Quantcast
Channel: PFSSK
Viewing all 543 articles
Browse latest View live

Warsztaty dla instruktorów nauki jazdy - Gorzów Wielkopolski

$
0
0

 

    Pierwsze koty za płoty!

 Tak określił na zadane pytanie przeze mnie: Jak ocenia przebieg trzydniowych warsztatów dla instruktorów? Andrzeja Kawalec,właściciel jedynego w Gorzowie Wlkp„SUPER OSK MIKRUS”.

W dniach 6,7,8 września odbyły się warsztaty dla instruktorów nauki jazdy. W warsztatach wzięło udział 27 instruktorów, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Wykładowców i Instruktorów Szkolenia Kierowców z siedzibą w Gorzowie Wlkp, a większość uczestników stanowili członkowie Stowarzyszenia, którzy skorzystali z ulgi za szkolenie w ramach zawartego porozumienia.

Prowadzącym warsztaty byli zaproszeni instruktorzy znani z wysokich kwalifikacji oraz umiejętności w prowadzeniu szkoleń:

  • Adam Knietowski – koordynator ds, szkoleń instruktor techniki jazdy z Torunia.
  • Mirosław Sibonia pedagog z Gorzowa.
  • Krzysztof Bandos wiceprezes PFSSK, który zaprezentował autorski program poprawy BRD w Polsce.
  • Radosław Biernat z kierowcy pl.

Instruktorzy techniki jazdy:

  • Daniel Filipiak,
  • Grzegorz Wawrzkiewicz z Torunia.

Wszyscy zaprezentowali ciekawe sposoby prowadzenia szkolenia kandydatów na kierowców, czym bardzo zainteresowali uczestników warsztatów.
Po zakończeniu zadałem pytanie dla kilku uczestników, co sądzą o sposobie oraz potrzebie prowadzenia warsztatów?

Małgorzata Smyka– jestem młodą stażem instruktorką, dla mnie to z czym się spotkałam na warsztatach, to rewelacja, uświadomiło to mnie, ile mnie czeka nauki i doświadczeń, aby dobrze szkolić przyszłych kierowców.

Wioletta Reszkowska– mam dokładnie takie same zdanie, jak Małgosia, jazda z instruktorem techniki jazdy, to nowe doświadczenie, które będę starała się wykorzystać w szkoleniu.

Matuszak Eugeniusz– jestem instruktorem z wieloletnim stażem, uważam, że warsztaty to nowe doświadczenia i możliwość wymiany informacji o sposobach wykorzystywania wiedzy w szkoleniu.

Zbigniew Weichert– od wielu lat prowadzę własne OSK i po wprowadzeniu w UoKP zapisu o warsztatach dla instruktorów, byłem negatywnie ustosunkowany o potrzebie szkolenia 3 – dniowego. Jednak widzę, że istnieje taka potrzeba w ogóle szkolenia. Inną sprawą jest kwestia ceny za warsztaty oraz samej organizacji w czasie. Warsztaty w których brałem udział, śmiało mogę powiedzieć, że były zorganizowane bardzo dobrze.

Zapytałem wielu innych uczestników warsztatów i nikt z moich rozmówców nie zakwestionował potrzeby ich prowadzenia.

                                          Władysław Drzazga

  

 

                              

 


Szkolenie Smardzewice k/Tomaszowa Mazowieckiego

$
0
0

 

W dniach 6 i 7 września 2013 roku uczestniczyłem w szkoleniu zorganizowanym przez Polska Izbę Gospodarczą OSK w Smardzewicach.

W pierwszym dniu spotkania inż. dr Izabela Mitraszewska z Instytutu Transportu Samochodowego omawiała prowadzone obecnie działania rządu zmierzające do naprawy systemu egzaminowania i obsługi interesanta poprzez:

 

  • wdrożenie jednego systemu teleinformatycznego
  • stworzenie jednolitej bazy pytań 

Pytania wykorzystywane do egzaminu państwowego będą  weryfikowane przez zespół ekspertów powołanych przez MTB i GM.
Opracowaniem pytań zajmą się ITS, obsługa informatyczna PWPW.

Opracowywany jest harmonogram prac nad wdrożeniem łączności. Istnieje założenie , że do końca listopada wszystkie WORD-y  będą miały system łączności.

W kolejnym dniu odbyło się spotkanie z dyrektorem Łukaszem Twardowskim z MTB i GM.
W spotkaniu uczestniczył również Marcin Ślęzak  z-ca dyrektora ITS.

Przedstawiciele naszego środowiska  zgłaszali  problemy związane z funkcjonowaniem systemu szkolenia  i egzaminowania po 19 stycznia, wskazując dramatyczną sytuację ośrodków szkolenia  związaną  z brakiem kandydatów  na kierowców, wysokimi kosztami działalności   oraz problemami organizacyjnymi związanymi z niewłaściwym funkcjonowaniem nowego systemu. 

Dyrektor Łukasz Twardowski zadeklarował współpracę i wyznaczył  datę spotkania przedstawicieli organizacji , z których przedstawiciele uczestniczyli w pracach  zespołu roboczego - na 17 września 2013 roku.

Podkreślałem w swoich  wcześniejszych wypowiedziach , że  po zmianach  kadrowych w ministerstwie współpraca z resortem bez względu na to kto będzie zarządzał resortem powinna być kontynuowana. Na dzień  dzisiejszy  współpraca ta jest kontynuowana.

W piątek  6 września o godz. 19.00 zorganizowaliśmy spotkanie czterech organizacji reprezentujących  środowisko OSK.

W spotkaniu uczestniczyli:

  1. Jan Domasik  -PIGOSK
  2. Wojciech Góra - PIGOSK
  3. Marek Gawroński - PIGOSK 
  4. Czesław Swaryczewski - PIGOSK
  5. Krzysztof  Szymański - PFSSK
  6. Marek Stasiak - PFSSK
  7. Roman Stencel - OIG OSK
  8. Zbigniew Popławski - OIG OSK
  9. Grzegorz Jarząbek  - LOK

Głównym  tematem spotkania były problemy wynikające z niewłaściwego funkcjonowania nowej ścieżki  do uzyskiwania uprawnień do  kierowania pojazdami. Brak konkretnych informacji na temat prac związanych z realizacją  projektu Ustawy o zmianie Ustawy OKP z dnia 20.06.2013 roku przekazanego posłowi Stanisławowi Żmijanowi niepokoi nasze środowisko i skłania część przedsiębiorców prowadzących OSK do szukania i podejmowania  radykalnych działań.

Sytuacja ekonomiczna  ośrodków szkolenia  jest bardzo trudna - demografia, skutki kryzysu  ekonomicznego, nie spójne prawo powodują, że znikają ośrodki nawet z wieloletnia tradycją. Zwalniani są instruktorzy, brak środków na bieżącą  działalność i zbliżający się okres  jesienno - zimowy  spędza sen z oczu właścicielom ośrodków.

Niezadowolenie i narastające problemy zostały wyartykułowane przez przedstawicieli naszego środowiska dyrektorowi Łukaszowi Twardowskiemu podczas sobotniego spotkania.

Zostaję w przekonaniu, że planowane spotkanie w resorcie w dniu. 17 września zdynamizuje nasze działania oraz przekona do zmian w obecnym składzie doradców.

Będę rekomendował skierowanie do prac przy najbardziej pilnych i koniecznych do jak najszybszego naprawienia wielu błędów legislacyjnych doświadczonych ekspertów wywodzących się z naszego środowiska. Jestem tak jak wszyscy zebrani przedstawiciele branży przekonany, że tylko bezzwłoczne wprowadzenie na szybką ścieżkę legislacyjną wszystkich od dłuższego czasu znanych i niestety do dzisiaj nie załatwionych problemów pozwoli dźwignąć się całej branży z pogłębiającego kryzysu.

Krzysztof Szymański  PFSSK

Czytaj też - Konferencja szkoleniowa PIGOSK” poświęcona poprawie sytuacji w branży szkoleniowej OSK.

