaną rozegrane konkurencje:

a) K - 1 Przepisy ruchu drogowego – test,

a) K - 2 Pierwsza pomoc, wszyscy zawodnicy według kolejności wynikającej
z losowania.  Konkurencja będzie polegała na prawidłowej ocenie zdarzenia drogowego
(wypadek samochód osobowy z motocyklistą)

b) K - 3 Stabilność Stewarda, zadanie do wykonania na biegu wstecznym

c) K - 4 Próba sir Lancelota, zadanie do wykonania z prawego fotela

d) K - 5 Jazda na trolejach, zadanie do wykonania z prawego fotela

4. Organizator nie ponosi odpowiedzialności z tytułu szkód wynikłych z winy uczestników konkursu oraz osób trzecich

5. Organizator może przerwać zawody, zmienić lub unieważnić niektóre konkurencje, jeśli zaistnieją nieprzewidziane sytuacje.

II. Warunki uczestnictwa

1. W Konkursie mogą brać udział instruktorzy i instruktorki, pracujący w ośrodkach szkolenia kierowców, zarówno będący członkiem Regionalnego Stowarzyszenia jak i niezrzeszeni (dalej zwany Uczestnikiem).

1. Każde regionalne stowarzyszenie wystawia dwóch instruktorów, którzy biorą udział w Konkursie.

Organizator ma prawo wystawienia trzech instruktorów.

2. Warunkiem przyjęcia do Konkursu jest wypełnienie karty zgłoszenia uczestników i przesłanie jej do Wicekomandora – Janusz Kuśmierek kontakt jkusmierek@wp.pl, tel. 691 391 577

3. Za uczestnictwo każdego z zawodników - instruktorów pobiera się wpisowe:

a) w kwocie 100 - zł (słownie: sto złotych) od zawodników Regionalnych Stowarzyszeń będących członkami Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców (PFSSK)

b) w kwocie 300 – zł (słownie: trzysta złotych) od zawodników nie będących członkami PFSSK

1. Wpłatę należy uiścić na konto: Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców i Instruktorów Regionu Piotrkowskiego

Bank : Credit Agricole

Nr konta: 1319 4010 7630 7893 9700 0000 00

Tytułem: uczestnictwo instruktor roku 2015

4. Termin przyjmowania zgłoszeń kończy się w dniu 12 czerwca 2015 r. Po tym terminie zgłoszenia uczestników nie będą przyjmowane.

5. W przypadku uiszczenia wpisowego przez uczestnika i skreślenia go z listy startujących, kwota wpisowego zostanie zwrócona.

III. Prawa i obowiązki uczestników Konkursu

  1. Każdy zawodnik otrzymuje „kartę zawodnika” z numerem startowym nadanym zgodnie
    z kolejnością zgłoszenia uczestnictwa w konkursie. W karcie zawodnika sędzia protokolant wpisuje uzyskany wynik podczas rozgrywania konkurencji sprawnościowych.

  2. Konkurencję K – 1 (testy) wszyscy zawodnicy rozwiązują test przygotowany przez członków PFSSK

  3. Konkurencje sprawnościowe zawodnicy rozgrywają w 3 grupach, równocześnie każda grupa. Każdy startujący po ukończeniu swojej konkurencji przechodzi do następnej i startuje
    z listy swojej grupy; zawsze rozpoczyna inny zawodnik niż w poprzedniej konkurencji. Każdy zawodnik ma obowiązek, dokonać próby uruchomienia i zatrzymania stopera przed rozpoczęciem swojej jazdy, aby nastąpiło poprawne liczenie czasu przejazdu, a po jego zakończeniu - musi nastąpić wskazanie osiągniętego czasu, w przypadku braku wskazań nastąpi dyskwalifikacja zawodnika.

  4. Sędzia protokolant w przypadku stwierdzenia awarii stopera leżącego na stoliku przerywa próbę, zawodnik powtarza od nowa przejazd. Sędzia wpisuje uzyskany czas oraz sekundy karne każdemu zawodnikowi na karcie zawodnika.

