Quantcast
Channel: PFSSK
Viewing all 543 articles
Browse latest View live

Czytanie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami .

$
0
0

Komisja Infrastruktury i Rozwoju 12.XII.2013 roku.

Pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy o zmianie Ustawy o Kierujących Pojazdami (druk nr 1957)
- uzasadnia poseł Leszek Aleksandrzak.

 

 

 

Czasy wystąpień

 

 9.42  Wypowiedź Sekretarza Stanu w imieniu resortu I  nfrastruktury i Rozwoju Zbigniewa Rynasiewicza 
 9.47  Rozpoczęcie debaty 
 9.48 Roman Stencel OIGOSK 
 9.57 Włodzimierz Zientarski Kierowca PL. 
10.12  Krzysztof Szymański PFSSK 
10.16  Jan Domasik PIGOSK 
10.21  Michał Łydka Kierowca PL. 
10.25  Łukasz Kucharski SD WORD 
10.31  Wypowiedź Sekretarza Stanu Zbigniewa Rynasiewicza 
10.43  Powołanie Komisji Nadzwyczajnej. 

 

Skład Komisji Nadzwyczajnej do której weszło ośmiu posłów:

 

1. Andrzej Kania, Arkadiusz Litwiński, Bożenna Bukiewicz (PO) 

2. Bogdan Rzońca i Krzysztof Tchórzewski (PiS)

3. Leszek Aleksandrzak (SLD)

 

4. Bartłomiej Bodio (PSL) 

5. Henryk Kmiecik (Twój Ruch)

 

PFSSK Dariusz Gil


Szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia, Dosiego Nowego Roku 2014.

$
0
0

 

                                 

Gwiazdki najjaśniejszej, 
choinki najpiękniejszej,

Prezentów wymarzonych, 
świąt mile spędzonych,

Karnawału szalonego, 
Nowego Roku 2014 udanego,

W imieniu Zarządu Polskiej Federacji
Stowarzyszeń Szkół Kierowców.

                                                     Krzysztof Szymański

 

Zapraszamy na relacje filmowe z obchodów XV-lecia PFSSK

$
0
0

W 2013 roku to już ostatnie warsztaty w Pile

$
0
0
Region: 

 

 

W dniu 15.12.2013 roku rozpoczęły się ostatnie w tym roku warsztaty  dla instruktorów w Pile. W warsztatach uczestniczyło 15 osób, 13 instruktorów i 2 instruktorki. Śpiochy rzutem na taśmę zdążyły z warsztatami.

Prezes SIiOSK w Pile, Krzysztof Skałecki gratuluje wszystkim uczestnikom warsztatów i przypomina o terminowym złożeniu świadectwa ukończenia szkolenia w Starostwie.

Prezes Krzysztof Skałecki

Wigilia SIiOSK w Pile

$
0
0
Region: 

 

 

Dnia 21.12.2013 w Pile, odbyła się wigilia SIiOSK, w której uczestniczyły 22 osoby. Życzenia świąteczno noworoczne wszystkim uczestnikom złożył Prezes SIiOSK w Pile, Krzysztof Skałecki. Menu wigilijne składało się z dwunastu potraw, a sama wigilia trwała do późnych godzin wieczornych. Jako prezes Pilskiego Stowarzyszenia oraz przewodniczący Komisji Rewizyjnej Polskiej Federacji Stowarzyszenia Szkół Kierowców, składam dla wszystkich członków PFSSK najserdeczniejsze życzenia świąteczno noworoczne. 

Z pozdrowieniami, Krzysztof Skałecki.

Galeria: 

Znamy już bilans tragedii na drogach w okresie świątecznym.

$
0
0

W Wigilię i święta Bożego Narodzenia 2013 roku w  wypadkach drogowych  zginęło 17 osób, 174 osoby zostały ranne w 154 wypadkach drogowych. Nietrzeźwych kierowców  zatrzymano 567

Tabela przedstawia rok 2013 oraz analogiczny okres lat ubiegłych

ROKLICZBA WYPADKÓWLICZBA ZABITYCH LICZBA RANNYCHLICZBA NIETRZEŹWYCH KIERUJĄCYCH
201315417174567
201215317191455
201120431294671

  

Dariusz Gil

 

 

 

Opony zimowe: konieczność czy fanaberia?

$
0
0

Czy trzeba wprowadzić bezwarunkowy obowiązek stosowania opon zimowych w Polsce?


A może lepiej wprowadzić ten obowiązek tylko w określonym czasie? Można też ten problem rozwiązać sytuacyjnie, w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Czy konieczna jest ingerencja ustawodawcy i wprowadzenie nowych rygorów i kar? W krajach Unii Europejskiej istnieją róże rozwiązania, jedne bardziej a inne mniej przyjazne dla obywateli. 

Czy zdrowy rozsądek da się zastąpić systemem kar, czy może jednak lepiej postawić na edukację kierowców i dotrzeć do ich świadomości? Odpowiedni sposób szkolenia jest więcej wart niż najlepsze zimówki. To brak wyobraźni i umiejętności przewidywania, brawura oraz przecenianie swoich możliwości są najczęstszą przyczyną wypadków. W ekstremalnych sytuacjach najlepsze opony zimowe nie pomogą, może jednak pomóc wiedza i rozsądek. 