 

Komunikat ze spotkania konsultacynego PIGOSK, OIGOSK, PFSSK, LOK i Kierowca.pl w dniu 17.09.2013 r. w MTB i GM

$
0
0

 

Komunikat

 

17 września 2013 w MTBiGM na zaproszenie  po. Dyr. DTD p. Łukasza Twardowskiego odbyło się spotkanie konsultacyjne, w którym uczestniczyli:

  •  Łukasz Twardowski   - po. Dyr. DTD MTBiGM
  •  Tomasz Piętka           - główny specjalista w DTD MTBiGM
  • Stanisław Żmijan        - poseł, przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury
  • Grzegorz Jarząbek      - prezes LOK
  • Roman Stencel            - prezes OIGOSK
  • Zbigniew Popławski    - wiceprezes OIGOSK
  • Krzysztof Szymański   - prezes PFSSK
  • Krzysztof Bandos        - wiceprezes PFSSK
  • Jan Domasik                - prezes PIGOSK 
  • Marek Gawroński        - wiceprezes PIGOSK
  • Wojciech Góra             - wiceprezes PIGOSK
  • Ryszard Mazurek         - przewodniczący Rady OSK pod Patronatem ITS
  • Michał Łydka                -  wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia KIEROWCA.PL
  • Krzysztof Ledzion        -  członek zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia KIEROWCA.PL
  • Dariusz Piorunkiewicz  - Specjalista ds. szkoleń e-kierowca Sp. z o.o. Sp. K

 Zebranych powitał dyr.Łukasz Twardowski informując, że realizując przyjęte w MTBiGM priorytety, grupa posłów PO złożyła w Sejmie z inicjatywy resortu transportu projekt zmiany ustawy z dnia 05.01.2011 roku o kierujących pojazdami. Na dniach powinien zostać nadany nr. druku sejmowego, co potwierdził poseł Żmijan. 

Pan Tomasz Piętka zaprezentował główne zmiany tzw. przedłożenia rządowego:

1. Usankcjonowanie rozwiązania umożliwiającego MTBiGM powoływanie komisji do zatwierdzania pytań egzaminacyjnych. Każdy może być autorem pytań, ale na egzaminach będą stosowane tylko zatwierdzone przez komisję. Tak dyr. WORD-ów jak i kierownicy osk będą mogli zgłaszać do komisji zastrzeżenia odnośnie pytań i odpowiedzi. Gdy w bazie będzie mim. 3-4 tyś  pytań – zostanie ujawniona.

2. Ujednolicenie i wymuszenie (niezależnie od użytkowanego w WORD systemu teleinformatycznego) stosowania na egzaminach jednej bazy z pytaniami zatwierdzonymi przez komisję.

3. Doprecyzowanie regulacji uzyskiwania i nadawania uprawnień instruktorom nauki jazdy.

Dyr.Łukasz Twardowski stwierdził, że resort podtrzymuje zmiany wypracowane przez zespół roboczy i wyszczególnione w projekcie z 20.06.2013 roku zmiany uokp, którego tekst wręczono posłowi Żmijanowi już 20 czerwca br. a ostatnio Prezes Stencel przekazał na konferencji PIGOSK 07 września br. w Smardzewicach. Tak więc, na tą chwilę są dwa projekty zm. uokp. zwane dalej rządowym i społecznym.

Z uwagi na tymczasowość rozwiązań aktualnie funkcjonujących w WORD-ach zachodzi absolutnie niezbędna konieczność uchwalenia priorytetowych zmian w ustawie jeszcze w 2013roku. 

Jednocześnie wyraził obawy, że zbyt wiele zmian mogłoby wydłużyć procedurę legislacji, dlatego optymalnym wydaje się być równoległe procedowanie dwóch projektów. Poseł Stanisław Żmijan oświadczył, że termin jest możliwy do realizacji. Wyjaśnił przy tym, że jeżeli prawie równocześnie wpłyną dwa projekty zmiany tej samej ustawy tj. uokp, to niewątpliwie i tak zostaną one połączone i będą procedowane pod jednym numerem druku sejmowego. Zdaniem posła zmiany uokp wypracowane ze stroną społeczną, akceptowane przez resort i wyszczególnione w projekcie z 20.06.2013 tzw. społecznym należy wprowadzić podczas procedowania projektu tzw. rządowego. Jednocześnie zapewnił, obecność przedstawicieli strony społecznej podczas procedowania projektu ustawy. Nawet zadeklarował, że celem dotrzymania terminu zakończenia procedowania oraz wprowadzenia postulowanych zmian do uokp - zgłosi swoją kandydaturę na przewodniczącego podkomisji nadzwyczajnej jaka pewnie zostanie powołana do rozpatrzenia proponowanych zmian.

Roman Stencel podkreślał i wskazywał na dramatyczną sytuację w jakiej aktualnie znajdują się osk ( którą również podnosili w swoich wypowiedziach prezesi K. Szymański i J. Domasik ). Informował, że cierpliwość środowiska osk jest na wyczerpaniu i domaga się radykalnych działań.

Dlatego oczekujemy aby jednym z efektów dzisiejszego spotkania była deklaracja zrozumienia problemów tego środowiska i jednoznaczne przedstawienie scenariusza działań mających na celu naprawianie „złego” prawa.

Wszyscy domagaliśmy się procedowania jednego wspólnego projektu ustawy o zmianie uokp.

Jedynie p. Michał Łydka oświadczył, iż stowarzyszenie KIEROWCA.PL sprzeciwia się ograniczeniom w realizacji możliwości prowadzenia szkolenia teoretycznego na odległość metodą e-learningu uzasadniając, że generalnie propozycja skutkuje ignorowaniem nowoczesnych i sprawdzonych metod nauczania.

Prezes Stencel odnosząc się do propozycji przewodniczącego Żmijana aby postulaty strony społecznej wprowadzać w trybie poprawek podczas procedowania - wyraził obawy, że może okazać się to niemożliwe z uwagi na ewentualne zastrzeżenia legislatorów uzasadniane jako wykraczanie poza przedłożenie projektu.

Dlatego ponowił apel o procedowanie zmian jako jednego przedłożenia.

Podsumowując dyskusję, dyr. Twardowski oświadczył, że wypracowane z tzw. zespołem roboczym zmiany uokp wyszczególnione w projekcie z 20.06.2013 link  http://dane.izbaosk.eu/dokumenty/projekt_zm_uokp_dla_posla20130620.pdf  zostaną wprowadzone do projektu ustawy tzw. rządowego.

Poseł Żmijan zaproponował aby projekt społeczny z 20.06.2013 roku przesłać do Biura Legislacyjnego Sejmu celem uzyskania opinii odnośnie możliwości włączenia zaproponowanych tam zmian w formie poprawek podczas procedowania projektu tzw. rządowego.

Jeżeli opinia będzie negatywna, to zmiany do projektu rządowego zostaną wprowadzone w drodze autopoprawki do przedłożenia poselskiego.

Na zakończenie wręczono dyr. Twardowskiemu pismo adresowane do min. Zbigniewa Rynasiewicza z pięcioma postulatami kolejnych zmian w uokp, link  http://dane.izbaosk.eu/dokumenty/MTBiGMRynasiewicz20130917zmuokp.pdf

Wbrew nieobiektywnej, tendencyjnej relacji publikowanej w portalu szkoła jazdy  http://www.szkola-jazdy.pl/aktualnosci/single/id/2039#  wg. której jakoby „na razie nie wiadomo  co zatem z postulatami grupy roboczej?” - efektem spotkania między innymi jest przeświadczenie przedstawicieli n/w organizacji społecznych o determinacji tak resortu jak i przewodniczącego Komisji Infrastruktury do jak najpilniejszego wprowadzenia postulowanych zmian w uokp.

Grzegorz Jarząbek
Krzysztof Szymański
Jan Domasik
Roman Stencel

 

Zmiany w warunkach technicznych dla dla pojazdów nauki jazdy

$
0
0


 

 

Rządowe Centrum Legislacji - na etapie uzgodnień znajduje się projekt zmiany rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów i ich niezbędnego wyposażenia.

 

Projekt  rozporządzenia

Projekt rozporządzenia w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami


Nowe rozporządzenie w sprawie kontroli przewozu drogowego


Projekt ustawy z dnia 17 września 2013 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami

$
0
0

Przed pierwszym czytaniem. 18 września 2013 r. skierowany do opinii BL.
Platforma Obywatelska.
Projekt został wniesiony do Sejmu.

 Dotyczy wprowadzenia przepisu:

  • nadającego pierwszeństwo pieszemu przed pojazdem nie tylko gdy pieszy jest już na przejściu ale również gdy ma zamiar wejść na przejście i sygnalizuje to oczekiwaniem bezpośrednio przed przejściem;
  • wprowadzenia do egzaminu państwowego na prawo jazdy dodatkowej części - modułu sprawdzającego praktyczne umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

Treść projektu

 

Warsztaty dla instruktorów nauki jazdy - Piła

$
0
0
Region: 

                 

 

 

 

 

W dniu 28 i 29 września pod patronatem OSK "WIDOK" Wiesława Słojewskiego w firmie "CREDO" Pana Jacka Bogusławskiego rozpoczęły się warsztaty dla instruktorów w Pile. W warsztatach uczestniczyło 48 osób, trzy panie instruktorki i 45 panów instruktorów.

