Quantcast
Channel: PFSSK
Viewing all 543 articles
Browse latest View live

Warsztaty doskonalenia zawodowego instruktorów WORD Warszawa organizuje w dniach 13 - 14 Grudnia 2014.

$
0
0

    

WOJEWÓDZKI OŚRODEK RUCHU DROGOWEGO W WARSZAWIE

03-231 Warszawa, ul. Odlewnicza 8, tel. 59-76-741, 42, e-mail: szkolenia@word.waw.pl, http://word.waw.pl

Wojewódzki Ośrodek Ruchu drogowego w Warszawie zaprasza na warsztaty doskonalenia zawodowego instruktorów.

13-14 grudnia 2014 r.

 

art. 35 ust. 6 ustawy o kierujących pojazdami (Dz. U. 2011.30.151 ),

Warsztaty prowadzone będą zgodnie z § 31 i 32 Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 13 lipca 2012 roku w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców ( Dz. U.2012.1019 ).


 

1. Zajęcia teoretyczne będą obejmowały:

          1. Psychologię
          2. Metodykę nauczania
          3. Prawo o ruchu drogowym
          4. Technikę kierowania pojazdem i obsługa pojazdu
          5. Bezpieczeństwo ruchu drogowego
          6. Zasady prowadzenia ośrodka szkolenia
          7. Najczęstsze błędy popełniane przez instruktorów podczas prowadzenia szkolenia kandydatów na kierowców
          8. Najczęstsze błędy popełniane przez kandydatów na kierowców podczas egzaminu państwowego.

2. Zajęcia praktyczne będą obejmowały:

          1. Przeprowadzenie, pod nadzorem instruktora prowadzącego warsztaty, części praktycznej szkolenia dla kandydatów na kierowców przeprowadzanej na placu manewrowym przy czym uczestnicy warsztatów będą występować w charakterze kandydatów na kierowców
          2. Przeprowadzenie, pod nadzorem instruktora prowadzącego warsztaty, części praktycznej szkolenia dla kandydatów na kierowców przeprowadzonej w ruchu drogowym przy czym uczestnicy warsztatów będą występować w charakterze kandydatów na kierowców.
          3. Ocena sposobu przeprowadzania szkolenia kandydatów na kierowców przez instruktora prowadzącego warsztaty oraz wspólne omówienie błędów popełnianych przez instruktorów.  

 

Po zakończeniu warsztatów każdy instruktor otrzymuje zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w warsztatach doskonalenia zawodowego.

 


 

Warsztaty są obowiązkowe!

Zaświadczenie należy dostarczyć do starosty, który wydał uprawnienia instruktora nauki  jazdy, najpóźniej do dnia 7 stycznia kolejnego roku.  Jeżeli instruktor nie dostarczy zaświadczenia w wyznaczonym terminie, zostanie skreślony  z ewidencji instruktorów.

 


 

Zapisu można dokonać:

Wydziału Szkoleń, Odlewnicza 8, pokój 107, I piętro, pn.-pt. 8.00-16.00,

droga mailową na adres: szkolenia@word.waw.pl,

tel. 22 597 67 41, 42 fax 22 597 67 43.

Wymagane dokumenty:

karta zgłoszeniowa

kserokopia legitymacji instruktora,

dowód wpłaty 250 złotych na rachunek 08 8213 0008 2010 0900 1181 0002 WORD w Warszawie, z dopiskiem („Warsztaty instruktorów”

 imię i nazwisko).


 

Z poważaniem, 

Ernest Raczkowski  Zastępca kierownika 

Wydział Szkoleń 


NOWE LEGITYMACJE SŁUŻBOWE POLICJANTÓW

$
0
0


 

Od 1 stycznia 2015 roku będą obowiązywały nowe legitymacje służbowe policjantów. Nowe dokumenty będą posiadały więcęj zabezpieczeń, które podniosą poziom ich bezpieczeństwa. Legitymacje będą ważne przez 4 lata, czyli do 31 grudnia 2018 roku. Dokumenty, którymi aktualnie posługują się policjanci tracą ważność 31 grudnia br.

Nowe legitymacje zachowają obecnie obowiązujące wymiary i format karty identyfikacyjnej. W odróżnieniu od aktualnych dokumentów, nowe legitymacje będą zawierały nazwę jednostki organizacyjnej policji, w której funkcjonariusz pełni służbę. Z tym, że w przypadku gdy:

policjant pełni służbę w komisariacie policji na legitymacji będzie wskazana nazwa komendy powiatowej policji, komendy miejskiej policji lub komendy rejonowej policji, na obszarze działania której znajduje się komisariat;

policjant pełni służbę w komisariacie specjalistycznym to na legitymacji będzie umieszczona nazwa komendy wojewódzkiej (Stołecznej) policji, na terenie której znajduje się komisariat specjalistyczny;

policjant pełni służbę w ośrodku szkolenia policji na legitymacji będzie umieszczona nazwa komendy wojewódzkiej (Stołecznej) policji, na obszarze działania, której znajduje się ośrodek szkolenia.

Wprowadzone zmiany pozwolą obywatelom, wobec których policjant podejmowałby interwencję, na precyzyjniejszą identyfikację jednostki policji, w której ten funkcjonariusz pełni służbę.

Szacuje się, że jednostkowy koszt wydania nowych legitymacji służbowych wyniesie 22 zł.

Opisane zmiany przewiduje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych zmieniające rozporządzenie w sprawie legitymacji służbowych policjantów.