Posłuchajmy co na ten temat mają do powiedzenia Posłanka Beata Bublewicz i Włodzimierz Zientarski.

Ciekawi jesteśmy co na ten temat sądzą członkowie PFSSK, szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem, zapraszamy do komentarzy.

Dariusz Gil

 

 

Uroczystość z okazji wręczenia milionowego prawa jazdy

$
0
0
  

W Sali Kolumnowej Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, 17 grudnia Pani Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz wręczyła warszawiance pani Joannie Golubie milionowe prawo jazdy wydane według nowego wzoru.

Z uwagi na udział w spotkaniu przedstawicieli najwyższych władz państwowych, parlamentarzystów oraz wielu osób związanych zawodowo i społecznie z branżą szkolenia, egzaminowania oraz wydawania praw jazdy, zorganizowana została dwugodzinna debata na temat obecnego systemu szkolenia i egzaminowania. W debacie uczestniczyli między innymi Wiceminister Zbigniew Rynasiewicz, Wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, Poseł Jerzy Polaczek oraz Dyrektor DTD Łukasz Twardowski. 

  • Włodzimierz Zientarski Prezes Zarządu  Kierowca Pl.
  • Hanna Beata Gronkiewicz-Waltz-Prezydent Warszawy-polska prawniczka, ekonomistka, polityk. Profesor nauk prawnych
  • Szczęśliwa posiadaczka milionowego blankietu prawa jazdy nowego wzoru pani Joanna Galuba z warszawskiego Mokotowa.
  • Jerzy Kociszewski Wiceprezes Zarządu Kierowca PL.
  •  Dyrektor DTD Łukasz Twardowski Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.
  • Dyr.WORD Warszawa Andrzej Szklarski.
  • Zbigniew Rynasiewicz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Pełnomocnik Rządu do spraw Zarządzania Infrastrukturą Drogową.
  • Roman Stencel Prezes OIGOSK.
  • Józef Racki polski polityk, samorządowiec, inżynier geodeta, od 2007 poseł na Sejm VI kadencji
  • Jerzy Jan Polaczek  – polski polityk i prawnik, samorządowiec, poseł na Sejm III, IV, V, VI i VII kadencji.
  • Łukasz Kucharski, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego - Prezes Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego.
  • Krzysztof Szymański Prezes PFSSK
  • Wicemarszałek Sejmu RP Cezary Grabarczyk
  • Jan Domasik Prezes PIGOSK

Debacie przewodniczył Włodzimierz Ziętarski - Prezes Stowarzyszenia Kierowca.pl. Z tej okazji Wiceprezes e-kierowca Jerzy Kociszewski wystawił swoje zbiory, dokumentujące historię polskiego prawa jazdy.

Otwierając debatę zachęcił obecnych do dyskusji w temacie źle ocenianego, funkcjonującego w kraju systemu uzyskiwania praw jazdy. Zadał pytanie, co zrobić z WORD-ami? Czy mają to być centra edukacyjne wiedzy motoryzacyjnej, a egzaminy przenieść do Starostwa? Czy należy zreformować system egzaminowania na podstawowe kategorie? Czy WORD-y mają szkolić, a pieniądze z mandatów i fotoradarów przeznaczyć na edukację? Reformując szkolenie kierowców znieść sztywne ramy czasowe, wprowadzić więcej psychologii do programu szkolenia, oceniać OSK poprzez sprawozdawczość, kontrolę przez Starostwo i wyniki szkolenia? Być może wprowadzić egzaminatora certyfikowanego do egzaminowania.

Dyrektor Andrzej Szklarski w swojej wypowiedzi zaproponował zniesienie obowiązku szkolenia i podniesienie rangi egzaminu wewnętrznego. Fikcyjny nadzór nad szkoleniem nie daje wysokiego poziomu szkolenia.

Pani Małgorzata Kaniewska - Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Wydziałów Komunikacji zaprzeczyła tezie, że nadzór jest fikcją. Zaproponowała wzmocnienie bazy szkoleniowej i nadzoru nad kierowcą. Podkreśliła, że szkolenia ma się odbywać z wykorzystaniem fachowców również z OSK.

Wicemarszałek Sejmu RP Cezary Grabarczyk podkreślił potrzebę poprawy BRD poprzez edukację w szkole. Uczeń szkoły podstawowej powinien kończyć edukację z kartą rowerową a uczeń szkoły ponadgimnazjalnej z prawem jazdy. Mniej egzaminów w procesie edukacji, bo egzamin to dyskomfort. Jako były Minister Infrastruktury ubolewa nad tym, że nie potrafił przekonać Ministerstwa Edukacji do zwiększenia liczby godzin z zakresu BRD. Przyczyną były problemy budżetowe.


Jarosław Jarzyński reprezentujący LOK zwrócił uwagę na budżet OSK, który ma ścisły związek z działalnością gospodarczą. Należałoby określić, ile ma kosztować godzina jazdy.

Jan Domasik z PIGOSK podkreślił potrzebę edukacji z zakresu wychowania komunikacyjnego, obecna rzeczywistość - deregulacja tzn. „nauczyciel głupszy od ucznia”, szkolenie kierowców schodzi do działalności ubocznej. To niewłaściwa droga.

Poseł Jerzy Polaczek – należy ocenić, jak prawo jest wdrażane, jak państwo wykonuje swoje powinności wobec obywateli, jak sprawowany jest realny nadzór nad obszarami regulującymi ruch. Należałoby przeprowadzić analizę systemu kształcenia kierowców w aspekcie międzynarodowym.