  Zajęcia teoretyczne prowadzili:

            1. Psychologia -Psycholog Transportu mgr. Marianna Hańce
            2. Dydaktyka - dokt. inż. Karol Ochwat
            3. Przepisy ruchu drogowego - Wiceprezes PFSSK Krzysztof Bandos
            4. Zasady prowadzenia OSK - Prezes SOSK w Pile Krzysztof Skałecki
            5. Technika kierowania - Wiceprezes SOSK w Pile Jan Wichrzyński
            6. Błędy popełniane na egzaminie - Egzaminator nadzorujący WORD Piła Andrzej Wawrzyniak

 

 

Program zajęć teoretycznych:

  Zajęcia teoretyczne trwają 10h i składają się z następujących bloków lekcyjnych:

  • Psychologia - 1h,

  • Metodyka nauczania - 1h,

  • Prawo o ruchu drogowym - 1h,

  • Technika kierowania pojazdem i obsługa pojazdu - 1h,

  • Bezpieczeństwo ruchu drogowego - 1h,

  • Zasady prowadzenia ośrodka szkolenia -1h,

  • Omówienie najczęstszych błędów popełnianych przez instruktorów podczas prowadzenia szkolenia kandydatów na kierowców - 2h,

  • Omówienie najczęstszych błędów popełnianych przez kandydatów na kierowców i motorniczych podczas egzaminu państwowego - 2h.


Zajęcia praktyczne:

Na placu manewrowym i w ruchu miejskim zajęcia prowadzili:

        Prezes SOSK W Pile Krzysztof Skałecki

         Wiceprezes SOSK w Pile Jan Wichrzyński

Program zajęć praktycznych:

Zajęcia praktyczne podzielone są na trzy bloki tematyczne, czas trwania zajęć praktycznych wynosi 4h:

  • przeprowadzenie, pod nadzorem instruktora prowadzącego warsztaty, części praktycznej szkolenia dla kandydatów na kierowców przeprowadzanej na placu manewrowym, przy czym uczestnicy warsztatów występują w charakterze kandydatów na kierowców lub motorniczych

    – co najmniej jedna godzina zajęć praktycznych

     

  • przeprowadzenie, pod nadzorem instruktora prowadzącego warsztaty, części praktycznej szkolenia dla kandydatów na kierowców lub motorniczych przeprowadzanej w ruchu drogowym, przy czym uczestnicy warsztatów występują w charakterze kandydatów na kierowców lub motorniczych

    – co najmniej jedna godzina zajęć praktycznych.

     

  • ocena sposobu przeprowadzania szkolenia kandydatów na kierowców przez instruktora prowadzącego warsztaty oraz wspólne omówienie błędów popełnionych przez instruktorów

    – co najmniej dwie godziny zajęć praktycznych.

 

Zajęcia praktyczne odbywają się na placu manewrowym oraz w ruchu drogowym w grupach 3-5 osób pod nadzorem Wykładowcy.

 

  Omówienie i podsumowanie warsztatów dla instruktorów nauki jazdy w Pile miało miejsce dnia 12.X 2013 roku w firmie "Credo" Jacka Bogusławskiego.


Kulminacyjnym punktem programu szkoleń w tym dniu było uroczyste rozdanie świadectw ukończenia warsztatów.

W tym dniu wszyscy uczestnicy warsztatów mieli powody do radości, dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia i jego Prezesa Krzysztofa Skałeckiego pokonali następny trudny etap jakim była realizacja warsztatów dla instruktorów.

Organizatorom i wszystkim uczestnikom warsztatów serdecznie gratulujemy.

  Następne warsztaty dla instruktorów w Pile rozpoczynają się 27.X.2013 roku o godż 10.00

Informacje w sprawie warsztatów Zarząd SI i OSK w Pile.

 

Opracowanie Krzysztof Skałecki - Dariusz Gil

 

 

 

 

Zebranie Członków Stowarzyszenia

$
0
0
Region: 

                                                                                              Warszawa dnia 18.10.2013

 

                                                  Zarząd SOSK informuje o zebraniu członków stowarzyszenia.                         

  

Zapraszamy wszystkich członków stowarzyszenia na zebranie w dniu 14.11.2013 o godzinie 10.00 w siedzibie WORD Warszawa


 

   Proponowany przebieg spotkania:

 

  1.  omówienie bieżących problemów wynikających z prowadzenia ustawy o kierujących pojazdami.
  2.  przedyskutowanie problemów związanych z zakupem i wymianą samochodów.
  3.  możliwości podstawiania samochodów szkoleniowych na egzamin państwowy. 
  4.  przedstawienie informacji dotyczących działalności innych organizacji zajmujących się szkoleniem kierowców.
  5.  przedstawienie informacji dotyczących interpretacji przepisów po 19 stycznia 2013 r. przez nadzór Urzędu m.st. Warszawy;
  6.  zaprezentowanie wniosków z organizowanych przez tzw. Super OSK warsztatów doskonalenia zawodowego instruktorów.

 

Udział w spotkaniu zapowiedzieli:

 

  • Ewa Kowalewska Biuro Spraw Obywatelskich Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
  • Dyrektor WORD Andrzej Szklarski
  • Pełnomocnik Dyrektora WORD Tomasz Matuszewski

 

Zarząd Stowarzyszenia zaprasza na spotkanie wszystkich członków Stowarztszenia oraz instruktorów i wykładowców niezrzeszonych w Stowarzyszeniu.  

 Zarząd SOSK  

 

 

Jednolita baza pytań na prawo jazdy

$
0
0

Na oficjalnej stronie MTBiGM ukazał sie komunikat dotyczący jednolitej bazy pytań na prawo jazdy. Na wczorajszym posiedzeniu sejmu Sekretarz Stanu w MTBiGM Zbigniew Rynasiewicz. wyraził swoje stanowisko w tej sprawie.

Baza pytań ma być docelowo jawna.

Prezentujemy treść komunikatu ze strony MTBiGM:

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej chce, aby baza pytań wykorzystywanych podczas egzaminu teoretycznego na prawo jazdy została ujednolicona. 23 października br. podczas posiedzenia Sejmu RP, Sekretarz Stanu w MTBiGM Zbigniew Rynasiewicz poinformował, że konieczne jest przeprowadzenie zmiany w ustawie o kierujących pojazdami, która zapewni, że kandydaci na kierowców będą zdawać w całym kraju egzamin teoretyczny na jednolitych zasadach.

Baza zweryfikowanych, ujednoliconych pytań, zawierać będzie docelowo ponad 3 000 pozycji. Resort transportu ma również zamiar wprowadzić rozwiązania gwarantujące jawność docelowej bazy pytań.

 PFSSK


Czy nadchodzi rewolucja

$
0
0

2013-10-24 - Komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami.

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o kierujących. 

Dotyczy m. in. wprowadzenia obowiązku wyboru jednolitego dla wszystkich podmiotów przeprowadzających egzaminy na prawo jazdy systemu teleinformatycznego, przywrócenia odpowiedzialności merytorycznej ministra właściwego ds. transportu za treści zawarte w pytaniach egzaminacyjnych.

Stan aktualny: 

24-10-2013 - skierowany do opinii BL.                      
24-10-2013 - skierowany do opinii BAS - zgodność z prawem UE.

Najistotniejsze zmiany proponowane w projekcie:

  1. Katalog pytań egzaminacyjnych zatwierdzi minister
  2. Projekt utworzenia „Systemu przeprowadzania części teoretycznej egzaminu na prawo jazdy”
  3. Jeden kurs, kilka kategorii - w zakresie kat. motocyklowych
  4. Warsztaty instruktorów nie tylko w super OSK
  5. Umiejętność poruszania się w sposób energooszczędny na egzaminie państwowym
  6. D1+E bez ograniczeń limitu DMC

Projekt musi przejść cały proces legislacyjny. W projekcie przewidziano 30-dniowe vacatio legis liczone od momentu ogłoszenia.

Pełny tekst projektu do pobrania w pliku PDF: 

PFSSK

Rozpatrzenie wniosku Prezydium Komisji w sprawie nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami

$
0
0

W dniu 23 października 2013 Przewodniczący Komisji Infrastruktury przedstawił pod głosowanie w Komisji Sejmowej wniosek o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawie nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami.