  5. Wszystkie przybory potrzebne do rozgrywania konkurencji (talerz z piłeczką, lanca
    i statywy z kółeczkami) stanowią własność PFSSK. Zespoły sędziowskie, po uroczystym otwarciu konkursu ustawiają tory przeszkód zgodnie z możliwościami i kształtem placu przeznaczonego do rozgrywania konkurencji. Pojazdy, na których zawodnicy startują zapewnia organizator, dopuszcza się różne modele samochodów. Udział w konkursie jest równoznaczny z akceptacją
    i stosowaniem się do warunków niniejszego regulaminu.

  6. Komitet Organizacyjny przewidział następujące nagrody:

  1. za zajęcie pierwszego miejsca w klasyfikacji generalnej zawodnik otrzymuje: dyplom uznania, a także puchar i nagrodę rzeczową o wartości 2,000,00 zł ufundowany przez Prezydent Miasta Bełchatowa

  2. za zajęcie drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej zawodnik otrzymuje: dyplom uznania,
    a także puchar i nagrodę rzeczową o wartości 1.500,00 zł, ufundowaną przez Staroste Powiatu Bełchatowskiego

  3. za zajęcie trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej zawodnik otrzymuje: dyplom uznania, a także puchar i nagrodę rzeczową o wartości 1.000,00 zł, ufundowaną przez Dealera marki Hyundai Kia „MARVEL ŁÓDŹ”

  4. za zajęcie pierwszego miejsca w konkurencji K-1 zawodnik otrzymuje: dyplom uznania,
    a także puchar i nagrodę rzeczową do wartości 300,00 zł ufundowaną przez sponsora,

  5. za zajęcie pierwszego miejsca w konkurencji K-2 zawodnik otrzymuje: dyplom uznania,
    a także puchar i nagrodę rzeczową do wartości 300,00 zł ufundowaną przez sponsora,

  6. za zajęcie pierwszego miejsca w konkurencji K-3 zawodnik otrzymuje: dyplom uznania,
    a także puchar i nagrodę rzeczową do wartości 300,00 zł ufundowaną przez sponsora,

  7. za zajęcie pierwszego miejsca w konkurencji K-4 zawodnik otrzymuje puchar i nagrodę rzeczową do wartości 300,00 zł ufundowaną przez sponsora,

  8. za zajęcie pierwszego miejsca w konkurencji K-5 zawodnik otrzymuje dyplom uznania i
    nagrodę rzeczową do wartości 300,00 zł ufundowaną przez sponsora,

  9. dla najlepszej instruktorki roku: dyplom uznania, a także puchar i nagrodę rzeczową do wartości 300,00 zł ufundowaną przez OSK „Auto-Prima” Bełchatów

 

  1. W przypadku, gdy zawodnik naruszy lub zlekceważy zasady bezpieczeństwa innych uczestników lub nie podporządkuje się Regulaminowi Konkursu zostaje przez Sędziego Głównego zdyskwalifikowany.

  2. Uczestnik, który podczas odbywania konkurencji znajduje się w stanie nietrzeźwości zostanie zdyskwalifikowany. Organizator zastrzega sobie prawo zbadania trzeźwości uczestników konkursu za pośrednictwem alkomatu przed dopuszczeniem ich do udziału w konkursie.

  3. Uczestnik ponosi wszelką odpowiedzialność za szkody powstałe w związku z uczestnictwem jego osoby w konkursie, jeżeli powstały one z jego winy, tj. w szczególności w sytuacji, kiedy uczestnik uczestniczył w konkursie w stanie nietrzeźwości.

IV. Punktacja Konkursu

  1. Sędzia główny ma do pomocy 5 zespołów sędziowskich, które mają za zadanie przeprowadzenie i ocenę w konkurencjach K – 1, K – 3, K – 4,

    K – 5,
    W przypadku konkurencji K – 2 „Pierwsza pomoc” ocena przeprowadzana jest przez ratowników medycznych.