Prezes Łukasz Kucharski zaproponował usprawniać system nie rewolucyjnie lecz ewolucyjnie. Wskazał niską zdawalność na placu manewrowym pomimo realnych wymogów.

Poseł Józef Racki uważa, że egzaminy należy przenieść do powiatu, instruktor na egzaminie ze zdającym na tym pojeździe, na którym się szkolił.

Roman Stencel z OIGOSK podkreślił, że zlikwidowanie szkolenia dodatkowego ma ujemny wpływ na wyniki z egzaminu państwowego. Natomiast zmiany systemu szkolenia i egzaminowania kandydatów na instruktorów, udział w warsztatach doskonalenia zawodowego i działania CEPIK-u poprawią poziom szkolenia.

Wiceminister Zbigniew Rynasiewicz na zakończenie debaty podkreślił, że obecny projekt zmiany UOKP resort chce wykorzystać do właściwych relacji między wszystkimi, którym zależy na dobrych zmianach. Edukacja komunikacyjna musi być pierwsza. 70 mln złotych będzie do wykorzystania na edukację, BRD. OSK to jedno z ogniw szkolenia edukacyjnego. 9 stycznia o godzinie 14.00 odbędzie się posiedzenie sejmowej podkomisji infrastruktury.

Jak widać z dyskusji zdania na  temat szkolenia i egzaminowania są podzielone. Mnie to nie dziwi, bo w naszym środowisku również słyszane są różne głosy. Jestem przekonany, że tylko dobrze zorganizowany system  obejmujący edukację od najmłodszych uczestników ruchu drogowego może dać dobre wyniki w przyszłości i poprawić bezpieczeństwo i kulturę  na naszych drogach. Mam świeżo w pamięci ostatnie wypowiedzi ministra Zbigniewa Rynasiewicza podczas debaty w sejmie, w których wyraźnie podkreśla, że celem naszych wspólnych działań jest dobra edukacja, mająca bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dlatego kończymy trudny, 2013 rok w przekonaniu, że najbliższe zmiany będą dobre ale przede wszyskim szybkie - co wpłynie bezpośrednio na jakość szkolenia i warunki prowadzenia naszej działalności.

W ostatnim  dniu starego roku pragnę życzyć kolegom z branży oraz naszym klientom dużo radości na każdy dzień Nowego Roku, niech praca, którą wykonujemy daje satysfakcję i energię do dalszych działań.

Z noworocznym pozdrowieniem.

Prezes PFSSK  Krzysztof Szymański
  Opracował Dariusz Gil PFSSK

 


SKO w Legnicy zatwierdziła werdykt pozbawiający setki kierowców praw jazdy

$
0
0

W dniu 2 stycznia 2014, w programie informacyjnym TVN24 nadawanym o godzinie 10:20, otrzymaliśmy wiadowmość, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) w Legnicy wydało werdykt zatwierdzający decyzję Prezydenta  Miasta Legnica, pozbawiającą prawa jazdy ponad pięciuset kierowców przeszkolonych i egzaminowanych w latach 2006 -2010. Dwiedzieliśmy się również, że wszyscy poszkodowani mogą w indywidualnych postępowaniach dochodzić swoich praw.

Jak Państwo pamietają, sprawa dotyczy szkoleń w legnickim OSK przez instruktora nie posiadającego uprawnień, ktore utracił za jazdę  pod wpływem alkoholu. Uważamy, że zarówno ta sprawa, jak i wiele tragiczniejszych, bieżacych wydarzeń nie może pozostać bez naszego komentarza i udziału w tworzeniu nacisku na szybką reakcję Ministerstwa Sprawiedliwośći. Powinna stać się początkiem szerokiej dyskusji z udziałem naszego środowiska szkoleniowego OSK oraz akcji uświadamiającej wszystkim szkolonym konieczność kształowania postaw potępiających i uniemożliwiających prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu oraz innych podobnie dzaiałających środków. 

Wojciech Szemetyłło

Rząd chce zaostrzyć przepisy

$
0
0

  Warszawa, 07.01.2014. Premier Donald Tusk  Minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz 
oraz Mnister sprawiedliwości Marek Biernacki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Utrata prawa jazdy na minimum 3 lata, bezwzględne więzienie dla recydywistów, alkomat w każdym samochodzie - takie zmiany w prawie dotyczącym karania pijanych kierowców chce wprowadzić rząd. 

  • Odbieranie prawa jazdy na co najmniej trzy lata
  • Kara  od 3 do 15 lat dla pijanych kierowców 
  • Kary od 5 tys. zł wzwyż
  • Po raz pierwszy nawiązka w wysokości od 5 tys. zł.
  • Po raz kolejny nawiązka co najmniej 10 tys. zł 
  • Publiczne ogłoszenie wyroku wraz z danymi skazanej osoby
  • Jazda bez uprawnień będzie przestępstwem
  • Ograniczone zostanie też korzystanie z możliwości warunkowego zawieszenia kary
  • Obowiązkowe alkomaty w każdym aucie

"Nieuchronność kary dla pijanych kierowców musi być zdecydowanie większa." stwierdził Premier Donald Tusk.

Maciej Wroński wypowiedź na facebooku.