Wyniki głosowania:

  • Za podjęciem inicjatywy -15 głosów
  • Przeciw podjęciu inicjatywy - 11 głosów
  • Wstrzymanych - 1 głos

Posłem reprezentującym Komisję przed Marszałek Sejmu będzie Leszek Aleksandrzak.

PFSSK

 

 

Raport Forum Obywatelskiego Rozwoju w sprawie WORD

$
0
0

Forum Obywatelskiego Rozwoju, organizacja założona przez prof. Leszka Balcerowicza opublikowało raport z najnowszą analizą, ukazującą źródła przychodów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Raport zawiera również statystyki zdawalności na prawo jazdy w Polsce, w porównaniu do innych krajów europejskich oraz statystyki wypadkowości w naszym kraju. Ten wielostronicowy dokument to praca zbiorowa Rafała Dostatniego, Pauliny Gołdon, Karoliny Polak i Macieja Smółko. 

 Po przeczytaniu raportu nasuwa się pytanie:

 

Czy WORD-y to maszynki do zarabiania pieniędzy na oblewanych kursantach?

W dokumencie czytamy: 

"Dostępne dane wskazują, że wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego maksymalizują własne przychody poprzez zwiększanie liczby osób niezdających egzaminy. W Polsce egzaminy praktyczne na prawo jazdy na samochód osobowy zdaje się rzadziej niż w innych państwach, dla których zebraliśmy dane"

Przy średniej zdawalności teorii ca. 30%  oraz podobnej zdawalności praktyki stawia nas w sytuacji gdzie tylko 10% osób zdaje za pierwszym razem, to smutna prawda, tak niski poziom zmusza do refleksji.

Tabela przedstawia poziom zdawalności praktyki w Polsce w porównaniu z innymi krajami europejskimi.

Pamiętajmy, że WORD-y mają w Polsce pozycję monopolisty na egzaminowanie, wszystkie pieniądze zarobione na egzaminach, w szczególności poprawkowych, to przychody, które zasilają konto WORD. Jak to wygląda w rzeczywistości? Przeanalizujmy poniższą tabelę.

Z danych wynika niezbicie, że przychody z egzaminów poprawkowych to lwia część przychodów WORD, w skrajnych przypadkach stanowiąca nawet 70% ogólnego  przychodu.

Czy uczymy  gorzej niż w innych krajach?

Od wielu lat WORD-y starają się wykazać, jak źle kursanci przygotowywani są do egzaminu państwowego a co za tym idzie do dalszego samodzielnego egzystowania w ruchu drogowym. Do uzasadnienia powyższej teorii wykorzystuje się wszelkie dostępne argumenty, kierujące uwagę na Ośrodki Szkolenia Kierowców, instruktorów, wykładowców. Według WORD, powodem tak niskiej zdawalności na egzaminie państwowym jest głównie złe szkolenie, a wyniki finansowe z egzaminów poprawkowych dla WORD generują się tylko dlatego, że instytucja ta stoi na straży bezpieczeństwa ruchu drogowego i robi co może, aby wypełnić swoją MISJĘ. 

Czy Polacy jeżdżą gorzej niż inni europejczycy, czy są mniej zdolni albo gorzej wyszkoleni? Dostępne informacje na temat zdawalności egzaminów na prawo jazdy w innych krajach przez Polaków tego nie potwierdzają. Na przykład, w Wielkiej Brytanii egzamin teoretyczny i praktyczny za pierwszym razem zdaje około 50% Polaków, podobnie jak Brytyjczyków. W Polsce natomiast jest to 10% (a powtarzalność egzaminu praktycznego - do 6 razy).

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią raportu Forum Obywatelskiego Rozwoju

"Jak wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego maksymalizują własne przychody i utrudniają życie Polakom"

 Na przykładzie egzaminu praktycznego na kat. B.

PDF pełna treść raportu do pobrania


Opracował Dariusz Gil - Wojciech Szemetyłło

Link do strony FOR.

http://www.for.org.pl/pl/a/2799,Analiza-FOR-152013-Jak-wojewodzkie-osrodki-ruchu-drogowego-maksymalizuja-wlasne-przychody-i-utrudniaja-zycie-Polakom 


 

Spotkanie w Departamencie Transportu Drogowego MTB i GM

$
0
0

1. Na prośbę Zarządu Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców zostało zorganizowane w dniu 22 października 2013 roku spotkanie w Departamencie Transportu Drogowego MTB i GM..

 W spotkaniu uczestniczyli:

  • Łukasz Twardowski  p.o. dyrektora DTD
  • Marlena Rozkosz z-ca dyrektora DTD
  • Krzysztof Szymański prezes Zarządu PFSSK
  • Krzysztof Bandos wiceprezes Zarządu PFSSK

Podczas spotkania przekazaliśmy zaproszenia na Jubileusz XV-lecia PFSSK. Przy tej okazji rozmawialiśmy na temat proponowanych zmian do ustawy o kierujących pojazdami oraz o realizacji warsztatów doskonalenia zawodowego instruktorów. Pan dyrektor zapewnił nas, że prace trwają i podczas  jubileuszu chciałby nam przekazać dobre wieści. Poinformowali nas również, że docierają do resortu informacje o przypadkach niewłaściwego realizowania warsztatów dla instruktorów .Podczas  pobytu w ministerstwie spotkaliśmy się również z Przemysławem Skoczyńskim z Krajowej Rady BRD.

2. W ramach działalności naszej organizacji zaangażowaliśmy się w organizację warsztatów doskonalenia zawodowego. Braliśmy udział w warsztatach jako prowadzący zajęcia w kilku regionach kraju. Widzimy potrzebę przygotowania kadry prowadzącej zajęcia doskonalenia zawodowego. Dlatego zwróciliśmy się do Instytutu Transportu Samochodowego o zorganizowanie szkolenia w celu podniesienia kwalifikacji zainteresowanym prowadzeniem zajęć w ramach warsztatów.

W dniu 22 października spotkaliśmy się również z panią Marią Dąbrowską - Loranc i Idą Leśnikowską w Instytucie Transportu Samochodowego.Podczas spotkania przedstawiliśmy plany naszych działań w tym zakresie.

Zredagował Prezas PFSSK Krzysztof Szymański.

 

Nowe metody szkolenia kandydatów na kierowców ze szczególnych uwzględnieniem warunków jesienno - zimowych

$
0
0

 

 DYREKTOR

                                     WOJEWÓDZKIEGO OŚRODKA RUCHU DROGOWEGO                              

 w Katowicach

Górnośląskie Stowarzyszenie

Ośrodków Szkolenia

 
zapraszają do uczestnictwa 
w spotkaniu - szkoleniu doskonalącym
instruktorów nauki jazdy

 

Nowe metody szkolenia kandydatów

na kierowców ze szczególnych uwzględnieniem

warunków jesienno - zimowych

Czas :    16 listopada 2013 roku oraz 07 grudnia 2013 roku 

             / dotyczy sobót / 9.00 – 14.00

Miejsce : WORD Katowice ul. Francuska 78 

 

1. Szkolenie to dedykowane jest dla kierowników OSK i instruktorów  - wykładowców nauki jazdy. Szkolenie jest bezpłatne.

2. Liczba uczestników szkolenia jest ograniczona ze względów organizacyjnych. Rekrutacja będzie odbywać się w kolejności zapisów. Zapisu można dokonać w sekretariacie WORD Katowice osobiście lub telefonicznie pod numerem telefonu 32/ 32/ 359 30 31.               

W sprawach organizacyjnych K. Tomczak tel. 785 008 233

3. Każdy z uczestników szkolenia otrzyma dyplom jego ukończenia.

 

JUBILEUSZ XV LECIA PFSSK

$
0
0

15 LAT POLSKIEJ FEDERACJI STOWARZYSZEŃ SZKÓŁ KIEROWCÓW

Zarząd i Członkowie  Polskiej Federacji  Stowarzyszeń Szkół Kierowców  mają zaszczyt zaprosić  na Jubileusz 15-lecia PFSSK,  który odbędzie się  dnia 22 listopada 2013 roku w  Muzeum w Łowiczu, ul. Stary Rynek 5

W imieniu Zarządu PFSSK  Krzysztof Szymański

 

"Jednym z pomników kultury łowickiej –  począwszy od zabytku architektury poprzez pamiątki historyczne, skończywszy na sztuce ludowej – jest 

łowickie Muzeum. Jego siedziba mieści się w dawnym gmachu seminarium duchownego, wzniesionym pod koniec XVII w., przez prymasa Michała Radziejowskiego (1645 – 1705), według projektu Tylmana z Gameren. Muzeum powstało z szacunku dla historii miasta i regionu łowickiego oraz twórczego dorobku jego mieszkańców. Poprzez wystawy, wydarzenia kulturalne oraz działania edukacyjne stara się inspirować zwiedzająjących, uwrażliwiać na minione i wciąż aktualne tradycje regionu."