Źródło (MSW / mw)


Do MSW ws. postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego

$
0
0

 

W wystąpieniu Rzecznik przedstawia zastrzeżenia dotyczące konstytucyjności przepisu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego. Kwestionowana regulacja rozporządzenia wyłącza możliwość zmniejszenia liczby punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego w wyniku odbytego szkolenia w stosunku do kierowcy wpisanego do ewidencji, który zgromadził 24 punkty z tytułu tych naruszeń.

Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że rozporządzenie nie może w dowolny sposób uzupełniać ani modyfikować treści ustawy, nawet jeśli za takim rozwiązaniem przemawiają względy celowościowe, czy też potrzeby związane z rozstrzyganiem konkretnych problemów prawnych. W wyjątkowych sytuacjach upoważnienie ustawowe może zezwalać na modyfikację treści ustawy za pomocą rozporządzenia, ale pozwolenie to musi być wyrażone wprost w przepisie upoważniającym. W ustawie Prawo o ruchu drogowym ustawodawca wprowadził zasadę, zgodnie z którą uczestnictwo w szkoleniu powoduje zmniejszenie liczby punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Wyjątek od tej zasady dotyczy kierowców w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy. Zakładając racjonalność prawodawcy należy przyjąć, że skoro wspomniana zasada i wyjątek od niej zostały określone w ustawie, to prawodawca nie upoważnił ministra spraw wewnętrznych do określenia w drodze rozporządzenia innych wyjątków od tej zasady. Gdyby wolą prawodawcy było ustanowienie więcej niż jednego wyjątku od zasady zmniejszania liczby punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego w wyniku odbytego szkolenia, prawodawca uczyniłby to zamieszczając stosowne unormowania w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Unormowania dotyczące sfery praw i wolności jednostki, do których niewątpliwie należą przepisy przyznające kierowcom uprawnienie do odbycia szkolenia skutkującego zmniejszeniem liczby punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego, są zastrzeżone dla materii ustawowej. Tego rodzaju regulacje nie mogą być zatem zamieszczone w akcie podustawowym, wydanym przez organ władzy wykonawczej.

Załącznik


Źródło: http://www.rpo.gov.pl/pl

KOLEJNE ZATRZYMANIA W SPRAWIE AFERY KORUPCYJNEJ W TARNOWSKIM MORD

$
0
0


Już 126 osób usłyszało zarzuty w prowadzonym od roku śledztwie związanym z korupcją w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnowie. W ciągu  ostatnich dni policjanci z Zespołu do Walki z Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie doprowadzili do prokuratury kolejne 6 osób, zamieszanych w nielegalny proceder. Ich zatrzymania są wynikiem ujawnionego przez tarnowskich policjantów zjawiska korupcji.

 

Śledztwo w sprawie powoływania się na wpływy w tarnowskim MORD oraz pośredniczenia w uzyskiwaniu pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy w zamian za korzyści majątkowe nadzoruje, od listopada 2013 roku, Prokuratura Okręgowa w Tarnowie.

Dotąd zarzuty o charakterze korupcyjnym usłyszało łącznie 126 osób. Wśród nich są egzaminatorzy, właściciele szkół nauki jazdy, instruktorzy, pracownik MORD i osoby wręczające pieniądze lub pośredniczące w ich przekazywaniu.
Zatrzymani ostatnio to kursanci szkół nauki jazdy z terenu Tarnowa i powiatu tarnowskiego oraz brzeskiego, którzy w zamian za uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu uprawniającego do uzyskania prawa jazdy, przekazali właścicielom szkół pieniądze w kwocie od 1000 do 2000 złotych.

Wszyscy podejrzani usłyszeli zarzuty z art. 230a kodeksu karnego.

Oprócz ponad 120 zatrzymanych, do śledczych zgłosiło się także kilka osób, które za łapówki uzyskały prawo jazdy, a słysząc o prowadzonym postępowaniu, same postanowiły przyjść i przyznać się do winy.

W myśl obowiązującego prawa nie podlega karze sprawca przekupstwa i płatnej protekcji, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten się o nim dowiedział.

Sprawa, w którą może być zamieszanych nawet 200 osób, ma charakter rozwojowy. Planowane są kolejne zatrzymania.

Źródło: (KWP w Krakowie / kr)

Informacja w sprawie ustawy z dnia 10 października 2014 r. zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.

$
0
0

Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 10 października 2014 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Nowela dotyczy przedłużenia możliwości korzystania z dotychczas obowiązujących kart parkingowych.

Komunikat Kancelarii Prezydenta.

Informacja w sprawie ustawy z dnia 10 października 2014 r. o zmianie ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.

W celu zapewnienia osobom niepełnosprawnym nieprzerwanego prawa do korzystania z  kart parkingowych, ustawa z dnia 10 października 2014 r. o zmianie ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw wydłuża do dnia 30 czerwca 2015 r. okres ważności kart parkingowych, wydanych na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem 1 lipca 2014 r.

Ustawa z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1446 oraz z 2014 r. poz. 486) ograniczyła krąg osób uprawnionych do otrzymania karty parkingowej. W tym celu, jako nową podstawę materialnoprawną do uzyskania karty parkingowej przez osoby o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, wprowadziła orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez powiatowy zespół orzekający.

Zgodnie z powyższą ustawą, wymiana kart parkingowych miała trwać od dnia 1 lipca do dnia 30 listopada 2014 r. Jednakże, z powodu konieczności rozpatrzenia znacznej ilości wniosków o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności oraz mając na uwadze dwuinstancyjność postępowania orzeczniczego, istnieje wysokie ryzyko nie rozpatrzenia części z wniosków do dnia 30 listopada 2014 r.