  2. Zespół sędziowski składa się z dwóch osób. Komitet Organizacyjny może wybrać do zespołu sędziowskiego po jednym przedstawicielu
    z członków PFSSK. Przedstawiciel PFSSK występuje w roli obserwatora. Pozostali sędziowie wybierani są spośród egzaminatorów WORD-u.

  3. Przed rozegraniem każdej z konkurencji, sędzia przewodniczący dokonuje instruktażu kolejnej grupy zawodników poprzez omówienie sposobu przejazdu i zasad oceny. Zawodnicy,
    w przypadku jakichkolwiek niejasności mają prawo zadawać pytania sędziemu przewodniczącemu. W przypadku niejasności sędzia przewodniczący konsultuje się z sędzią głównym. Nie dopuszcza się jazdy pokazowej wykonywanej przez sędziego lub jednego
    z zawodników. Kolejność startujących w danej grupie podaje sędzia protokolant w ten sposób, aby w każdej konkurencji rozpoczynał inny zawodnik (z początku, końca lub środka listy danej grupy).

  4. Zawodnik za zajęte miejsce w każdej konkurencji otrzymuje odpowiednią ilość punktów zgodnie

z tabelą / tabela punktowa w załączniku/.
W każdej z 5-ciu konkurencji musi zostać wyłoniony zwycięzca.

 

  1. Sposób wyboru zwycięzcy w ramach danej konkurencji określa liczba zdobytych punktów.

  2. Zwycięzcą Konkursu w klasyfikacji generalnej zostaje ten uczestnik, który uzyska największą sumaryczną liczbę punktów z wszystkich siedmiu konkurencji. W przypadku uplasowania się na pierwszym miejscu kilku uczestników, o kolejności zajętych miejsc decyduje zajęte miejsce w konkurencji K – 1, jeśli i to nie wyłoni zwycięzcy, sędzia główny zarządza pomiędzy nimi dogrywkę z przepisów ruchu drogowego.

  3. Zwyciężczynią Konkursu w ramach Instruktorki Roku 2015 zostanie ta uczestniczka, która uzyska największą sumaryczną liczbę punktów z wszystkich pięciu konkurencji. W przypadku uplasowania się na pierwszym miejscu kilku uczestniczek, o kolejności zajętych miejsc decyduje zajęte miejsce w konkurencji K – 1, jeśli i to nie wyłoni zwycięzcy, sędzia główny zarządza pomiędzy nimi dogrywkę z przepisów ruchu drogowego.

  4. Wszelkie zażalenia i protesty odnośnie rozgrywanych konkurencji lub niesprawności pojazdów itp. Zawodnicy składają bezzwłocznie ustnie, a w wyjątkowych przypadkach na piśmie do Sędziego Głównego.

  5. Przy rozpatrywaniu protestu Sędzia Główny konsultuje wydanie werdyktu z zespołami sędziowskimi i ogłasza decyzję, która jest nieodwołalna.

  6. Końcowe wyniki Konkursu ogłoszone przez Komitet Organizacyjny są ostateczne

Załącznik:  1. Tabela punktowa

ZAJĘTE MIEJSCEPUNKTY
150
247
345
444
543
642
741
840
939
1038
1137
1236
1335
1434
1533
1632
1731
1830
1929
2028
2127
2226
2325
2424
2523
2622
2721
2820
2919
3018
3117
3216
3315
3414
3513
3612
3711
3810
399
408

 

XVI Ogólnopolski Konkurs „Instruktor Roku 2015”

$
0
0

XVI Ogólnopolski Konkurs „Instruktor Roku 2015”

który odbędzie się w dniach 26 – 27 czerwca 2015

97-400 Bełchatów, Plac Narutowicza

Patronat honorowy obejmują:

 

Prezydent Miasta Bełchatów

Starosta Bełchatowski

Co da cena minimalna za 1/h jazdy szkoleniowej.

$
0
0

Sprawa ceny minimalnej za 1 godzinę jazdy szkoleniowej to temat, który elektryzuje całe środowisko szkoleniowe w Polsce. Z sondy przeprowadzonej na stronie PFSSK wynika, że 97% respondentów jest za wprowadzeniem ceny minimalnej a tylko 3% przeciw.