 

  

Słynne już w całym świecie wycinanki łowickie. Aby powstały potrzeba starych nożyc do strzyżenia owiec, glansowanego papieru i dużo fantazji.

 

12.00 - 13.30 Rejestracja uczestników

14.00 - 14.30 Otwarcie Jubileuszu - Prezes PFSSK Krzysztof Szymański
14.30 - 15.00 Wystąpienie Janusza Ujmy - Prezesa Honorowego PFSSK
15.00 - 15.30 Wystąpienie Macieja Mosieja - Sekretarza Krajowej Rady BRD  
15.30 -16.00.Wystąpienie prof. dr hab. inż. Ryszarda Krystka - Zastępcy Dyrektora ITS
 
 
16.00 – 16.30 Wręczenie odznaczeń i wyróżnień
16.30 - 17.00 Wystąpienia gości

 

17.00 - 17.30 WYSTĄPIENIA PREZESÓW STOWARZYSZEŃ SZKÓŁ KIEROWCÓW KRZYSZTOFA BANDOSA I WOJCIECHA SZEMETYŁŁO

-Wojciecha Szemetyłło z okazji XX-lecia istnienia Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców w Warszawie  
-Krzysztofa Bandosa z okazji XV-lecia Stowarzyszenia Właścicieli i Instruktorów OSK „Most" w Skierniewicach

 

17.30 do 18.30 prezentacje firm wspierających federacje

 

20.00 - Uroczysta kolacja w hotelu Academos  

 

W drugim dniu po śniadaniu będzie możliwość uczestnictwa „W spacerze po Łowiczu”   Przewodnikiem  będzie  Burmistrz Miasta  Łowicza  Jan Krzysztof  Kaliński. Burmistrz z wykształcenia historyk w ramach promocji miasta przekaże cenne informacje o  zabytkach  Łowicza.

Jeżeli będą chętni zorganizujemy wyjazd do pałacu Radziwiłłów w Nieborowie.-  Muzeum w Nieborowie i Arkadii.
Uczestnicy pokrywają  koszt biletów wstępu oraz przewodnika. 

Zapraszamy również osoby towarzyszące. 
Koszt zakwaterowania od  60,00  zł  do  115,00 zł  od osoby. 
Koszt za uczestnictwo w uroczystej kolacji dla osoby towarzyszącej wynosi  55,00  zł


Wycieczka fakultatywna PFSSK z 2012 roku, napewno warto - zobaczcie sami.


W razie potrzeby skorzystania z noclegu prosimy, o przesłanie informacji na adres

e-mail lowiczrondo@wp.pl - dotyczącej liczby  noclegów lub kontakt telefoniczny  z Krzysztofem Bandosem 502 278 722

R.S.V.P. do dnia 10 listopada 2013 roku.

Opracował Dariusz Gil PFSSK

Warsztaty instruktorów w Pile

$
0
0
Region: 

                                   

 

Instruktorzy z Piły uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Instruktorów i Ośrodków Szkolenia Kierowców w Pile, które zakończyły się 10.XI.2013 roku. W warsztatach uczestniczyło 37 szkolniowców, cztery panie instruktorki i trzydziestu trzech instruktorów.

Prezes Stowarzyszenia Krzysztof Skałecki przypomina wszystkim spóźnialskim, że zbliża się termin przedłożenia zaświadczeń ukończenia warsztatów w Starostwie.

Ostatnie warsztaty w tym roku w Pile organizowane będą w dniach 14-15.XII. ilość miejsc ograniczona.

 

W sprawie warsztatów dla instruktorów prosimy kontaktować się z Prezesem Stowarzyszenia w Pile Krzysztofem Skałeckim.

    

PFSSK D.G 

                   


Warsztaty instruktorów w KATOWICACH

$
0
0

SZKOLENIE DOSKONALĄCE INSTRUKTORÓW NAUKI JAZDY

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Górnośląskie Stowarzyszenie Ośrodków Szkolenia

 

"Nowe metody szkolenia kandydatów na kierowców ze szczególnym uwzględnieniem warunków jesienno - zimowych"

 

  • mgr.inż.Roman Bańczyk Dyr.WORD Katowice
  • mgr.inż.Krzysztof Tomczak Pełnomocnik Dyr. do kontaktów ze Starostwem i OSK
  • Przewodniczący Piotr Drapa Górnośląskie Stowarzyszenie OSK
  • Prezes PFSSK Krzysztof Szymański
  • Wiceprezes PFSSK Wojciech Szemetyłło
  • mgr.Adam Rusnarczyk Wykładowca
  • mgr.inż.Franciszek Saługa Wykładowca
  • inż.Paweł Wodzenta Wykładowca
  • sekretariat, rekrutacja Pani Aneta.

Spotkanie otworzył i powitał uczestników szkolenia Dyrektor WORD Katowice mgr.inż.Roman Bańczyk. Z programem spotkania uczestników zapoznał mgr.inż.Krzysztof Tomczyk.

 

 

 

Krzysztof Szymański Prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców omówił problemy na których koncentruje się PFSSK i zaprosił do współpracy w ramach PFSSK Przewodniczącego Górnośląskiego Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Piotra Drapę.

 

 

Wykłady teoretyczne obejmowały następującą tematykę:

  1. Zakres zajęć teoretycznych na temat prowadzenia pojazdu w warunkach jesienno - zimowych.
    mgr.inż.Franciszek Sauga.
  2. Elektroniczne systemy bezpieczeństwa pojazdu  wspomagające kierowcę.
    mgr.Adam Rusnarczyk 
  3. Mechanizmy sterowania we współczesnych pojazdach ciężarowych na przykładzie MAN TGL 12.250.
    inż.Paweł Wodzenta
  4. Zasady prowadzenia egzaminów wewnętrznych. Najczęściej popełniane błędy absolwentów kursów kierowców. mgr.inż.Krzysztof Tomczak.
     

Elżbieta Kania pracownik WORD w Katowicach, dział projektów unijnych przedstawiła projekt szkoleniowy mający na celu pomoc mikroprzedsiębiorcom. Projekt jest bezpłatny i podnosi kwalifikacje oraz kompetencje instruktorów i wykładowców.
Prosimy o zapoznanie się z projektem

Projekt nosi nazwę:

"WYKWALIFIKOWANA KADRA OSK - PEWNA POZYCJA NA RYNKU"

 

 

 

Przygotował Dariusz Gil PFSSK

 

Obchody XV-lecia Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców

$
0
0

 

XV-lecie Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców

 

ŁOWICZ 22-23 listopada - Jubileusz XV - lecia Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców.

Do zorganizowania Jubileuszu PFSSK w zabytkowym Łowiczu, położonym nad Bzurą skłoniła nas przychylność włodarzy oraz pięknie odrestaurowany obiekt muzeum łowickiego, w którym to odbyła się część oficjalna naszego spotkania. Właśnie w Łowiczu mieszka i prowadzi działalność w zakresie szkolenia kierowców wiceprezes Krzysztof Bandos, który zajął się logistyką uroczystości.  Zainteresowanie jubileuszem przerosło nasze oczekiwania. W uroczystości głównej wzięło  udział około 250 osób. Jesteśmy bardzo zadowoleni z takiej frekwencji, bo świadczy ona o szacunku dla naszej pracy.

W naszej uroczystości udział wzięli członkowie założyciele oraz członkowie poprzednich zarządów w osobach:

  • Aleksander Igielski

  • Roman Stencel

  • Roman Lamczyk

  • Jan Szymczak

  • Zbigniew Popławski

  • Jerzy Kociszewski

  • Marek Pierzak

  • Krzysztof Giżycki

  • Czesław Swaryczewski

  • Marek Gawroński

     

Za aktywność na rzecz naszej organizacji otrzymali serdeczne podziękowania.