Aby umożliwić wszystkim zainteresowanym osobom niepełnosprawnym uzyskanie dokumentu uprawniającego do wydania karty parkingowej, nowelizacja wydłuża okres ważności kart parkingowych, wydanych na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem 1 lipca 2014 r., do dnia 30 czerwca 2015 r. (art. 1 nowelizacji).

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia .

Czy pirat drogowy z immunitetem to wyjątek na polskich drogach?

$
0
0

Parlamentarzyści tworzą przepisy o ruchu drogowym i ustalają stawki mandatów, a sędziowie decydują o karach dla kierowców. Sami za kierowców się chyba nie uważają, ponieważ nagminnie łamią przepisy ruchu drogowego, a w momencie wpadki zasłaniają się immunitetem. Są to ludzie, którzy często orzekają w sprawach o wykroczenia drogowe, a sami unikają mandatów. Bardzo ciekawe w jaki sposób godzą etykę zawodową z postępowaniem na drodze.

Zjawisko takiej postawy w ruchu drogowym reprezentowane przez przedstawicieli tej grupy zawodowej ma tendencje rosnące. Jak wynika z danych Inspekcji Transportu Drogowego, która nadzoruje sieć ponad 330 fotoradarów, w okresie od 1 lipca 2011 r. do 23 października 2014 r. wszczęto 997 spraw dotyczących przekroczenia prędkości przez osoby mające immunitet. Z danych Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym wynika, że spośród tych 997 spraw aż 613 dotyczyło sędziów, 339 prokuratorów, 41 posłów, a 4 senatorów.

Są różne propozycje rozwiązania tego problemu. Zdaniem głównego inspektora transportu drogowego Tomasza Połcia, wystarczy zmienić przepisy w ten sposób, by odpowiedzialność za wykroczenia drogowe spadała na właściciela pojazdu. W trybie odpowiedzialności administracyjnej immunitety nie obowiązują.

Pozostaje jeszcze jeden ważny element do rozwiązania w tej kwestii, chyba najbardziej istotny. Czy ludzie będący ponad prawem zechcą pochylić się nad problemem Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i zrezygnują ze swojej uprzywilejowanej pozycji dając pozytywny przykład zachowania obywatelskiego.

Dariusz Gil

Tomasz Matuszewski - starostą powiatu gostynińskiego.

$
0
0
Region: 


Tomasz Matuszewski, dotychczasowy Pełnomocnik Dyrektora ds. Procesu Egzaminowania, Szkolenia i BRD w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Warszawie jest nowym starostą powiatu gostynińskiego.

Tomasz Matuszewski uzyskał w tajnym głosowaniu poparcie dwunastu radnych wobec trzech głosów przeciwnych i dwóch wstrzymujących się. Jego kandydatura była rekomendowana przez Marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika. Decyzja zapadła na II sesji Rady Powiatu.

 


Tomasz Matuszewski urodził się w Gostyninie 48 lat temu. Posiada uprawnienia instruktora i egzaminatora wszystkich kategorii. Od 2002 roku pracował w warszawskim WORDzie. Początkowo jako Kierownik Wydziału Szkolenia i Bezpieczeństwa Drogowego - ostatnio jako Pełnomocnik Dyrektora ds. Procesu Egzaminowania. Ekspert w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego z certyfikatem Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, były doradca wicewojewody mazowieckiego, członek Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jest absolwentem Akademii Teologii Katolickiej, ukończył podyplomowe studia na Politechnice Radomskiej, Wojskowej Akademii Technicznej i Politechnice Warszawskiej oraz studia doktoranckie. Interesuje się literaturą, muzyką, polityką, motoryzacją i turystyką pieszą.

„STOPAGRESJIDROGOWEJ”

$
0
0


Policja może sprawnie realizować swoje zadania tylko w ścisłej współpracy ze społeczeństwem, bowiem raczej rzadko zdarza się, aby to na oczach policjanta ktoś popełnił przestępstwo lub wykroczenie. Dotyczy to także sfery ruchu drogowego, gdzie na widok oznakowanego radiowozu Policji niejednemu, choć niestety tylko na chwilę, wraca zdrowy rozsądek.

Należy pamiętać, aby zakres informacji - niezależnie od przekazanego materiału filmowego - obejmował niezbędne dane do pociągnięcia do odpowiedzialności sprawcy wykroczenia w ruchu drogowym, tj.:

        1. datę, godzinę i miejsce zdarzenia (miejscowość, nr drogi/ulicę),
        2. dane dotyczące pojazdu: numer rejestracyjny, marka,
        3. dane zgłaszającego: imię, nazwisko, adres do korespondencji, nr tel. kontaktowego. 

Format (rozszerzenie) - MPEG4, AVI - max. wielkość pliku - 25 Mb

 

Wychodząc naprzeciw nowym zdobyczom techniki i coraz większej dostępności przenośnych urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk Policja zaproponowała kierowcom, którzy mają już dość drogowego balansowania na krawędzi życia i śmierci, aby pomogli w walce z drogowym bandytyzmem. W każdej komendzie wojewódzkiej Policji zostały uruchomione skrzynki poczty elektronicznej, na które można nadesłać zgłoszenie, a w szczególności zdjęcia lub filmy dokumentujące naruszenia przepisów popełnione przez innych uczestników ruchu drogowego. Ponieważ rejestratory jazdy są już dość powszechnie stosowane, to na owe skrzynki trafia coraz więcej filmów, które stanowią podstawę do wszczęcia postępowania karnego.