Postanowiliśmy zapytać szkoleniowców z doświadczeniem co, sądzą o tym pomyśle. Okazją do zadania tego pytania było spotkanie organizacji branżowych krajowych i regionalnych, które odbyło się w Łowiczu 29.05.2015 roku.

Rozmowy dotyczą ceny minimalnej oraz innych problemów, z którymi musi się mierzyć nasze środowisko. Zapraszamy do wysłuchania relacji. Rozmowy prowadzi Krzysztof Skałecki Prezes Stowarzyszenia Instruktorów i Ośrodków Szkolenia Kierowców w Pile.


 

Dariusz Gil PFSSK

Konferencja prasowa - Policjantem w obywatela. Rządowy plan pobierania haraczu za bezpieczeństwo na drogach

$
0
0

 

Organizator:PiS - Biuro Prasowe Klubu

Uczestnicy:Andrzej Adamczyk (PiS)

 

 

Krajowa Rada BRD opublikowała Program Realizacyjny na lata 2015 – 2016 do Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013 – 2020. To szokujący dokument. Bo urzędnicy z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju zaplanowali wprost, ilu kierowców i pieszych ma w tym roku przyłapać policja – a założenie jest takie, że ma ich zostać ukaranych więcej niż w roku 2014.

 

W dokumencie zapisano po prostu, ilu kierowców i pieszych ma zostać przyłapanych na wykroczeniach przez funkcjonariuszy.

Rządowe założenia na 2015 r. dla policji są takie:

- „ujawnić” więcej niż 420 tys. wykroczeń popełnionych przez pieszych,

- „ujawnić” więcej niż 38 tys. wykroczeń popełnionych przez kierujących wobec pieszych,

- „ujawnić” więcej niż 1,7 mln wykroczeń kierujących nieprzestrzegających przepisów dotyczących prędkości

Do tego policjanci mają w tym roku:

- wylegitymować więcej niż 685 tys. pieszych,

- wylegitymować więcej niż 6,3 mln kierujących,

Zaplanowano też kilka raportów z badań oraz opracowań zawierających wytyczne dla zarządców dróg. Do końca 2015 r. ma być gotowy „Katalog dobrych praktyk, porządkujący stosowane na drogach rozwiązania z zakresu oznakowania pionowego, poziomego oraz urządzeń BRD”.

Do końca 2016 r. mają zostać opublikowane:

- raport z badania wpływu reklam, w tym świetlnych, na poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego,

- wytyczne organizacji bezpiecznego ruchu rowerowego,

- wytyczne wyznaczania przejść dla pieszych,

- raport z badania skuteczności wybranych urządzeń bezpieczeństwa pieszych,

- raport z badania efektywności przekroju 2+1 pasowego ze szczególnym uwzględnieniem różnych rozwiązań rozdzielających kierunki ruchu.

Wyjaśnienia ws. Programu Realizacyjnego 2015-2016

$
0
0

Program Realizacyjny 2015-2016 (Program) to zbiór zadań, których realizacja ma służyć wykonaniu strategicznych priorytetów, zdefiniowanych w "Narodowym Programie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020". Należy zauważyć, że w Programie umieszczono jedynie ponadstandardowe zadania dla poszczególnych członków KRBRD. Realizacja Programu stanowi tym samym „wartość dodaną” do zadań statutowych członków KRBRD, przez co ma wpłynąć na przyspieszenie osiągania poprawy stanu bezpieczeństwa na polskich drogach w stosunku do codziennych zadań jednostek zaangażowanych w ich realizację.

Zadanie "Zniesienie tolerancji pomiaru urządzeń automatycznego nadzoru nad zachowaniami w ruchu drogowym" zostało wskazane w Programie w obszarze "Legislacja" i przypisane do MIiR jako lidera odpowiedzialnego za wykonanie zadania. Nie oznacza to jednak, że strona rządowa będzie procedować osobny projekt mający na celu realizację tego zadania.