 

Swoją obecnością zaszczycili nas :

  • Tomasz Piętka - MTB i GM

  • Paweł Bejda - Wicewojewoda Łódzki

  • Marcin Ślęzak - Dyrektor ITS

  • Łukasz Kucharski - Prezes Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów WORD

  • Krzysztof Figat - Starosta Łowicki

  • Krzysztof Jan Kaliński - Burmistrz Łowicki

  • Krystyna Wojciechowska - Dyrektor Wydziału Komunikacji w Łowiczu

  • Ewa Kowalewska - Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy

  • Andrzej Rokicki - Komendant KPP w Łowiczu

  • Tomasz Rochmiński - Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP W Skierniewicach

  • Marek Dworak - Dyrektor MORD w Krakowie

  • Andrzej Daniszewsk i- Dyrektor WORD w Białymstoku

  • Marek Staszczyk - Dyrektor WORD w Toruniu

  • Mirosław Szadkowski - Dyrektor WORD w Radomiu

  • Aleksander Kowalewicz - Dyrektor WORD w Poznaniu

  • Zbigniew Przeworek - Dyrektor WORD w Pile

  • Jan Domasik - Prezes Zarządu Polskiej Izby Gospodarczej OSK

  • Roman Stencel - Prezes Zarządu Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej OSK

  • Tomasz Żmuda - Brokerskie Biuro Ubezpieczeń REGIS Mediator

  • Witold Wiśniewski - Prezes Zarządu Grupy IMAGE

Prezesi Zarządów Stowarzyszeń Regionalnych :

  • Andrzej Sural, Prezes Społecznego Stowarzyszenia Szkolenia Kierowców w Białymstoku

  • Jan Garlacz, Członek Zarządu Beskidzkiego Stowarzyszenia Wykładowców i Instruktorów Szkolenia Motorowego „Auto-Kurs” w Bielsko - Białej,

  • Henryk Pantkowski Prezes Regionalnego Stowarzyszenia Właścicieli Ośrodków Szkolenia Kierowców w Bydgoszczy,

  • Władysław Drzazga, Prezes Stowarzyszenia Wykładowców i Instruktorów Szkolenia Kierowców w Gorzowie Wielkopolskim,

  • Marek Pierzak, Prezes Zrzeszenia Instruktorów i Wykładowców Nauki Jazdy w Kielcach,

  • Wiesław Tadel, Wiceprezes Małopolskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Kształcących Kierowców w Krakowie,

  • Andrzej Biszek, Prezes Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców w Lublinie,

  • Krzysztof Kołodziejczak, Prezes Stowarzyszenia Właścicieli Ośrodków Szkolenia Kierowców i Kandydatów na Kierowców „Autos” w Łodzi,

  • Ryszard Gadziński, Prezes Warmińsko - Mazurskiego Stowarzyszenia Właścicieli Ośrodków Szkolenia Kierowców w Olsztynie,

  • Józef Kwiecień, Prezes Opolskiego Stowarzyszenia Instruktorów Nauki Jazdy w Opolu,

  • Krzysztof Skałecki, Prezes Stowarzyszenia Instruktorów i Ośrodków Szkolenia Kierowców w Pile,

  • Janusz Kuśmierek, Prezes Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców i Instruktorów Regionu Piotrkowskiego w Piotrkowie Tryb.

  • Zbigniew Ogiński, Prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców i Instruktorów w Poznaniu,

  • Dariusz Bogatek, Prezes Stowarzyszenia Instruktorów Nauki Jazdy i Właścicieli Ośrodków Szkolenia Kierowców w Radomiu,

  • Jan Szymczak, Prezes Stowarzyszenia Instruktorów i Ośrodków Szkolenia Kierowców w Sieradzu,

  • Krzysztof Madetko, Członek Zarządu Stowarzyszenia Instruktorów i Szkół Nauki Jazdy „Elka” w Wałbrzychu,

  • Krzysztof Bandos, Prezes Stowarzyszenia Właścicieli i Instruktorów Ośrodków Szkolenia Kierowców "MOST" w Skierniewicach,

  • Jacek Skraburski, Prezes Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców w Szczecinie,

  • Wojciech Szemetyłło, Prezes Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców w Warszawie,

  • Danuta Kardaś, Prezes Stowarzyszenia Instruktorów Kształcenia Kierowców we Wrocławiu,

  • Artur Żukowski, Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców w Wejherowie

  • Otrzymaliśmy gratulacje na piśmie zaproszonych, ale z różnych względów nie mogących wziąć udziału w naszej uroczystości.

Listy gratulacyjne przysłali:

  • Cezary Olejniczak - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

  • Łukasz Twardowski - kierujący DTD w MTB i GM

  • Maciej Mosiej - Sekretarz KRBRD

  • Jolanta Chełmińska - Wojewoda Łódzki

  • Witold Stępień - Marszałek Województwa Łódzkiego

  • Prof. Ryszard Krystek - z-ca dyrektora ds. naukowych ITS

  • Bogusław Kulawiak- Dyrektor WORD w Piotrkowie Tryb.

  • Artur Banaszkiewicz - Z-ca Dyrektora WORD w Lublinie

  • Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kierowca PL

  • Marzena Biernacka - Przedsiębiorstwo Handlowo - Usługowe „SOT-AS”

Pomoc w zorganizowaniu Jubileuszu okazali:

  • Tomasz Żmuda - Brokerskie Biuro Ubezpieczeń REGIS Mediator

  • Witold Wiśniewski - Grupa ‘IMAGE”
  • Jacek Bogusławski - SPH ‘CREDO”
  • Toyota AMX w Rzgowie
  • Firma L - PROFIT z Olsztyna

Posiedzenie Jubileuszowe miało następujący przebieg:

  • Powitanie gości - Krzysztof Szymański
  • Wystąpienie gospodarzy regionu:
    • Paweł Bejda –Wicewojewoda Łódzki
    • Krzysztof Figat-Starosta Łowicki
    • Krzysztof Jan Kaliński- Burmistrz Miasta
  • Wystąpienia programowe:
    • Tomasz Matuszewski - WORD Warszawa
    • Janusz Ujma - Prezes Honorowy PFSSK
    • Maria Dąbrowska- Lorenc - ITS
    • Krzysztof Szymański PFSSK - realizacja postulatów naszej  organizacji
  • Wręczenie odznaczeń resortowych federacji
  • Krótkie wystąpienia gości.
    • Wojciech Szemetyłło –wystąpienie Jubileuszowe z okazji XX-lecia Stowarzyszenia OSK w Warszawie.
    • Krzysztof Bandos- wystąpienie Jubileuszowe z okazji XV-lecia Stowarzyszenia Właścicieli I Instruktorów OSK MOST w Skierniewicach.

Jubileusz XV-lecia przyszło nam obchodzić w okresie największego kryzysu branży szkoleniowej. Wybierając listopadową datę mieliśmy świadomość, że będzie to czas roku szkoleniowego w którym najmocniej dotknie nas brak chętnych do szkolenia. Nie bez kozery staropolski Łowicz został przez nas wybrany na miejsce świętowania Jubileuszu. Miasto to stwarza nastrój powagi i zobowiązuje do wzajemnego szacunku.

Pierwsze wystąpienie miał Tomasz Matuszewski, bardzo ceniony i szanowany człowiek w naszej branży. Pan Tomasz Matuszewski w swoim wystąpieniu, jako były instruktor doskonale nakreślił proces tworzenia się bariery pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Czy bariera pomiędzy  instruktorami i egzaminatorami  powinna istnieć?

   

Na pewno nie i uważam, że nie wszędzie istnieje. Tam gdzie jest, to stworzyli ją ludzie poprzez swoje zachowanie. Pan Tomasz również godnie zastąpił Macieja Mosieja, który nie mógł dojechać, ale przesłał list w którym zadeklarował dalszą współpracę z naszą organizacją.

Profesora Ryszarda Krystka zastąpiła pani Maria Dąbrowska Lorenc, przyjmując zaproszenie na 2 dni przed jubileuszem. Z uwagi na wieloletnią współpracę pani Maria godnie wypełniła misję Profesora. W przesłanym liście Profesor zapewnił, że na kolejnej naszej uroczystości z przyjemnością spotka się z nami. Z naszej strony składamy deklarację, że środowisko włączy się w realizacje zadań na rzecz BRD, które w swoim wystąpieniu pani Maria wskazała jako najważniejsze.

   

Prezes Honorowy Janusz Ujma w swoich wypowiedziach nawiązał do początkowych działań federacji . Zwrócił uwagę na występujące podziały w środowisku szkoleniowym. Nie zawsze mówimy jednym głosem i nie zawsze mamy wspólny ce l. Poddał krytyce Ustawę o Kierujących Pojazdami, która w jego ocenie doprowadziła do problemów finansowych branży.