Podkreślić jednak należy, że materiał ten może stanowić dowód w sprawie jedynie po spełnieniu kilku wymogów formalno-prawnych. Przede wszystkim odpowiedzialności za wykroczenie podlega ten tylko, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia, a przy tym wykroczenie uważa się za popełnione w miejscu i czasie, w którym sprawca działał lub zaniechał działania, do którego był obowiązany, albo gdzie skutek nastąpił lub miał nastąpić. Przekładając tą kodeksową nomenklaturę na nasze, do przedstawienia kierowcy zarzutu naruszenia przepisów ruchu drogowego niezbędne jest, poza samym obrazem naruszenia ustalenie kto, gdzie i kiedy tego dokonał. Niezbędne zatem jest zidentyfikowanie daty, godziny zdarzenia, miejscowości, drogi/ulicy oraz numeru rejestracyjnego pojazdu. Warto więc filmik opatrzyć kilkoma dodatkowymi informacjami.

Jeśli kierowca przyzna się do winy, to postępowanie może mieć charakter uproszczony, natomiast w przypadku  negowania przez osobę podejrzewaną o popełnienie wykroczenia, którejś z istotnych okoliczności zdarzenia, niezbędne może być przeprowadzenie dodatkowych czynności, w szczególności polegających na przesłuchaniu osoby, która zarejestrowała naruszenie. Kierowca może bowiem negować zarówno sam fakt popełnienia wykroczenia, jak i kwestionować, że to nie on siedział za kierownicą. Przesłuchanie świadka wykroczenia może mieć zatem kluczowe znaczenie dla skuteczności oskarżenia pirata drogowego. Nie zawsze więc da się sprawę załatwić całkowicie anonimowo. Z drugiej strony nawet jeśli niepełny materiał dowodowy nie będzie dawał wystarczających podstaw do ukarania kierowcy, to pojazd, którym ktoś permanentnie narusza przepisy ruchu drogowego będzie już w szczególnym zainteresowaniu Policji.   

Jednocześnie warto zaznaczyć, że kierowca, który rejestruje wykroczenie nie może sam, w majestacie prawa, dokonywać naruszeń przepisów ruchu drogowego, np. przejeżdżając przez linię ciągłą, skręcając na zakazie, czy jadąc po bus-pasie, albo przekraczając prędkość dopuszczalną, żeby zbliżyć się do nagrywanego pojazdu. Nie będzie bowiem, co do zasady, działał w okolicznościach uchylających karną bezprawność czynu, czyli będąc zmuszonym do odparcia bezpośredniego i bezprawnego zamachu (obrona konieczna), albo uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa (stan wyższej konieczności). W związku z tym, jeśli zarejestrowane zostanie również jego wykroczenie, Policja niestety z urzędu będzie musiała wszcząć postępowanie także w sprawie tego naruszenia. Nie należy więc bawić się w operatora, który chce uchwycić najlepszy kadr.

Niezależnie od powyższych wskazówek bardziej doświadczonego reżysera, pamiętaj jednak Kierowco, że „stopagresjidrogowej” to nie mniej lub bardziej chwytliwe hasło reklamowe, ale często być albo nie być dla nas samych lub naszych najbliższych. Jeśli więc masz dość drogowej arogancji, a byłeś świadkiem takiego zdarzenia, to nie wahaj się użyć swojego nagrania do walki z drogowym bandytyzmem. To nie „pójście na współpracę” z Policją, ale działanie we własnej sprawie.

Źródło: BPiRD KGP

Wykaz adresów w Komendach Wojewódzkich Policji :

KWP Szczecin :  stopagresjidrogowej@zachodniopomorska.policja.gov.pl 
KWP Bydgoszcz: stopagresjidrogowej@rd.kwp.byd.policja.gov.pl 
KWP Rzeszów: stopagresjidrogowej@podkarpacka.policja.gov.pl
KWP Gorzów Wlkp.: stopagresjidrogowej@go.policja.gov.pl  
KWP Kielce:  stopagresjidrogowej@swietokrzyska.policja.gov.pl
KWP Białystok: stopagresjidrogowej.kwp@bk.policja.gov.pl
KWP Gdańsk: stopagresjidrogowej@pomorska.policja.gov.pl
KWP Katowice:  stopagresjidrogowej@ka.policja.gov.pl 
KWP Kraków:   stopagresjidrogowej@malopolska.policja.gov.pl
KWP Lublin:  stopagresjidrogowej@lu.policja.gov.pl
KWP Opole:  problemdrogowy@opolska.policja.gov.pl 
KWP Olsztyn: stopagresjidrogowej@ol.policja.gov.pl 
KWP Poznań:  stopagresjidrogowej@wielkopolska.policja.gov.pl
KWP Radom: stopagresjidrogowej@ra.policja.gov.pl 
KWP Wrocław: stopagresjidrogowej@wr.policja.gov.pl
KSP  Warszawa: stopagresjidrogowej@ksp.policja.gov.pl

 


WIGILIA 2014

Szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia, Do Siego Nowego Roku 2015.

$
0
0

     


 

W oczekiwaniu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia
Składamy najserdeczniejsze życzenia.
Niech pod świąteczną choinką Znajdzie się radość i odpoczynek
Życzliwość i wzajemne zrozumienie
A Nowy 2015 Rok
Obdaruje pomyślnością i szczęściem.

 

 

 

W imieniu Zarządu Polskiej Federacji
Stowarzyszeń Szkół Kierowców.

Prezes Zarządu Krzysztof Bandos

 


Raport z obrad VI Forum Bezpieczeństwa Transportu

$
0
0

VI Forum Bezpieczeństwa Transportu, którego organizatorem był Instytut Transportu Samochodowego zostało poświęcone systemowi szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców.

Streszczenie obrad z dnia 30 października 2014 r. pod redakcją Ilony Buttler, Michała Kopackiego i Ryszarda Krystka prezentujemy ponizej.

Czytaj też.