Wczoraj, tj. 1 czerwca 2015 r. odbyło się posiedzenie Kierownictwa MIiR, na którym Pełnomocnik Rządu ds. regulacji i harmonizacji obszaru bezpieczeństwa w transporcie i w ruchu drogowym, Paweł Olszewski, zaprezentował projekty kluczowe w obszarze bezpieczeństwa w transporcie, proponowane do realizacji przez Rząd. Projekty te zostały wytypowane w oparciu o filary Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020. Projekt, o którym mowa powyżej, wśród nich się nie znajduje.

Lista projektów kluczowych do realizacji przez rząd w obszarze bezpieczeństwa w transporcie, zostanie zaprezentowana opinii publicznej w najbliższym czasie.

źródło (Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju) 

PODSUMOWANIE WEEKENDU CZERWCOWEGO - BOŻE CIAŁO

$
0
0

 

Statystyki  pot wierdzają fakt, że zmiany, które zastały wprowadzone w przepisach ruchu drogowego systematycznie, podnoszą bezpieczeństwo na polskich drogach.   W okresie 2013 – 2015 w grupie nietrzeźwi kierowcy notujemy wyraźny spadek z 2295 nietrzeźwych kierujących do 1619 nietrzeźwych wyłonionych w czasie kontroli służb drogowych. W pozostałych kategoriach wyniki utrzymują się na tym samym  poziomie, aczkolwiek  widać tendencje zniżkowe. Dogonienie krajów europy w tym obszarze działania jest  możliwe, ale  wymaga jeszcze większego  zaangażowania  społeczeństwa, służb oraz mądrych decyzji urzędników.

D.GIL PFSSK


Propozycja zmian zapisów dotycząca projektu rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju

$
0
0

Łowicz  dn. 12.06.2015 r.

 

 

                                                      Paweł Olszewski
                                                      Sekretarz Stanu
                                                      Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju
 

                                                  Ul. Chałubińskiego 4/6

                                                  00-928 Warszawa

 

Szanowny Panie Ministrze, 

     W nawiązaniu do przesłanego pisma  znak DTD- V-020-10-2(3)TP/2015, NK: 142578/15  z dnia 25 maja 2015 r. dotyczącego projektu rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju zmieniającego rozporządzenie  w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach, Polska Federacja Stowarzyszeń Szkół Kierowców przesyła propozycję zmian zapisów do ww. projektu rozporządzenia.

1 . W §5 pkt 2 proponujmy wykreślić wyrazy: ,, dotyczy godzin, w których są przeprowadzane egzaminy państwowe”. 

Uzasadnienie: WORD  egzaminuje  i  swoją  infrastrukturę  wykorzystuje tylko i  wyłącznie  do egzaminowania. Do  szkolenia,  place  manewrowe  winny  posiadać  OSK  i  właśnie tam,  ono  powinno  się  odbywać. 

 

2. W  §12 ust.3 pkt 3 „dwukrotne nieprawidłowe wykonanie zadania, o którym mowa w poz. 2-10 tabeli nr 2 załącznika nr 2 do rozporządzenia” wyklucza z możliwości dalszego zdawania egzaminu.

Uzasadnienie; Proponujemy aby wymóg ten dotyczył kat. AM,A1,A2,A, dla pozostałych   kategorii błędy popełniane podczas wykonywania tych zadań nie zagrażają bezpośrednio życiu i zdrowiu uczestników ruchu drogowego.

 

3. W   §13 ust. 1 pkt.1 „przygotowanie przez ośrodek egzaminowania przed egzaminem”: 

lit. b imiennych list osób zakwalifikowanych w danym dniu na egzamin państwowy.”

Zapis taki daje możliwość, co jest w pełni wykorzystywane przez WORD, aby egzamin traktować jak loterię. Niekiedy w ciągu jednego dnia kursant zdaje egzamin 2-4 razy. Jak przy takich zapisach można mówić o przygotowaniu przyszłego kierowcy i zdawalności OSK? Proponujemy w pkt. 1 wprowadzić zmianę dokonując zapisu: „ przygotowanie przez ośrodek egzaminowania co najmniej dwa dni przed egzaminem” Zapis taki powinien być zbieżny z możliwością odwołania egzaminu.