   

Głównym celem mojego wystąpienia było wskazanie uczestnikom uroczystości jak rodziły się problemy środowiskowe, które dotykały bezpośrednio przedsiębiorców i naszych klientów. Niektóre z tych problemów na wnioski naszego środowiska są rozwiązywane, ale nie zawsze w odpowiednim czasie. Inne trwają i nie trafiają na podatny grunt do rozwiązania. Takim problemem jest wymiana samochodów szkoleniowych przez WORD-y. Nierozsądne działanie WORD-ów w tym zakresie niszczy przedsiębiorców prowadzących działalność szkoleniową jak tsunami. Dlatego problem wymiany samochodów musi być bezzwłocznie rozwiązany. Są niedogodności, które rozwiązuje czas, np. termin oczekiwania na egzamin państwowy. Był czas, kiedy trwał on trzy miesiące. Obecnie w niektórych WORD-ach egzamin z teorii można zdawać w jednym dniu kilka razy. Tymczasem tworzą się również nowe problemy, np. szkolenie i egzaminowanie na kat. AM, które w bieżącym roku prawie nie istniało, a młodzi ludzie mają potrzebę jeździć motorowerem i posiadać prawo jazdy kat. AM. W tych sprawach trzeba rozmawiać, wskazywać rozwiązania i eliminować kłopoty, które dotykają nas i naszych klientów. Nas, tzn. właścicieli szkół, instruktorów, wykładowców i wszystkich, którzy pracują w tej branży.

 

Odznaczenia i wyróżnienia

    

Minister Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak nadał Odznaki honorowe „Zasłużony dla transportu Rzeczypospolitej Polskiej „ następującym osobom:  

  1. Bobrowski Tomasz
  2. Tihoniuk Jan
  3. Gil Dariusz  
Odznaki wręczył Wicewojewoda Łódzki Paweł Bejda.

 

Zarząd Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców wyróżnił z okazji jubileuszu odznakami honorowymi niżej wymienione osoby , należące do stowarzyszeń regionalnych oraz osoby z nami współpracujące:

 

                    
I. Zrzeszenie Instruktorów i Wykładowców Nauki Jazdy - Kielce

1.Barbara Chajzler – srebrna

2.Jarosław Chajzler –srebrna

3.Marek Baran- srebrna

II. Stowarzyszenie Instruktorów i Szkół Nauki Jazdy ELKA –Wałbrzych

1.Mariusz Pierzynka –srebrna

2. Zbigniew Uszczyński- złota

III. Stowarzyszenie Właścicieli i Instruktorów OSK MOST-Skierniewice

1. Wiesław Słojewski- złota

2. Sławomir Waluch –srebrna

3. Krzysztof Bandos-złota

4. Tomasz Dymowski-złota

5. Stanisław Bogdański-srebrna

6. Krzysztof Węglan-srebrna

7. Jacek Dąbrowski-srebrna

IV.Stowarzyszenie Instruktorów i Ośrodków Szkolenia Kierowców w Pile

1.Piotr Głowski – złota

2. Zbigniew Przeworek- Dyrektor WORD-złota

V. Stowarzyszenie Ośrodków Szkolenia Kierowców –Warszawa

1.Michał Jaworski – złota

2.Włodzimierz Gąsiorek-złota

3.Gustaw Zając- złota

4.Andrzej Waligórski-złota

5.Krzysztof Żuk – złota

6.Ewa Kowalewska - Naczelnik Wydz. Spraw Obywatelskich- złota

7. Mariusz Woźniak- srebrna

8. Grzegorz Wodzielak- srebrna

9. Bogusław Sarna- srebrna

10.Jacek Maniecki- srebrna

11.Tomasz Kulik-srebrna

VI. Wielkopolskie Stowarzyszenie OSK i Instruktorów –Poznań

1. Zbigniew Ogiński-złota

2. Wojciech Kaczmarek-srebrna

3. Stefan Bobrowski- srebrna

4. Andrzej Kaczmarek-srebrna

5. Tadeusz Stępniak –srebrna

VII. Stowarzyszenie Ośrodków Szkolenia Kierowców w Lublinie

1.Andrzej Biszek- złota

2.Zygmunt Gąszczyk-złota

3.Szczepan Sulej –złota

4.Waldemar Grabiec- srebrna

5. Lech Pocheć- srebrna

6.Albin Zasada - srebrna

VIII.Stowarzyszenie Instruktorów Kształcenia Kierowców- Wrocław

1. Władysław Smereka –złota

2. Danuta Kardaś – złota

3. Iwona Musztyfago - srebrna

4. Jolanta Gliszczyńska – srebrna

IX. Beskidzkie Stowarzyszenie Wykładowców i Instruktorów Szkolenia Motorowego AUTO-KURS – Bielsko Biała

1. Stanisław Czech- złota

2. Jan Garlacz- złota

X. Stowarzyszenie Właścicieli OSK i Kandydatów na Kierowców AUTOS-Łódź

1. Krzysztof Kołodziejczyk- złota

XI. Opolskie Stowarzyszenie OSK i Instruktorów – Opole

1.Józef Kwiecień – złota

2.Marek Balicki- srebrna

3.Zbigniew Tymkiewicz- srebrna

XII. Społeczne Stowarzyszenie Szkolenia Kierowców- Białystok

1. Jarosław Onacewicz – złota

XIII. Regionalne Stowarzyszenie Właścicieli OSK –Bydgoszcz

1. Henryk Pantkowski –złota

2. Zygfryd Karpiński- złota

3. Henryk Cichecki- srebrna

4. Andrzej Michałowski- srebrna

XIV. Stowarzyszenie OSK i Instruktorów Regionu Piotrkowskiego

1.Janusz Kuśmierek- złota

XV. Stowarzyszenie Wykładowców i Instruktorów Szkolenia Kierowców

Gorzów Wielkopolski

1. Stanisław Gortat – złota

XVI. Stowarzyszenie Ośrodków Szkolenia Kierowców w Szczecinie

1. Jacek Skraburski-złota

XVII. Goście zaproszeni . Od lat szanowani przez naszą organizację.

1. Jan Zasel- złota

2. Zbigniew Dreksler –złota

3. Ks. Jerzy Kraśnicki – złota

Zarząd Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców z okazji jubileuszu postanowił podziękować i wyróżnić;
    1. Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej – za długoletnią współpracę

    2. Instytut Transportu Samochodowego- za długoletnia współpracę

    3. Byłych Członków Zarządu – za pracę na rzecz federacji

    4. Stowarzyszenie Dyrektorów WORD- za długoletnią współpracę

    5. Krajowe Stowarzyszenie Egzaminatorów- za długoletnią współpracę

    6. Prezesa Honorowego Janusz Ujmę – za zaangażowanie w działalność na rzecz federacji

    7. Witolda Wiśniewskiego- Prezesa Grupy” Image”- za długoletnią współpracę z federacją

    8. Jacka Bogusławskiego- właściciela SPH „CREDO” -za długoletnią współpracę z federacją

    9. Tomasza Żmudę – właściciela Brokerskiego Biura Ubezpieczeń REGIS Mediator

za długoletnią współpracę z federacją:

Jolantę Michasiewicz – redaktor „Prawa Drogowego NEWS”- za długoletnią współpracę z federacją

Stefana Rzońcę – za zaangażowanie w organizację konkursów „Instruktor Roku”.

Po wręczeniu odznaczeń i wyróżnień , krótkie wystąpienie mieli zaproszeni goście.

Wieczorem w hotelu Academos zorganizowaliśmy uroczysty bankiet jubileuszowy.

23 listopada w godz. 10.00-12.00 dla chętnych zorganizowaliśmy pieszą wycieczkę po Łowiczu. Przewodnikiem był Krzysztof Jan Kaliński Burmistrz Łowicza - historyk.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od ratusza, przeszliśmy przez łowickie błonia, następnie do Bazyliki, a potem przez rynek do muzeum. Przy muzeum zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

Dwugodzinne spotkanie z burmistrzem to bardzo dobra lekcja zarządzania, gospodarności, szacunku dla ludzi i historii oraz umiejętności współpracy. Łowicz jest bardzo zadbanym miastem. Poczynione inwestycje z udziałem funduszy unijnych ukształtowały Łowicz na 21 miejscu w kraju w realizacji zadań ze środków unijnych.