Źródło - ITS (2014-12-15)

Szkolenie dotyczące wdrażania polityki EKO drivingu.

$
0
0
Region: 

Regionalne Stowarzyszenie Właścicieli Ośrodków Szkolenia Kierowców w Bydgoszczy organizuje szkolenie dotyczące wdrażania polityki EKO drivingu. O szkoleniu i jego celach dowiemy się szczegółów w poniższym linku:

http://www.ekodriving-osk.pl/o_szkoleniu

Szkolenie odbędzie się w WORD Bydgoszcz ul.Stefana Kardynała Wyszyńskiego 54 w dniach 16 i 17 stycznia.
Szczegółowe informacje będzie można uzyskać na początku stycznia u Prezesa Stowarzyszenia p.Henryka Pantkowskiego.

tel.602689022.

Artur Michałowski

13-14 grudnia - Warsztaty doskonalenia zawodowego instruktorów w WORD Warszawa

$
0
0
Region: 

 

Pierwsze inauguracyjne warsztaty dla instruktorów nauki jazdy prowadzone przez WORD odbyły się w siedzibie warszawskiego WORDU. Uczestników warsztatów powitali Pan Krzysztof Wójcik Kierownik Wydziału Szkoleń WORD Warszawa oraz Pan Mariusz Sztal Koordynator d/s BRD w WORD Warszawa.

Kadra warszawskiego WORD obsługująca Warsztaty Doskonalenia Zawodowego Instruktorów
Nauki Jazdy

  • Dyrektor WORD Warszawa Dariusz Sczygielski
  • Krzysztof Wójcik - p.o. Kierownika Wydziału Szkoleń
  • Mariusz Sztal Koordynator WORD D/S BRD
  • Agata Bronikowska - Psycholog
  • Konrad Marciniak - Egzaminator WORD Warszawa
  • Piotr Całka Egzaminator WORD Warszawa
  • Robert Zawadka - Egzaminator WORD Warszawa
  • Rafał Grodzicki -  Egzaminator WORD Warszawa
  • Jurczak Jarosław Egzaminator WORD Warszawa
  • Łuczyński Krzysztof Egzaminator WORD Warszawa
  •  Filip Sawicki Egzaminator WORD Warszawa
  • Michał Goźliński Egzaminator WORD Warszawa
  • Maciej Zborowski Egzaminator WORD Warszawa
  • Marek Tokarski Egzaminator WORD Warszawa

Psychologiczny aspekt instruktora nauki jazdy

Agata Bronikowska  

Mariusz Sztal

                      1. Metodyka nauczania
                      2. Technika kierowania pojazdem i obsługa pojazdu.

Krzysztof Wójcik

  1. Prawo o ruchu drogowym
  2. Bezpieczeństwo ruchu drogowego 

Zasady prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców

Krzysztof Wójcik

Wojciech Szemetyłło - Andrzej Szope

Włodzimierz Czartyński
Błędy popełniane podczas egzaminu państwowego

        

Tomasz Matuszewski
Omówienie najczęstszych błędów popełnianych przez instruktorów podczas prowadzenia szkolenia kandydatów na kierowców

  WYWIADY

Z Mariuszem Sztalem
rozmawia Wojciech Szemetyłło

Z Krzysztofem Wójcikiem rozmawia Wojciech Szemetyłło

Z Tomaszem Matuszewskim rozmawia Wojciech Szemetyłło

OPRACOWAŁ - DARIUSZ GIL

Galeria: 

Sympozjum bezpieczeństwa ruchu drogowego w WORD Warszawa

$
0
0
Region: 

                                                                          

 

W dniu 20.XII.2014 roku w warszawskim WORD odbyło się sympozjum poświecone tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce.

AGENDA

 


Uczestników sympozjum powitał Dyrektor WORD Warszawa Dariusz Marek Szczygielski. 

 

 

  Sławomir Maowski - Kierownik Wydziału Realizacji Egzaminów Państwowych zreferował następujące tematy: 

                1. zapisy przez telefon na egzamin w WORD Warszawa
                2. pojazd OSK na egzaminie w WORD Warszawa
                3. rejestrator przebiegu egzaminu w WORD Warszawa
  

  Robert Zawadka - przybliżył uczestnikom sympozium następujące zagadnienia:

                1. Człowiek w ruchu drogowym
                2. Postrzeganie w ruchu drogowym
                3. Jazda przewidująca
  

  Robert Zawadka - Pierwsza pomoc przedmedyczna

                1. Dlaczego należy udzielać I pomocy
                2. Obowiązek moralny każdej osoby
                3. Obowiązek kazdej osoby zgodnie z kodeksem karnym i ustawą o państwowym ratownictwie medycznym
 
 

  Krzysztof Wójcik - p.o. Kierownika Wydziału Szkoleń

                1. Działalność działu szkoleń
                2. Wstęp do bezpośredniego przekazu
 

PRZESTROGA

BEZPOŚREDNI PRZEKAZ

część I

część II

część III


Wywiady z uczestnikami spotkania z Panem Januszem


Rafał Grodzicki - Bezpieczeństwo ruchu drogowego w Polsce


Tomasz matuszewski - Podsumowanie seminarium


Spotkanie wigilijne w warszawskim WORD środowisk instruktorów i egzaminatorów

OPRACOWAŁ - DARIUSZ GIL

Święta na polskich drogach – statystyki

$
0
0

 

W okresie ostatnich 17 lat w Polsce zdarzyło się prawie milion wypadków drogowych, w których zginęło ponad 110.000 osób, a ponad milion zostało rannych.  Dziennie w wypadkach ginie średnio 15 osób, a 160 zostaje rannych.