Pan Premier na konferencji prasowej zapowiedział m.in. iż prowadzenie pojazdu bez uprawnień do kierowania ma być przestępstwem. Hm... Ciekawe jak to byłoby w stosunku do tych osób, wobec których ostatnio Samorządowe Kolegium Odwoławcze stwierdziło, iż nie mają prawa jazdy bo właściciel ośrodka szkolenia kierowców, w którym odbyli kurs na prawo jazdy, nie miał uprawnień do prowadzenia szkolenia. Jest tych osób o ile dobrze pamiętam kilkaset. I tu rodzi się pytanie o postępowanie prokuratury w przyszłym (zapowiadanym przez Premiera) stanie prawnym. Czy po wszczęciu postępowania karnego, prokurator umorzyłby to postępowania, czy też konsekwentnie skierował oskarżenie do sądu? Ciekawe. Co z dość lekkomyślnym rodzicem i jego pociechą, której ojciec pod swoim nadzorem pozwolił poprowadzić samochód na pustej drodze gruntowej, o której nie wiedział że jest zaliczona do kategorii dróg publicznych? No w tym przypadku także prokurator i sąd dla nieletnich. I tak dalej, i tak dalej. 

Niestety decyzje podejmowane są przez amatorów i ich konsekwencje mogą być śmieszne. I na marginesie tej sprawy: zabicie człowieka w wyniku ciężkiego pobicia zagrożona jest karą od 1 do 10 lat. A śmierć w wypadku z udziałem alkoholu od 2 do 12 lat i rozważa się podniesienie kary. A przecież oba przypadki są w sumie równoważne co do skutków.

Z kolei poważne pobicie , ale bez rozstroju zdrowia trwającego dłużej niż 7 dni nie jest ścigane. Każdy może dostać kolokwialnie w mordę, ale jeśli zęby całe to państwo ma to w nosie, ale już jazda bez prawa jazdy ma być wg Pana Premiera przestępstwem.

GDZIEŚ TU CHYBA TRACIMY PROPORCJE!

 Źródło facebook Maciej Wroński 

Maciej Wroński ukończył Uniwersytet Warszawski Wydział Prawa i Administracji. Autor licznych publikacji z dziedziny transportu i ruchu drogowego. Wykładowca w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie. Aktywnie uczestniczy w pracach Sejmowej Komisji Infrastruktury. Ekspert – przedstawiciel organizacji zawodowych transportu drogowego tak skomentował wystapienie Premiera Donalda Tuska w sprawie nasilającej sie fali wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierujacych pojazdami.

"Zaostrzanie kar dla pijanych kierowców ma iluzoryczne znaczenie dla prewencji" 

Źródło odcinek 11 audycji „Post Factum”

"Donald Tusk chce obowiązku posiadania alkomatu w każdym samochodzie. Ma to zwiększyć świadomość kierowców. -To mądry pomysł - przekonywał w Poranku Radia TOK FM Paweł Olszewski, sekretarz klubu PO. - To traktowanie społeczeństwa jak dzieci - grzmiał Ryszard Kalisz"

W Poranku Radia TOK FM Ryszard Kalisz"Nie rozumiem propozycji premiera. To jest bez sensu"

 

"Paweł Olszewski, sekretarz klubu PO: Jeśli choćby jedno życie da się uratować alkomatem, to warto"

Jak widać zdania są podzielone i znalezienie właściwego rozwiązania tego bardzo trudnego problemu nie jest łatwe. Zapewne eksperci będą pracować nad właściwym rozwiazaniem, które przyniesie zwiększenie świadomości kierowców co przełoży się na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce. A jakie pomysły w tej kwestii mają członkowie Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców, zapraszamy do komentarzy.

Opracował Dariusz Gil PFSSK

Wydarzenia w Sejmie - Stop pijanym kierowcom!

$
0
0

Konferencja prasowa - Stop pijanym kierowcom!

Solidarna Polska - Biuro Klubu

Patryk Jaki (SP), Dr Jacek Czabański

Konferencja prasowa - Zaproszenie na debatę ekspercką w związku z tragedią w Kamieniu Pomorskim

Twój Ruch - Biuro
Andrzej Rozenek, Michał Kabaciński, Maciej Banaszak 

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka

Informacja Ministra Sprawiedliwości i Ministra Spraw Wewnętrznych na temat stosowania przez sądy kar za przestępstwa drogowe popełnione przez sprawcę w stanie nietrzeźwości.

Informacja Ministra Sprawiedliwości i Ministra Spraw Wewnętrznych na temat działań organów państwa na rzecz ofiar wypadków drogowych spowodowanych przez sprawców w stanie nietrzeźwości.

Informacja Ministra Sprawiedliwości i Ministra Spraw Wewnętrznych na temat zamierzeń Rządu w sprawie zapobiegania wypadkom drogowym popełnianym przez kierujących w stanie nietrzeźwości. 