 

4. W   §13 ust.1 pkt.3a proponujemy  zmianę zapisu ,, obuwie typu motocyklowego” na nowy zapis o treści ,,obuwie pełne zakrywające stopę” .

 Uzasadnienie: Proponowany zapis w pełni spełnia wymóg stosowania na egzaminie praktycznym obuwia ochraniającego w całości stopy kierującego, bez obowiązku zakupu specjalistycznego i bardzo drogiego obuwia typu motocyklowego.

5. W § 13 proponujemy  dopisać czas oczekiwania na egzamin. 

Uzasadnienie: w praktyce każde spóźnienie kursanta powoduje brak możliwości zdania w danym dniu i konieczność wnoszenia ponownie opłaty za egzamin. Nie widzimy sposobu na wytłumaczenie takiego stanu rzeczy. Jeden kursant danego dnia zdaje trzy razy, inny spóźniony np. 10 minut nie ma takiej możliwości.

 

6. W §25 ust.2 „Trasę przejazdu na której jest przeprowadzany egzamin państwowy w zakresie prawa jazdy kat. AM określa egzaminator prowadzący egzamin w zależności od miejsca, w którym przeprowadzony jest ten egzamin.” 

Uzasadnienie:  Nie widzimy sensu, aby egzaminator prowadzący egzamin wyznaczał trasę. Trasa winna być wcześniej wyznaczona przez WORD.

 

7. W tabeli 4 poz. zadania 2 lit. b ”Łagodne puszczenie sprzęgła, zwiększenie obrotów”. 

Uzasadnienie: Zapis wskazujący kolejność użycia mechanizmów stwarza  często nieporozumienia, wcześniej zwiększa obroty, czy w pierwszej kolejności puszcza sprzęgło? Zapis:  „ Płynne ruszanie” wystarczy do oceny tego zadania.

 

8. W tabeli 4 poz. zadanie 7 proponuje się dodanie zapisu po wyrazach ,,zaciąga hamulec awaryjny”  zapis o treści ,,( jeżeli pojazd jest fabrycznie wyposażony w hamulec awaryjny)”. 

 Uzasadnienie:      Pojazdy kat. AM A, A1,A2 często B1 nie posiadają hamulca  awaryjnego.  

 

9. W tabeli 4 poz. 8 zadanie 9 pkt. 1 lit. c proponujemy wprowadzić nowy zapis kryterium: ,,Płynne ruszanie”, w pkt. 2 występuje pomyłka zapisu, w miejscu zapisu ,,2-krotny przejazd pomiędzy 5 pachołkami powinien być zapis ,,2-krotny przejazd pomiędzy 3 pachołkami”.

 

10. W tabeli 4 poz. 7 zadanie 8 pkt. 1 lit. c, poz. 9 zadanie 10 pkt. 1 lit. c oraz w poz. 10 zadanie 11 pkt. 1 lit. c w miejsce obecnego zapisu ”łagodne puszczenie sprzęgła, zwiększenie obrotów  silnika”  proponujemy wprowadzić nowy zapis kryterium: ,,Płynne ruszanie” . Ponadto w poz. 7 zadanie 8  proponuje się wykreślić pkt. 3 o brzmieniu ,,upewnienie się o  możliwości skręcania”.  

Uzasadnienie: nowy zapis ,,Płynne ruszanie” . wystarczy do oceny tego zadania. W   poz. 7 zadanie 8   nie występuje manewr skręcania.  Jeżeli należy sprawdzić tę umiejętność na placu manewrowym, to należy wskazać inne miejsce np. przy dojeździe do następnego zadania.

 

11. Proponuje się wyznaczenie odległości minimalnej pozycji początkowej pojazdu od stanowiska wykonywania manewru slalom wolny łuki w kształcie cyfry 8 oraz slalom pomiędzy bramkami. Proponowana odległość minimum 3 metry w obu przypadkach.