Burmistrz zorganizował grupę przedsi ębiorców, wśród których jest Krzysztof Bandos. Burmistrz stworzył fundusz, z którego organizują wyprawkę każdemu noworodkowi. W zawartości wyprawki są: „ciuszki dziecięce” z napisami promującymi rozwój rodziny. Każdego roku w Łowiczu na koszt miasta sprowadza się jedna polska rodzina z Kazachstanu. W mieście istnieje zakład karny, którego więźniowie biorą udział w sprzątaniu miasta.

Burmistrz jest jednym z autorów książki „Roczniki łowickie” . Książką tą obdarował uczestników wycieczki.

W imieniu zarządu pragnę podziękować wszystkim, którzy uczestniczyli w naszym Jubileuszu. Obecność i ciepłe słowa, które usłyszeliśmy od zebranych a w szczególności od członków założycieli federacji utwierdziły nas w przekonaniu oraz o słuszności istnienia tej organizacji. Dlatego takie uroczystości należy organizować.

W najbliższym czasie na stronie internetowej ukaże się szeroka relacja z Jubileuszu. Zachęcam do analizy tych materiałów.

Opracował Krzysztof Szymański

 

 

Podziękowanie Prezesa Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców dla uczestników obchodów XV lecia naszej organizacji.

XX-lecie Stowarzyszenia OSK w Warszawie.

Wystąpienie Prezesa Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców w Warszawie Wojciecha Szemetyłło z okazji Jubileuszu XX - lecia Stowarzyszenia.

0:00 / 1:00
 
 
 

XV-lecie Stowarzyszenia Właścicieli i Instruktorów OSK „Most” w Skierniewicach

 

Przygotował Dariusz Gil

Relacje filmowe z Jubileuszu XV lecia PFSSK w Opracowaniu

Projekt ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami

$
0
0

Ukazał się komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami ( druk nr 1957 ). Pozostajemy w przekonaniu, że w/w projekt zostanie uzupełniony postulatami strony społecznej w ramach projektu ustawy z uzasadnieniem w dniu 20.06.2013 roku.

 


Krzysztof Szymański

 

 

Nadzwyczajne Walne zebranie Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców w Szczecinie

$
0
0

 

W dniu 4 grudnia 2013 roku uczestniczyłem w Nadzwyczajnym, Walnym zebraniu Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców w Szczecinie. Zebranie przebiegło zgodnie z porządkiem obrad, ale  dwa punkty miały szczególne znaczenie : 

1. Rezygnacja wiceprezesa Zenona Grzesika z pełnionej funkcji, z uwagi na zakończenie działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców. Powodem zakończenia działalności jest przejście na emeryturę. Ośrodek dobrze funkcjonuje, jest wzorowo zorganizowany i wyposażony. Własny lokal w centrum Szczecina, to bardzo duży atut dla działalności gospodarczej w obecnym czasie. Dlatego z przyjemnością działalność gospodarcza będzie kontynuowana przez córkę Agnieszkę Głażewską.

Jest to bardzo dobry przykład kontynuowania działalności w ramach rodziny. Ośrodek "AUTO-TEST". istnieje od 1991 roku. Zenon Grzesik nadal będzie z nami związany poprzez współpracę z córką i nadany przez zebranie tytuł "HONOROWEGO PREZESA SOSK". Obecny prezes Jacek Skraburski w swoim wystąpieniu podkreślił  zasługi swojego wiceprezesa dla środowiska szkoleniowego, który nigdy nie żałował czasu i energii dla działalności społecznej,. Miał najlepsze pomysły. Wiódł prym. Konsekwentnie i skutecznie realizował zamierzone cele.

W ostatnim okresie przystąpiło do Stowarzyszenia 13 nowych członków. Również wysoka frekwencja w zebraniu (z 29- 25 obecnych) członków, świadczy o sile organizacji. W Szczecinie jest 60 ośrodków, a 29 to członkowie Stowarzyszenia. Przewodniczący zebrania, Aleksander Igielski, w swoim wystąpieniu powiedział, że kolega Zenon, to osoba, która w swojej działalności zawsze,  na pierwszym planie stawia interes wszystkich ośrodków szkolenia.

Obecni na zebraniu podziękowali koledze Zenkowi za dotychczasową działalność wręczając kwiaty i okolicznościowe wyróżnienia. Zarząd PFSSK nadał Złote Odznaki Honorowe PFSSK za działalność: 

1. Zenonowi Grzesikowi - Prezesow Honorowemu SOSK  w Szczecinie
2. Jackowi Skraburskiemu - Prezesowi Zarządu SOSK w Szczecinie 

 W tym uroczystym dniu miałem przyjemność wręczyć naszym kolegom te odznaczenia. 

2. Zapoznanie zebranych z projektem porozumienia między SOSK, a dyrektorem WORD w Szczecinie dotyczącym wdrożenia, oraz wykorzystania na egzaminie samochodów w kategorii B.

W Szczecinie od 1 grudnia rozpoczęły się egzaminy na samochodach marki Hyundai, właściciele szkół jazdy zakupili już 80 takich samochodów. Dzięki działalności Stowarzyszenia, do czerwca będą wykorzystywane również dotychczasowe samochody Renault Clio. Porozumienie ma na celu ochronę ośrodków, gdyby dotychczasowy dostawca zerwał umowę z WORD na dzierżąwę samochodów, i został ogłoszony nowy przetarg.

Działalność Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców w Szczecinie, to przykład ochrony interesów szkół jazdy przed nierozsądnymi działaniami WORDU bez konsultacji ze środowiskiem szkół jazdy. Tutaj również kością niezgody jest wymiana samochodów. Problem, który do dnia dzisiejszego, pomimo starań Federacji i innych organizacji nie został rozwiązany.

Prezes PFSSK Krzysztof Szymański 

 

Trybunał Konstytucyjny rozpoznał połączone wnioski grupy senatorów, grupy posłów w sprawie zgodności:

$
0
0

Trybunał Konstytucyjny w składzie:

  • Zbigniew Cieślak – przewodniczący
  • Marek Kotlinowski – sprawozdawca
  • Stanisław Rymar
  • Piotr Tuleja
  • Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz

Rozpoznał połączone wnioski grupy senatorów, grupy posłów w sprawie zgodności:  

I. przepisów art. 75, art. 76 oraz art. 124 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami z art. 2 Konstytucji RP - ze względu na fakt, iż wskazane powyżej regulacje naruszają chronione Konstytucją RP zasady, mające swoje źródło w zasadzie demokratycznego państwa prawa, a mianowicie naruszają: 

1) poprzez wprowadzenie w ustawie obowiązku wymiany praw jazdy wydanych pod rządami poprzednio obowiązujących przepisów na prawa jazdy według nowego wzoru wynikającego z przepisów wykonawczych wydanych na podstawie upoważnienia zawartego w ustawie, w zakresie, w jakim następuje ryzyko utraty bezterminowego charakteru praw jazdy wydanych pod rządami poprzednio obowiązujących przepisów, 

2) zasadę zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa oraz zasadę określoności przepisów prawa polegającą na precyzyjności i jednoznaczności stanowionych przepisów - poprzez zamieszczenie w ustawie niejasnych regulacji, w zakresie, w jakim brak jest przejrzystości i precyzyjności, co do brzmienia przepisów ustawy dotyczących okresu, na jaki wydawane są prawa jazdy, w szczególności, co do wprowadzenia jasnych zasad, z których wynikałoby, iż prawa jazdy wydane pod rządami poprzednio obowiązujących przepisów i wymienione na nowe, tzn. według nowego wzoru, nie utracą swojego bezterminowego charakteru; 

II. przepisów art. 75, art. 76 oraz art. 124 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami, w zakresie, w jakim ustawa wprowadza powszechność badań lekarskich dla kandydatów na kierowców, pomimo istniejącego obowiązku złożenia oświadczenia o stanie zdrowia pod rygorem odpowiedzialności karnej, co powoduje wprowadzenie nieproporcjonalnych obciążeń, a w konsekwencji istnieje ryzyko ograniczenia dostępu niektórych osób do ich własności i utrudnienia podjęcia działalności gospodarczej, której integralnym elementem jest konieczność posiadania prawa jazdy - z art. 64 i art. 65 w związku z art. 31 ust. 3 i art. 2 Konstytucji RP.

Ogłoszenie Wyroku Trybunału Konstutucyjnego.

 SOSK Warszawa Dariusz Gil

Viewing all 543 articles
Browse latest View live