Dariusz Gil PFSSK

Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami (druk nr 1957)

$
0
0

Zapraszamy do wysłuchania relacji z przebiegu prac podkomsji nadzwyczajnej do rozpatrzenia komisyjnego projektu ustawy o  zmianie ustawy o kierujących pojazdami (druk nr 1957)

    Obrady prowadził przewodniczący podkomisji poseł Leszek Aleksandrzak  

Stronę rządową reprezentowali

Zbigniew Rynasiewicz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju
Łukasz Twardowski po Dyrektora DTD  Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju

             Stronę społeczną reprezentowali
  • KSD WORD - Łukasz Kucharski (Łódź), Andrzej Szklarski (Warszawa), Aleksander Kowalewicz (Poznań)
  • LOK Warszawa - Grzegorz Jarząbek i Jarosław Jarzyński
  • PFSSK Warszawa - Krzysztof Szymański, Krzysztof Bandos, Wojciech Szemetyłło
  • PIGOSK Piastów - Jan Domasik i Wojciech Góra
  • KIEROWCA.PL Warszawa - Włodzimierz Zientarski, Michał Łydka, Krzysztof Ledzion
  • OIGOSK Koszalin - Roman Stencel, Zbigniew Popławski, Zbigniew Gryglas i Adam Próchnicki
  • OZPTD Stobno - Maciej Wroński
  • Stowarzyszenie Psychologów Transportu - Andrzej Markowski
  • Izba Gospodarcza Zakładów Komunikacji Miejskiej - Marcin Żabicki, Dorota Minorczyk (Tramwaje Warszawskie)

 

Posiedzenie Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia komisyjnego porjektu ustawy o kierujących pojazdami(druk nr 1957).

Posiedzenie odbyło się 9.01.2014r o godzinie 14.00 .Podkomisji przewodniczył  poseł RP Leszek Aleksansdrzak.
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju reprezentowali Zbigniew Rynasiewicz - Sekretarz Stanu, Łukasz Twardowski - dyrektor DTD .
Ze strony PFSSK uczestniczyli : Krzysztof Szymański - prezes Zarządu, Krzysztof Bandos - wiceprezes Zarządu, Wojciech Szemetyłło - wiceprezes Zarządu.

Problemów związanych z branżą szkoleniową i transportową jest dużo i wobec tego  przewodniczący Podkomisji na wstępie poprosił stronę społeczną o wypowiedzi w sprawie o Kierujących pojazdami. Należy podkreślić, że reprezentacja strony społecznej była liczna. Podczas wypowiedzi poruszane były kwestie : 

- tworzenie i finansowania bazy pytań egzaminacyjnych, 

- szkolenia instruktorów,

- redukacji kierowców wsiadających za kierownicę, po użyciu alkocholu lub podobnie działającego środka,

- szkolenia i egzaminowania motorniczych,

Wszystkie zagadnienia są bardzo ważne. Mam jednak wrażenie, że biorący udział w dyskusji, pomimo dużego doświadczenia życiowego i społecznego, nie chcą przyjąć myśli, że w obecnej chwili potencjał, który należy wykorzystać, do właściwej komunikacji edukacyjnej, jest w ośrodkach szkolenia kierowców. W szkołach należy go wypracować, a WORD-y to za mało, żeby dotrzeć do wszystkich. Stąd nasza aktywność.

Przygotowaliśmy wspólnie z specjalistami z resortu infrastruktury projekt zmiany ustawy i przekazaliśmy posłowi Stanisławowi Żmijanowi - Przewodniczącemu komisji infrastruktury. Aktywność naszych kolegów, ze stowarzyszeń regionalnych, tzn.: rozmowy z urzędnikami i posłami na temat procesu szkolenia, powinny przynieść dobre efekty. Spokojne procedowanie obecnego projektu i deklaracje posłów, przedstawicieli rządu wpłyną, że podczas obecnych zmian, zostaną rozwiązane nasze słuszne postulaty, które wyeliminują z życia kilka ważnych problemów, utrudniających funkcjonowanie ośrodków.

Problemy te utrudniają, również, życie naszym klientom - tj. przyszłym kierowcom. Niebawem na naszym rynku zacznie brakować kierowców chcących pracować zawodowo.

My - przedsiębiorcy, instruktorzy jak również słuchacze kursów, nie powinniśmy przeżywać problemów wymiany samochodów do egzaminowania, wymiany programów egzaminacyjnych w tym również sprzętu komputerowego, ponosić zbędne koszty i niszczyć atmosferę pracy. Takie działania mają związek z brakiem kursantów w określonym czasie.

Przepisy prawa nie mogą być niejednoznaczne i różnie interpretowane. Nie można zamykać z urzędu działalności gospodarczej, w zakresie ośrodka szkolenia kierowców, który był przez kilka lat organizowany, za jeden błąd, który szczerze mówiąc nikomu nie zaszkodził.

W załączniku odwołanie od decyzji Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. potwierdzające taki fakt. Nie można zabraniać z urzędu szkolenia na prawo jazdy kat. AM, instruktorowi posiadającemu kat. A . Przecież to są absurdy. Dlatego te zmiany muszą znaleźć poparcie i będą wprowadzone. Do 18-stego stycznia mamy przesłać, na piśmie, uwagi do projektu. Kolejne posiedzenie podkomisji zostało zaplanowane na 23.01.2014 r. 