 

12. W tabeli 4 poz. 8 zadanie 9 pkt. 1 lit. c w kryterium ,,Sposób wykonania zadania” proponuje się dodać literę f) o treści ,,dla manewru slalom szybki w przypadku mokrej nawierzchni spowodowanej opadami atmosferycznymi zmniejszyć prędkość średnią przejazdu do prędkości nie większej niż 25 km/h”.

 

13. W tabeli 4 poz. 3 zadanie 3 i 4 – sposób wykonania zadania:  możliwa jedna korekta toru jazdy, proponuje się zapis dla kategorii D przy długości pojazdu ponad 11 m  ,,możliwe dwie korekty toru jazdy”.

14. W tabeli 4 poz. 4 zadanie 5 – sposób wykonania zadania:  możliwa jedna korekta toru jazdy, proponuje się zapis dla kategorii D przy długości pojazdu ponad 11 m  ,,możliwe dwie korekty toru jazdy”. 

Uzasadnienie: Wprowadzona została zmiana w długości autobusu do szkolenia i egzaminowania, Obecnie wymiary autobusu mogą być od 10 do 13 m, ale nie zmieniono wymiarów placu manewrowego. Autobusy OSK o długości 12 m podstawiane są również do WORD na egzamin. W jednych WORD-ach zezwala się, aby autobus przy obecnych wymiarach placu wykraczał obrysem poza obszar wjazdu, w innych nie pozwalają. Sytuacja nie powinna być problematyczna, jeżeli zmieniono wymiary autobusu to również należy zmienić kryteria wykonania  zadania .  

Z  poważaniem

Krzysztof  Bandos  

prezes  Zarządu PFSSK

 

 

Propozycje  zmian  były  konsultowane  z  Polską  Izbą  Gospodarczą  Ośrodków  Szkolenia  Kierowców  w  Piastowie

 

Program Kompleksowego Ubezpieczenia OSK. Grupowe ubezpieczenie na życie.

$
0
0

Brokerskie Biuro Ubezpieczeń REGIS mediator, Tomasz Żmuda
75-607 Koszalin, ul. Hołdu Pruskiego 3/2
tel./fax: 094 345 92 74 do ... 75; kom. 515 129 777


                 

Spada liczba wypadków, ofiar oraz rannych na polskich drogach

$
0
0

 

Mija 31 dni od wprowadzenia nowych przepisów ruchu drogowego. Kierowcy, którzyprzekroczą dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h tracą prawo jazdy na 3 miesiące. Jak pokazują policyjne statystyki, nowe przepisy pozytywnie wpływają na poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach. Od 18 maja  do 17 czerwca liczba wypadków spadła o 65 w porównaniu z 31-dniowym okresem poprzedzającym wprowadzenie nowych regulacji. Odnotowano także mniej ofiar śmiertelnych oraz rannych w wypadkach.

Od 18 maja do 17 czerwca na polskich drogach zginęło 189 osób. W okresie od 17 kwietnia do 17 maja liczba ofiar to 208. Odnotowano także spadek liczby rannych w wypadkach drogowych.

Nowe przepisy wprowadziły także surowe i nieuchronne kary finansowe dla pijanych kierowców, które jak się okazało spełniają swoją rolę. Coraz mniej osób decyduje się na jazdę „pod wpływem”. W okresie od 17 kwietnia do 17 maja, czyli przed wejściem w życie nowej ustawy, policjanci zatrzymali 11 144 kierowców „na podwójnym gazie”, a w pierwszych 31-dniach obowiązywania nowych przepisów ich liczba spadła do 10 341.

Coraz rzadziej dochodzi także do wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących. Od 18 maja do 17 czerwca pijani kierowcy spowodowali ich 104 czyli o 29 mniej niż od 17 kwietnia do 17 maja. Odnotowano także mniej ofiar oraz osób rannych w wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców.