W ciągu trzech świątecznych dni doszło w sumie do 229 wypadków drogowych, w których zginęło 30 osób, a 301 zostało rannych. Najtragiczniejszym dniem była środa (24 grudnia) - w 113 wypadkach zginęło 18 osób, a 123 zostały ranne. Dla porównania w święta Bożego Narodzenia 2013 roku, w sumie w trzy dni doszło do 154 wypadków, zginęło 17 osób, a 174 zostały ranne. 

W sumie w 2014 roku policja zatrzymała 584 kierowców, którzy zdecydowali się prowadzić auto pod wpływem alkoholu.
W 2013 roku nietrzeźwych kierowców prowadzących auto było 567.  

Nowy rok to okres wzmożonej pracy dla służb mundurowych. Największym zagrożeniem na polskich drogach są kierowcy na podwójnym gazie. Od 2012 roku widać wyraźną poprawę i widoczny spadek pijanych kierujących, z 945 w 2011/2012 do 504 w roku 2014/2015.
Ilość wypadków również ma tendencje spadkowe. Miej rannych i zabitych, w latach 2011/2012 w 250 wypadkach było 31 zabitych i 305 rannych. W latach 2014/2015 w 107 wypadkach zginęło 7 osób a 119 było rannych.

Akcje policyjne, brak pobłażania piratom drogowym, surowe kary przynoszą wymierne efekty.
Aby tak dalej, chcemy być bezpieczni na naszych polskich drogach.


BANK ŚWIATOWY Z MYŚLĄ O BEZPIECZEŃSTWIE NA DROGACH W POLSCE I W EUROPIE

$
0
0


W dniach 12 - ­16 stycznia przebywa w Polsce Pan Jean Pascal Assaily ekspert Banku Światowego zajmujący się  edukacją na rzec  bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Celem jego wizyty jest przeprowadzenie na zlecenie  Krajowej Rady Bezpieczeństwa diagnozy systemu edukacyjnego dzieci i młodzieży w Polsce obejmującego  przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja.

Spotkanie w Komendzie Głównej Policji dotyczące edukacji oraz profilaktyki na rzecz brd z udziałem ekspertów Banku Światowego odbyło się 13 stycznia br. Komendę Główną reprezentowali: Zastępca Dyrektora Gabinetu Komendanta Głównego Policji insp. Kornela Oblińska, Zastępca Dyrektora Biura Prewencji i Ruchu Drogowego mł. insp. Leszek Jankowski, pełnomocnik Komendanta Głównego Policji do spraw działań Policji w zakresie bezpieczeństwa publicznego oraz do współpracy z organizacjami pozarządowymi insp. Grzegorz Jach, p.o. Naczelnika Wydziały Profilaktyki BPiRD mł. insp. Anna Kuźnia oraz eksperci z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego, którzy na co dzień wykonują zadania związane z edukacją i profilaktyką brd.

W problematykę związaną ze stanem bezpieczeństwem na polskich drogach oraz rolą Policji w zapobieganiu wypadkom wprowadził gościa mł. insp. Leszek Jankowski Zastępca Dyrektora BPiRD. Zagraniczny ekspert z wielkim zainteresowaniem wysłuchał też wystąpienia insp. Grzegorza Jacha, który zaprezentował założenia programu PaT ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 Pan Jean Pascal Assaily ekspert Banku Światowego BRD Pan Jean Pascal Assaily miał wiele pytań związanych zarówno z edukacją szkolną dzieci i młodzieży, jak i zadaniami poszczególnych instytucji rządowych w tym zakresie. Diagnoza, którą zamierza sporządzić ekspert Banku Światowego wymaga szeregu analiz zarówno aktów prawnych, danych statystycznych, jak i działań podejmowanych przez instytucje rządowe, odpowiedzialne za bezpieczeństwo na naszych drogach.

Kompleksowy dokument, który na koniec zostanie wypracowany, będzie niezwykle pomocny dla wszystkich podmiotów, które podejmują przedsięwzięcia na rzecz brd.

Źródło: BPiRD KGP

 

ZMARŁ NASZ PRZYJACIEL JANEK OSSOWSKI. CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI.

$
0
0
Region: 

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego Kolegi współwłaściciela

Ośrodka Kształcenia Kursowego w Chojnicach.

Jana Ossowskiego

 

Rodzinie zmarłego składany szczere wyrazy współczucia.

Regionalne Stowarzyszenie Właścicieli Ośrodków Szkolenia Kierowców w Bydgoszczy.

http://www.nekrologi.net/kondolencje/jan-ossowski/40417170

Nowe wymagania w sprawie infrastruktury OSK obowiązują od poniedziałku 19 stycznia 2015.

$
0
0

W dniu 19.01.2015 roku wygasa termin dostosowania infrastruktury OSK do wymagań o których mowa w art.28 ust. 2 UoKP.

        1. Dostosowanie infrastruktury OSK do wymagań
        2. Przedłożenie staroście informacji zawierających

adresy należących do OSK:

- pomieszczeń biurowych

- sal wykładowych

- placów manewrowych

Określenie tytułu prawnego oraz dat określających okres, na jaki przedsiębiorca posiada tytuł prawny do tych obiektów.

Art. 28 ust. 2 Ustawy ma następującą treść.