Przy okazji podam przykład istniejącego obecnie rozwiązania w zakresie wydawania prawa jazdy , wymagającego zmian. Absolwent kursu może przystąpić do egzaminu miesiąc, przed ukończeniem wymaganego wieku. Prawo jazdy otrzyma nie wcześniej niż po upływie ok. 2 tygodni od 18 -stych urodzin. Wiążę to z faktem, iż urząd może wysłać zamówienie na produkcję prawa jazdy dopiero w następnym dniu po ukończeniu 18 - stu lat. Nasuwa się pytanie, czy nie można zorganizować systemu tak, by zainteresowany, uzyskał prawo jazdy w dniu 18-stych urodzin? Przecież zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami, minimalny wiek do kierowania pojazdami, w zakresie kat.: A2, B, B+E, C1 i C1+E wynosi 18 lat. 

Odwołanie od decyzji Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkopolskiego w sprawie zamknięcia z urzędu działalności gospodarczej, w zakresie ośrodka szkolenia kierowców.

  

Krzysztof Szymański Prezes PFSSK                   

 

2014 - ciężki rok dla branży szkoleniowej.

$
0
0
Region: 

 

8 stycznia 2014 roku upłynął termin składania zaświadczeń o ukończeniu warsztatów przez instruktorów nauki jazdy. Zgodnie z Ustawą o Kierujących Pojazdami, w 2013 roku instruktorzy powinni uczestniczyć w trzydniowych warsztatach, a do dnia 7 stycznia 2014 roku przedłożyć Staroście zaświadczenie potwierdzające fakt odbycia warsztatów.

Członkowie Zarządu Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców w Warszawie złożyli wizytę w Wydziale Nadzoru, Kontroli i Rejestracji Pojazdów oraz Wydawania Uprawnień w Warszawie. Naczelnik Wydziału Ewa Kowalewska poinformowała nas, jak przebiega proces aktualizacji uprawnień instruktorskich w świetle nowych rozporządzeń, uwzględniających obowiązkowe warsztaty dla szkoleniowców.

 

W Warszawie, z zarejestrowanych 1380 instruktorów, 500 nie złożyło dokumentu potwierdzającego odbycie trzydniowych warsztatów, które zgodnie z ustawą są obligatoryjne. Wobec takich instruktorów ma być wydana decyzja o skreśleniu z ewidencji Starosty. Przypominamy, że od momentu wydania decyzji do uprawomocnienia jej musi upłynąć ustawowy okres 14 dni.

I tu zaczynają się niejasności. Jeżeli instruktor, który na mocy powyższego rozporządzenia zostanie skreślony z ewidencji instruktorów, a następnie odwoła się od tej decyzji, może dalej pracować do momentu wydania orzeczenia przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Orzeczenie Samorządowego Kolegium Odwoławczego jest praktycznie decyzją ostateczną w kwestii skreślenia instruktora z ewidencji.

Ciekawe jest natomiast, co dalej dzieje się z takim instruktorem. Jeżeli ukończył szkolenie instruktorów przed 1 stycznia 1998, to okazuje się, że jego kurs instruktorski jest nieważny. W takim przypadku aby ponownie zostać instruktorem, musi odbyć kurs dla instruktorów i zdać egzamin państwowy

Natomiast jeżeli instruktor ukończył kurs po 1998 roku, to jego szkolenie jest według ustawodawcy aktualne. Po upływie ustawowego okresu trzech miesięcy od decyzji o skreśleniu z ewidencji, instruktor może złożyć wniosek o ponowny wpis do ewidencji Starosty. Musi jednak uzupełnić szkolenie warsztatowe, które najprawdopodobniej odbędzie w WORD (nad tym rozwiązaniem nadal trwają prace w podkomisji sejmowej).

Chcemy również zwrócić uwagę na fakt, że warsztaty za 2013 rok powinny zakończyć się w nieprzekraczalnym terminie do 31 grudnia 2013. Świadectwo o odbyciu warsztatów, na którym widnieje data ukończenia warsztatów w 2014 roku zaliczane są na poczet tego roku. W związku z tym osoby, które odbyły warsztaty na przełomie lat 2013/2014 zgodnie z ustawą zostaną skreślone z ewidencji instruktorów ponieważ w ustawowym terminie nie ukończyły warsztatów.

Przypominamy również że w 2014 roku warsztaty dla instruktorów mogą odbywać się tylko w ośrodkach

typu Super OSK a nie jak do tej pory w ośrodkach posiadających poświadczenie z Kuratorium Oświaty.

Zwracamy również uwagę i przypominamy wszystkim przedsiębiorcom prowadzącym ośrodki szkolenia kierowców, że do dnia trzydziestego pierwszego stycznia należy złożyć sprawozdanie o ukończonych szkoleniach w Starostwie.

W Warszawie z 213 aktywnych ośrodków szkolenia kierowców, po zakończeniu kontroli i weryfikacji pozostało aktywnych tylko 158.

W trakcie spotkania podjęto następujące decyzje:

1. Ustalono, że należy rozważyć opublikowanie listy instruktorów spełniających wszystkie kryteria wynikające z ustawy o kierujących. Ma to znaczenie z punktu widzenia zarówno kierowników OSK jak i potencjalnych kursantów. Pozwoli to uniknąć sytuacji z Legnicy gdzie instruktor prowadził zajęcia bez wymaganych prawem uprawnień.

2. Wyjaśnienia wymaga też zasięg prowadzenia działalności przez Super OSK. Problem dotyczy działania przez pośredników czyli pod wykonawców a mianowicie OSK nie spełniające SDW w tym akredytacji kuratoriów.

3. Jak skutecznie zapobiec szkoleniu przez instruktorów w okresie od 01.01.2014r. do uprawomocnienia się decyzji starosty o skreśleniu z ewidencji instruktorów.