Do tej pory policja zatrzymała 2392 praw jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. Najwięcej w województwach mazowieckim, wielkopolskim oraz podkarpackim. Od 18 maja prawo jazdy można stracić także za przewożenie zbyt dużej liczby pasażerów – do tej pory policja odnotowała 30 takich osób (najwięcej w województwie dolnośląskim).

źródło:MSW

Żegnamy Prezesa Opolskiego Stowarzyszenia Instruktorów

$
0
0

     Jak trudno żegnać na zawsze kogoś, kto jeszcze mógł być z nami...

     Z ogromnym bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego kolegi Józefa.

     Rodzinie i bliskim przekazujemy wyrazy współczucia.

 

Zarząd Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców,

Koleżanki oraz Koledzy ze stowarzyszeń regionalnych.

Józef Władysław Kwiecień - Prezes  Opolskiego Stowarzyszenia Instruktorów 

Pierwszą pracę rozpoczyna 1970 roku w Powiatowym Wydziale Rolnictwa w Prudniku, następnie skierowany zostaje do pracy w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Piorunkowicach na stanowisku kierownika produkcji pracuje do 1977roku, związany bez pośrednio z produkcją rolniczą podstawową, mechanizacją rolnictwa i transportem. Wygrywa Plebiscyt Wzorowy Kolega i Pracownik w województwie opolskim. W 1977 roku zostaje prezesem Zarządu Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Piorunkowicach, jest najmłodszym prezesem Spółdzielni na Opolszczyznie. W 1987roku zostaje mianowany na dyrektora Gospodarstwa Pomocniczego Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku. Od 1997 do 2000roku jest prezesem-dyrektorem Przedsiębiorstwa Produkcji Sadowniczej Grudynia S.A. W 1993 roku otrzymuje uprawnienia do szkolenia kierowców w zakresie Kategorii:A,B,C,D,E,T. pracuje na umowę zlecenie jako instruktor i wykładowca w trzech szkołach jazdy. Od 2000 roku prowadzi własną Szkołę Kierowców w Prudniku. Lubi pracować społecznie między innymi: Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Piorunkowicach. Prezes Gminny Związku OSP w Prudniku. Prezes LOK Piorunkowice. W 2005 roku założyciel Opolskiego Stowarzyszenia Instruktorów - członek Zarządu, prezesem zostaje w 2009 roku. Jest Ratownikiem Drogowym. Interesuje się łowiectwem, turystyką, motoryzacją. Za pracę społeczną otrzymał następujące odznaczenia: Srebrny Krzyż Zasługi, Brązowy Krzyż Zasługi, Zasłużony dla Opolszczyzny, Srebrny Medal Zasługi dla Pożarnictwa, Brązowy Medal Zasługi dla Pożarnictwa, Brązowa Odznaka Zasługi w Ochronie Porządku Publicznego. Złota, srebrna, brązowa odznaka GUS, Złota odznaka LZS, Złota odznaka LOK, Zasłużony dla Łowiectwa Opolszczyzny, Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej, oraz inne.

Józef Władysław Kwiecień zmarł 20.06.2015 roku.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 24.06.2015 r. cmentarz komunalny Prudnik ul. Kosciuszki o godzinie  11.00

 

 

Kampania społeczna Bezpieczny Przejazd

$
0
0

Bardzo mocna kampania PKP. Nie ograniczyli się do haseł. Pokazali monitoring i zdjęcia. Zachowania ludzi są szokujące


Brawura, pośpiech, rutyna i skłonność do ryzyka kierowców oraz pieszych - to główne przyczyny 98% wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych, przejściach dla pieszych i torach kolejowych.  PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach Programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Kolejowego obejmującego ponad 200 inicjatyw, prowadzą kampanię społeczną Bezpieczny Przejazd. Wystartowała już XI edycja akcji, w nowej odsłonie i z nowym hasłem -'Szlaban na ryzyko!' Dzięki konsekwentnym działaniom zarządcy infrastruktury rok 2014 był najbezpieczniejszy w historii

źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

 

Viewing all 543 articles
Browse latest View live