2. Ośrodek szkolenia kierowców może prowadzić przedsiębiorca, który:

1) posiada infrastrukturę odpowiednią do zakresu prowadzonego szkolenia:

a) salę wykładową,

b) pomieszczenie biurowe,

c) plac manewrowy oraz

d) pojazd przeznaczony do nauki jazdy;

2) zatrudnia w ośrodku szkolenia kierowców co najmniej jednego instruktora posiadającego uprawnienia oraz udokumentowaną 3-letnią praktykę w szkoleniu kandydatów na kierowców pozwalającą na prowadzenie szkolenia w zakresie uzyskiwania uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi kategorii prawa jazdy określonej we wniosku, o którym mowa w ust. 4, lub sam jest instruktorem spełniającym te wymagania;

3) posiada w ośrodku szkolenia kierowców zbiory przepisów ruchu drogowego oraz pomoce dydaktyczne właściwe ze względu na rodzaj prowadzonego szkolenia;

4) nie był prawomocnie skazany za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów - dotyczy to osoby fizycznej lub członków organów osoby prawnej.

Wymagania te rozwinięte zostały w rozdziale 2 rozporządzenia w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców:

§ 3

1. Ośrodek szkolenia kierowców i inne podmioty prowadzące szkolenie osób ubiegających się o uzyskanie uprawnienia do kierowania motorowerem, pojazdami silnikowymi lub tramwajem powinny spełniać następujące wymagania:

1) sala wykładowa powinna:

a) mieć powierzchnię nie mniejszą niż 25 m2,

b) być wyposażona w stoliki i miejsca siedzące dla każdej osoby biorącej udział w szkoleniu,

c) być przystosowana do szkolenia minimum 10 osób,

d) być oświetlona, ogrzewana i przewietrzana,

e) być odizolowana od innych pomieszczeń,

f) być oznaczona nazwą ośrodka szkolenia kierowców oraz informacją „Sala wykładowa”,

g) być wyposażona w pomoce dydaktyczne odpowiadające obowiązującemu stanowi prawnemu, obejmujące co najmniej:

- tablicę do pisania,

- makietę lub programy komputerowe umożliwiające symulowanie sytuacji na drodze,

- tablice poglądowe z zakresu szkolenia, programy komputerowe lub filmy wideo prezentujące: zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym, zasady kierowania pojazdem, podstawowe czynności kontrolno-obsługowe i zasady udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadku,

- przedmioty i urządzenia umożliwiające korzystanie z tych pomocy dydaktycznych;

2) pomieszczenie biurowe powinno:

a) być oznaczone przez wskazanie nazwy, adresu oraz godzin pracy ośrodka szkolenia kierowców,

b) umożliwiać obsługę osób i przechowywanie dokumentacji związanej z prowadzonymi szkoleniami w sposób uniemożliwiający dostęp osób postronnych;

3) plac manewrowy powinien:

a) mieć nawierzchnię asfaltową, betonową albo kostkową,

b) być wyłączony z ruchu pojazdów innych niż pojazdy szkoleniowe,

c) umożliwiać, przez trwałe wyznaczenie odpowiednich stanowisk, wykonanie każdego z zadań egzaminacyjnych przewidzianych do wykonania na placu manewrowym na egzaminie państwowym (z wyjątkiem ruszania na wzniesieniu), odpowiednio do zakresu prowadzonego szkolenia,

d) umożliwiać jazdę tramwajem na odcinku o długości co najmniej 100 m oraz powinien być wyposażony w sieć trakcyjną i torowisko umożliwiające realizację zadań wchodzących w skład części praktycznej egzaminu państwowego w zakresie pozwolenia realizowanej na placu manewrowym - dotyczy podmiotu prowadzącego szkolenie w zakresie pozwolenia.

2. Jeżeli w sali wykładowej jest prowadzone jednocześnie szkolenie dla więcej niż 20 osób, to minimalna wymagana powierzchnia sali zostaje zwiększona o 1 m2 - dla każdej szkolonej osoby powyżej liczby 20 osób.

3. W pobliżu sali wykładowej powinna znajdować się toaleta.

§ 4 W celu uzyskania poświadczenia o spełnianiu dodatkowych wymagań, zwanego dalej „poświadczeniem”, oprócz wymagań, o których mowa w § 3 i art. 31 ust. 1 ustawy, należy spełnić następujące dodatkowe wymagania w zakresie:

1) sali wykładowej, która powinna być wyposażona w:

a) cyfrowe urządzenie zobrazowania wielkoformatowego oraz urządzenie komputerowe umożliwiające współpracę z tym urządzeniem,

b) stanowiska komputerowe przeznaczone do prowadzenia szkolenia w sposób, o którym mowa w art. 23 ust. 3 ustawy - jeżeli takie szkolenie ma być prowadzone;

2) lokalu biurowego, który powinien:

a) posiadać osobne pomieszczenie wyłącznie do przyjmowania interesantów,

b) zapewniać przechowywanie dokumentacji związanej ze szkoleniem w sposób uniemożliwiający dostęp osób postronnych,

c) być wyposażony w telefon,

d) być wyposażony w komputer z dostępem do Internetu;

3) placu manewrowego, który powinien umożliwiać, przez trwałe wyznaczenie odpowiednich stanowisk, wykonanie każdego z zadań egzaminacyjnych przewidzianych do wykonania na placu manewrowym na egzaminie państwowym co najmniej dla prawa jazdy kategorii A, B, C i D;

4) prowadzenia szkolenia, o którym mowa w art. 23 ust. 3 ustawy - dysponowanie odpowiednim specjalistycznym oprogramowaniem komputerowym wspomagającym proces kształcenia, które powinno zapewnić co najmniej:

a) przydzielenie osobie szkolonej indywidualnego identyfikatora pozwalającego na bezpośrednie śledzenie jej postępów w nauce,

b) przeprowadzenie zajęć w zakresie i w czasie wymaganym programem szkolenia,

c) zabezpieczenie przed ingerencją w kolejność prowadzonych zajęć,

d) przeprowadzenie testu sprawdzającego wiedzę po każdym module tematycznym szkolenia oraz zabezpieczenie przed ingerencją w jego wynik,

e) możliwość kontynuowania szkolenia wyłącznie po uprzednim uzyskaniu pozytywnego wyniku z testu sprawdzającego wiedzę, o którym mowa w lit. d. 