Na zakończenie spotkania Pani Naczelnik Ewa Kowalewska podziękowała Zarządowi OSK za wnioski i uwagi dotyczące szkolenia na terenie miasta stołecznego Warszawy i wyraziła gotowość do udziału w spotkaniach dotyczących szkolenia i działalności OSK.

Prezes SOSK  Wojciech Szemetyłło

Prawo jazdy za łapówkę w lubelskim WORD

$
0
0

Jak informuje Centralne Biuro Antykorupcyjne, w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Lublinie, kolejne zarzuty o korupcję usłyszało siedem osób. Rzecznik CBA Jacek Dobrzyński poinformował, że zatrzymano trzy kobiety i czterech mężczyzn w wieku od 24 do 59 lat. Wszystkie te osoby są mieszkańcami województwa lubelskiego. Śledztwo w sprawie łapówek dotyczy egzaminów praktycznych prowadzonych w latach 2012 i 2013. 

Do pierwszych zatrzymań w tej sprawie doszło na początku listopada. Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego przyszli do lubelskiego WORD po dwóch  egzaminatorów i mechanika. Sprawa zatacza coraz szersze kręgi. Już 34 osoby usłyszały zarzuty w tej sprawie. "Pomagający" zdawać egzaminy wycenili swoje usługi średnio na 1000 złotych.

Lubelska prokuratura nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i nadal przygląda się lubelskiemu WORD-owi.  Wręczanie korzyści majątkowych za zdanie egzaminu na prawo jazdy jest czynem korupcyjnym i grozi za to do 8 lat więzienia.

PFSSK jest zaniepokojona wzrostem korupcji w WORD-ach. Żeby uzmysłowić naszym czytelnikom skalę tego zjawiska, proponujemy zapoznać się ze zbiorem przykładowych informacji z kronik policyjnych dotyczących korupcji w branży szkoleniowej

Biorąc pod uwagę, że nawet w najlepszych ośrodkach zdawaność jest niższa niż 20% zastanawamy się, czy to właśnie nie jest zachętą dla niektórych do pójścia na skróty. Z nadzieją oczekujemy na zakończenie ciągnących się od ponad roku niezbędnych prac legislacyjnych, dotyczących procesu szkolenia i egzaminowania.

Dariusz Gil PFSSK

Współpraca SOSK z Warszawskim Oddziałem Stowarzyszenia Egzaminatorów


Zakup samochodów egzaminacyjnych i szkoleniowych w 2014 roku.

$
0
0
Region: 

                                                 

W lutym 2014 roku wygasa umowa na wynajem samochodów m-ki Skoda w WORD Warszawa. W związku z powyższym samochody egzaminacyjne w WORD będą wymieniane na nowe pojazdy. Zarząd Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców w Warszawie zwraca się do dyrekcji WORD Warszawa z prośbą zapoczątkowania rozmów w sprawie wypracowania wspólnego stanowiska w sprawie zakupu lub wynajmu pojazdów do celów egzaminacyjnych i szkoleniowych.

O postępach prac Zarząd SOSK będzie na bieżąco informował członków Stowarzyszenia.

Prezes SOSK Wojciech Szemetyłło

Czy posłowie będą przyjmowali mandaty?

$
0
0

Rząd poparł projekt nowelizacji kilku ustaw, których skutkiem ma być zezwolenie między innymi na przyjmowanie przez posłów i senatorów mandatów za wykroczenia w ruchu drogowym. Projekt miałby dotyczyć także: Prezesa IPN, Prokuratora, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Rzecznika Praw Dziecka. 

Umożliwienie przyjęcia mandatu drogowego bez konieczności uchylania immunitetu byłoby możliwe dzięki złożeniu oświadczenia o wyrażeniu zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności. W sytuacji, gdyby osoby te odmówiły przyjęcia mandatu, uprawnione organy będą mogły tak jak dotychczas, za pośrednictwem prokuratora generalnego wystąpić z wnioskiem o wyrażenie zgody na pociągnięcie ich do odpowiedzialności.

Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu: "w przypadku drobnych wykroczeń drogowych konieczność każdorazowego występowania do Sejmu lub Senatu z wnioskiem o wyrażenie zgody jest niefunkcjonalna i nieuzasadniona. (...) W wielu przypadkach bardziej korzystne jest przyjęcie mandatu niż przechodzenie przez sformalizowaną procedurę parlamentarną". Zmiana nie obejmie sędziów, Prezesa NIK oraz Rzecznika Praw Obywatelskich, ponieważ są to organy umocowane konstytucyjnie.

Projekt ustawy, której pierwsze czytanie ma odbyć się 3 kwietnia 2014 roku, popierają parlamentarzyści PO, PSL, Ruchu Palikota i SLD. Poseł Waldy Dzikowski (PO) nie wykluczył  dalszych prac nad ograniczeniem immunitetu posłów i senatorów.

W całej rozciągłości popieramy Posła Dzikowskiego, bo z doświadczenia wiemy, że drobne wykroczenia to nie wszystkie grzechy jakie mają na sumieniu parlamentarzyści. Musimy pamiętać, że jazda po spożyciu alkoholu to nie jest drobne wykroczenie, ze wskaźnikiem powyżej 0,5 promila to przestępstwo.