 

DBAMY O BEZPIECZEŃSTWO DZIECI PODCZAS FERII

$
0
0

 

Policjanci i inspektorzy transportu drogowego kontrolują stan autokarów wiozących dzieci na zimowiska. Pierwszą taką akcję  w okresie ferii przeprowadzono 17 stycznia w rejonie komisariatu autostradowego w Gliwicach. Kiedy mundurowi sprawdzali pojazdy i kierowców, uczestnicy wyjazdu mogli w tym czasie zwiedzić komisariat i zobaczyć sprzęt, jakim dysponują służby.

Podczas kontroli mundurowi skupili się głównie na zbadaniu sprawności hamulców, świateł, układu kierowniczego oraz obowiązkowym wyposażeniu autokarów. Sprawdzano stan trzeźwości kierowców i to, czy przestrzegają oni czasu pracy i odpoczynku.

Policjanci z ruchu drogowego oraz prewencji gliwickiej komendy skorzystali z okazji – przypomnieli młodzieży zasady udzielania pierwszej pomocy oraz bezpiecznego zachowania podczas zimowego wypoczynku. Pomagali im ratownicy medyczni. W czasie przerwy w podróży młodzi podróżni mieli do dyspozycji ciepłe napoje i poczęstunek. Prócz tego dostali od funkcjonariuszy odblaski.

Tego typu działania potrwają do końca ferii.

źródło (KWP w Katowicach / ap)

Podsumowanie wyników szkolenia i egzaminowania za 2014 rok Stowarzyszenia Wykładowców i Instruktorów Szkolenia Kierowców w Gorzowie Wielkopolskim.

$
0
0

Podsumowanie wyników szkolenia i egzaminowania za 2014 rok Stowarzyszenia Wykładowców i Instruktorów Szkolenia Kierowców w Gorzowie Wielkopolskim.

W dniu 23 stycznia  2015 r. w siedzibie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. tradycyjnie, jak co roku, już po raz 15 odbyło się uroczyste  spotkanie  podsumowujące miniony - 2014 rok  w szkoleniu i egzaminowaniu kandydatów na kierowców.

 

 

Przybyłych na tę uroczystość gości powitał Władysław Drzazga Prezes Gorzowskiego Stowarzyszenia Wykładowców i Instruktorów Szkolenia Kierowców w Gorzowie Wielkopolskim oraz Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego Pan Zbigniew Józefowski. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele ośrodków szkolenia kierowców oraz instruktorów, którzy szkolą kandydatów na kierowców zdających egzaminy państwowe w WORD w Gorzowie Wielkopolskim.

 

ODZNACZENIA PAŃSTWOWE   

 

Szanowni Państwo
Mam zaszczyt poinformować, że Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski nadał odznaczenia za długoletnią służbę, osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu związanych z ziemią lubuską.
Aktu dekoracji w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, dokona Wojewoda Lubuski Pan Jan Świrepo.

            Na podstawie art.138

Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach, Postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z 17 grudnia 2014 r. za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej odznaczeni zostali: 

 

  • Pan Jan Bednarek odznaczony „Medalem Złotym za Długoletnią Służbę”
  • Pan Piotr Brończyk odznaczony „Medalem Złotym za Długoletnią Służbę”
  • Pan Izydor Piter odznaczony „Medalem Złotym za Długoletnią Służbę”
  • Pan Zenon Saja odznaczony „Medalem Złotym za Długoletnią Służbę”
  • Pani Dorota Bobik odznaczona „Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę”
  • Pan Paweł Sobczak odznaczony „Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę”
  • Pan Damian Badura odznaczony „Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę”
  • Pan Rafał Nowosielecki odznaczony  „Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę”
  • Pan Andrzej Kawalec Odznaka Honorowa Zasłużony dla Transportu
  • Pan Aleksander Pawlak Odznaka Honorowa Zasłużony dla Transportu

 

 

 

„Medalem Złotym za Długoletnią Służbę”

                        1. Pan Jan Bednarek                
                        2. Pan Piotr Brończyk
                        3. Pan Izydor Piter
                        4. Pan Zenon Saja

  

 

 

 

„Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę”

                        1. Pani   Dorota Bobik
                        2. Pan Paweł Sobczak    

 

 

 

 

         

„Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę”  

                        1. Damian Badura
                        2. Rafał Nowosielecki

 

 

  

„Zasłużony dla transportu Rzeczypospolitej Polskiej ”  

                  1. Andrzej Kawalec
                  2. Aleksander Pawlak
                  3. Walenty Reszkowski



List gratulacyjny z okazji tej doniosłej uroczystości na ręce Prezesa Władysława Drzazgi złożył Prezes PFSSK Krzysztof Bandos.  

 

Dyrektor WORD Pan Zbigniew Józefowski złożył specjalne podziekowanie Prezesowi Władysławowi Drzazdze za wieloletni wkład w integracje środowisk związanych ze szkoleniem i egzaminowaniem kierowców i kandydatów na kierowców

 

 

 

Najlepsze OSK

egzamin teoretyczny

 

 

Najlepsze OSK

egzaminy praktyczne kategoria B 

 

 

 

Instruktorzy osiagajacy najlepsze wyniki

w szkoleniu praktycznym kat. B

 

 

Najlepsze OSK

egzaminy praktyczne kategoria C, CE, D

 

 

opracował: Dariusz Gil

Viewing all 543 articles
Browse latest View live