W demokratycznym państwie prawo dotyczące ruchu drogowego powinno być jednakowe dla wszystkich obywateli, taka inicjatywa ze strony parlamentarzystów to bardzo dobry przykład dla innych. 

 

 

Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich
Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka

Rozpatrzenie sprawozdania Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o prokuraturze, ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, ustawy o ochronie danych osobowych, ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka (druk nr 1195)
- referuje przewodniczący podkomisji poseł Tomasz Głogowski.

Dariusz Gil PFSSK

Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami (druk nr 1957)

$
0
0

   

 

W dniu 23.01.2014 odbyło sie posiedzenie Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia komisyjnego projektu Ustawy o Kierujących Pojazdami druk 1957.
Zapraszamy do wysłuchania relacji z przebiegu prac komisji.

 

                    

Czytaj też. 

PFSSK Dariusz Gil

 

Opinia członków SOSK z Warszawy dotycząca problemów szkolenia podstawowego dzieci i młodzieży w świetle Ustawy o Kierujących Pojazdami.

$
0
0

Ostatnie wypowiedzi Wicemarszałka Sejmu Cezarego Grabarczyka oraz Podsekretarza Stanu Zbigniewa Rynasiewicza skłoniły szkoleniowców z SOSK Warszawa do publicznego zabrania głosu w audycji radiowej Radia Warszawa w dniu 24.01.2014 roku. Tematem rozmowy, moderowanej przez Redaktora Dominika Selerskiego, był temat bezpieczeństawa dzieci i młodzieży w ruchu drogowym. Rosnąca fala wypadków drogowych oraz perturbacje z wprowadzeniem  Ustawy o Kierujących Pojazdami spowodowały zaniepokojenie tym stanem rzeczy w wielu środowiskach odpowiedzialnych w Polsce za bezpieczeństwo ruchu drogowego (BRD).

W wystąpieniach obu polityków zwrócono uwagę na fakt, że szkolenie - wzorem innych państw europejskich - powinno rozpoczynać się na poziomie podstawowym.

Przychylamy się do tez zawartych w wypowiedziach Wicemarszałka Sejmu Cezarego Grabarczyka oraz Podsekretarza Stanu Zbigniewa Rynasiewicza, ponieważ uważamy, że zbyt późne rozpoczęcie edukacj komunikacyjnej jest jedną z wielu istotnych przyczn obecnego stanu BRD na naszych drogach. Budowanie świadomości komunikacyjnej należy rozpocząć od przedszkolaków, a potem powinno następować stopniowe uzyskiwanie uprawnień - poczynając od karty rowerowej, prawa jazdy kat. AM, do wyższych kategorii uzyskiwanych wraz z rozwojem intelektuanym i wiekowym naszej młodzieży. Zakończeniem tego procesu edukacji i wejścia w dorosłe życie powinno być uzykanie prawa jazdy kat. B.

Poniżej zamieszczamy naszą wypowiedź dla Radia Warszawa.

 

          

 Przygotowali Dariusz Gil, Wojciech Szemetyłło

 

Spotkanie w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju w dniu 29.stycznia 2014 roku.

$
0
0

 

 

 

Ze strony ministerstwa w spotkaniu uczestniczyli:

  1. Zbigniew Rynasiewicz- Sekretarz Stanu
  2. Łukasz Twardowski- z-ca Dyrektora DTD
  3. Tomasz Piętka- specjalista w DTD

 

Stronę  społeczną reprezentowali:

  1. Krzysztof Szymański - prezes PFSSK
  2. Krzysztof Bandos - wiceprezes PFSSK
  3. Roman Stencel - prezes OIG OSK
  4. Adam Próchnicki - prezes Oddziału OIG OSK w Siedlcach
  5. Jan Domasik - prezes PIG OSK
  6. Wojciech Góra - wiceprezes PIG OSK
  7. Grzegorz Jarząbek - Zarząd Główny LOK

 

Spotkanie trwało ponad godzinę. Uzasadniliśmy potrzebę zmian co do których przedstawiciele resortu mieli wątpliwości. Uzyskaliśmy poparcie naszych ważnych propozycji dotyczących przedsiębiorców, instruktorów, urzędów i kandydatów na kierowców i kierowców.

 

Kolejne posiedzenie  Podkomisji Infrastruktury odbędzie się  6 lutego o godz.13.00. Jesteśmy przekonani, że słuszny cel zostanie zrealizowany. Ważnym aspektem naszej działalności  jest osiągnięcie dobrej formy dialogu, która musi zaowocować  pozytywnymi wynikami.

Minister Rynasiewicz podczs spotkania stwierdziłł, że jego zdaniem (które podzielają uczestnicy spotkania) komisyjne przedłożenie projektu ustawy o zmianie UoKP /druk 1957/ jest apolityczne i zachęcał nasze środowisko do inicjowania spotkań oraz rozmów z posłami wszystkich partii reprezentowanych w Parlamencie.

Postulaty z 14 stycznia 2014 roku organizacji społecznych środowisk szkoleniowych stosownie do wcześniejszych zapowiedzi resort akceptuje. Uzgodnienia wypracowane przez zespół roboczy wspólnie z MIiR będzie popierał w trakcie procedowania w/w projektu ustawy.

Prezes PFSSK Krzysztof Szymański
Opracował Dariusz Gil

Viewing all 543 articles
Browse latest View live